Rzuty karne konieczne były do wyłonienia zwycięzców najważniejszych meczów czempionatu Wojska Polskiego w futsalu. Tytuł mistrzowski wywalczyła 12 Dywizja Zmechanizowana, która w finale pokonała 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. Brązowy medal zdobyła drużyna Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Takiego rozstrzygnięcia VI Mistrzostw Wojska Polskiego w Futsalu chyba nikt się nie spodziewał. O podziale medali zadecydowały rzuty karne. Traf chciał, że tylko dwa ostatnie mecze czempionatu zakończyły się w ten sposób. Pozostałe pojedynki o miejsca 5., 7. i 9. oraz dwa spotkania półfinałowe rozstrzygnęły się po 20 minutach gry. W meczu o tytuł mistrzowski żadnej z drużyn nie udało się strzelić gola. Sędzia mł. chor. sztab. Andrzej Keński zarządził więc rzuty karne. O tytule mistrzowskim zadecydowała ostatnia próba, do której podszedł chor. Krzysztof Malicki. Piłkarzowi z żagańskiej drużyny nie udało się pokonać sierż. Roberta Kmiecika, który został potem wybrany najlepszym bramkarzem mistrzostw i drużyna 12 DZ mogła cieszyć się ze zdobycia po raz pierwszy mistrzowskiego tytułu.
Pancerniacy z 11 LDKPanc jednak nie rozpaczali, że przegrali walkę o złoty medal. Cieszyli się, że dotarli do finału i serdecznie gratulowali zwycięstwa drużynie ze Szczecina. Po ostatnim rzucie karnym oba zespoły odtańczyły taniec radości, bo miały się z czego cieszyć. Ekipa z Żagania ze zwycięstwa we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim w 2012 roku, a zmechanizowani z tytułu mistrzowskiego w futsalu i z awansu w rankingu na najlepszą reprezentację w WP z czwartego miejsca na drugie.
Karnego na wagę złotego medalu strzelił st. sierż. Sławomir Wiktorowicz, który zdobył również tytuł króla strzelców mistrzostw. W czempionacie, który rozegrano w hali Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, zdobył dziesięć bramek. Natomiast w dwóch pierwszych seriach rzutów karnych celne trafienia zanotowali: kpr. Adam Marcinkowski i chor. Tomasz Mucha z 11 LDKPanc oraz st. szer. Grzegorz Śliwiński i st. szer. Mariusz Kalamaszek z 12 DZ. Poza w.w. barw dwóch najlepszych drużyn mistrzostw bronili: 12 DZ – kpt. Piotr Markiewicz, st. sierż. Grzegorz Jessa, sierż. Jarosław Czachowski, sierż. Robert Kmiecik i plut. Wiesław Wieczorek; 11 LDKPanc – chor. Marek Ostrowski, chor. Marek Zieliński, sierż. Gerard Danielec, st. plut. Wojciech Aksamitowski i st. szer. Waldemar Goliński.
Mistrzowie Wojska Polskiego w Futsalu na 2012 rok: w dolnym rzędzie od lewej – st. szer. Grzegorz Śliwiński, plut. Wiesław Wieczorek i st. szer. Mariusz Kalamaszek; w środku – bramkarz sierż. Robert Kmiecik; w górnym rzędzie od lewej – trener Andrzej Sobczyk, st. sierż. Sławomir Wiktorowicz, sierż. Jarosław Czachowski, st. sierż. Grzegorz Jessa, kpt. Piotr Markiewicz i kierownik zespołu mjr Mirosław Langner.
W meczu o brązowy medal doszło do rewanżu za spotkanie w fazie grupowej pomiędzy Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych i Siłami Powietrznymi. Pierwszy mecz przegrali lotnicy 1:3. W pojedynku o medal i trzecie miejsce we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w WP do przerwy 2:1 prowadziła ekipa Sił Powietrznych. Obie bramki dla lotników strzelił mł. chor. Andrzej Wojciechowski, którego wybrano najwszechstronniejszym zawodnikiem turnieju. Drużyna z SP tylko do 2 min 40 s drugiej części gry była brązowym medalistą. Obrońcy tytułu mistrzowskiego jednak strzelili gola i doprowadzili do decydującej o wszystkim serii rzutów karnych. O brązowym medalu zadecydowało celne trafienie sierż. Marcina Krajewskiego. Wcześniej bramkarza lotników pokonali: st. chor. Rafał Stawicki i st. szer. Piotr Jeleniewski.
Wyniki
Mecz o 1. miejsce: 12 Dywizja Zmechanizowana – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej 0:0, w karnych 3:2;
mecz o 3. miejsce: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – Siły Powietrzne 2:2 (1:2), w karnych 3:2;
półfinały: 12 Dywizja Zmechanizowana – Siły Powietrzne2:1 (1:1) i 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych 1:0 (0:0);
mecz o 5. miejsce: Marynarka Wojenna – Wojska Lądowe 5 (Centra Szkolenia w Toruniu, Poznaniu i Wrocławiu) 2:1 (0:0);
mecz o 7. miejsce: 16 Dywizja Zmechanizowana – Dowództwo Garnizonu Warszawa 2:0 (1:0);
mecz o 9. Miejsce: Wojska Specjalne – Akademia Obrony Narodowej 3:0 (0:0).
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze