moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze gotowi do walki o medale

W dobrych humorach pojadą polscy zawodnicy na wojskowe mistrzostwa świata w strzelectwie. W ostatnim sprawdzianie przed tą imprezą pokonali we Lwowie silną reprezentację Ukrainy. Rywalizacja w Chinach rozpocznie się 2 grudnia. Reprezentanci Wojska Polskiego zapowiadają, że celują w wysokie lokaty.


Strzelcy już po raz 47. walczyć będą o medale wojskowych mistrzostw świata. Gospodarzem czempionatu będzie miasto Guangzhou. Nasi strzelcy pistoletowi przed odlotem do Chin potwierdzili, że są dobrze przygotowani do startu w najważniejszej wojskowej imprezie roku. – Ukraińcy z każdego wojskowego czempionatu przywozili medale. We Lwowie nasi strzelcy byli od nich lepsi, a nigdy z Ukraińcami nie wygraliśmy na mistrzowskiej imprezie. Tu udało nam się ich pokonać i można powiedzieć, że łatwo i na dodatek na ich terenie – mówi mł. chor. mar. Jacek Dagil, trener reprezentantów WP w pistolecie.

Najbardziej wartościowy wynik uzyskał w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu 30+30 bsmt Piotr Daniluk. Wygrał rywalizację z wynikiem 586 punktów. Drugie miejsce zajął st. szer. Wojciech Knapik (581 oczek), trzecie kpt. mar. Tomasz Królik (581). Dopiero czwarty był mistrz olimpijski z Pekinu Ołeksandr Petriw (581). – Wynik, który uzyskał Daniluk, pozwala myśleć o medalu w mistrzowskich imprezach. Raczej się nie zdarzało, aby 586 punktów nie gwarantowało miejsca na podium – twierdzi trener Dagil. – Najrówniej we Lwowie strzelał bosman Radek Podgórski. Wygrał rywalizację indywidualną w military rapid fire z wynikiem 581 punktów. Tylko w Chinach taki rezultat może zapewnić miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki – mówi chor. Dagil. – Aby w MRF zdobyć medal, trzeba też strzelić 585–586 punktów – dodaje szkoleniowiec.

W klasyfikacji indywidualnej zawodów we Lwowie w konkurencji MRF Podgórski wyprzedził Petriwa i Daniluka. W zawodach drużynowych w Chinach Polacy będą jednym z kandydatów do medalu. – Wszystko może się rozegrać pomiędzy Chińczykami, Koreańczykami, Turkami, Brazylijczykami, Ukraińcami, Amerykanami i Polakami. Liczyć się będzie wynik trzech najlepszych zawodników z czteroosobowej drużyny. Jednak aby nasi strzelcy stanęli na pudle w Guangzhou, muszą strzelać jeszcze lepiej niż we Lwowie – przyznaje trener Dagil.


Szkoleniowiec z Gdyni jest zadowolony, że udało się wziąć udział w zawodach na Ukrainie, gdyż jego podopiecznym brakowało startów. – Czempionat w Chinach miał się odbyć we wrześniu. Po zmianie terminu mistrzostw musieliśmy wprowadzić korekty do naszych planów przygotowań do najważniejszej imprezy. Dziewczyny miały dwa dodatkowe sprawdziany w Gdyni, poza tym tuż przed odlotem do Chin wybierają się na pięć dni na zgrupowanie do Wrocławia – mówi chor. Dagil. – Z chłopakami wolałem jechać na zawody do Lwowa, gdyż potrzebna im była konfrontacja z silnymi rywalami – dodaje trener.

Oprócz specjalistów od strzelań z pistoletu, w Chinach Wojsko Polskie reprezentować będą jeszcze dwie kobiece drużyny. W dwóch konkurencjach indywidualnych i drużynowych wystartują: w pistolecie – por. mar. Sławomira Szpek, st. mar. Karolina Bujakowska i st. mar. Agnieszka Korejwo; w karabinie – kpr. Sylwia Bogacka, st. szer. Agnieszka Nagay i szer. Paula Wrońska. Obie ekipy stać na zdobycie medali w klasyfikacji drużynowej. Trener Dagil nie wyobraża sobie, aby dla naszych pań zabrakło miejsca na podium. – To był dla nich bardzo dobry sezon. Wszystkie startowały na londyńskich igrzyskach. Bogacka wróciła z nich ze srebrnym medalem i czwartym miejscem. Nagay też walczyła o miejsce na podium w jednym finale. Natomiast Wrońska wygrała Uniwersjadę z nowym rekordem tej imprezy – wylicza Dagil.

Przed rokiem na wojskowym czempionacie w Rio de Janeiro reprezentanci WP wywalczyli trzy medale. Wszystkie zdobyły panie specjalizujące się w strzelaniach z broni krótkiej. Trzykrotnie stanęła na podium por. mar. Sławomira Szpek. W klasyfikacji indywidualnej zajęła drugie miejsce w strzelaniach z pistoletu sportowego 30+30 i trzecie w konkurencji pistolet szybkostrzelny MRF. Trzeci krążek wywalczyła z koleżankami w rywalizacji drużynowej w pistolecie sportowym 30+30. Warto jednak przypomnieć, że na czempionacie w 2010 r., który również odbył się w Rio de Janeiro, reprezentacja WP wywalczyła pięć medali: dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe.

szus

autor zdjęć: Robert Rapsiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zmiany w dodatkach stażowych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Rajd ku czci saperów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Uwaga, transformacja!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwsi na oceanie
Więcej hełmów dla żołnierzy
I zdobyliśmy!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO