moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pięcioro biatlonistów awansowało do biegu pościgowego

W drugim w tym sezonie starcie indywidualnym w Pucharze Świata biatloniści walczyli o punkty w biegu sprinterskim oraz o awans do niedzielnego biegu pościgowego. Punkty w sprincie zdobyły trzy Polki, prawo startu w ostatnim wyścigu w Ostersund zapewniło sobie pięcioro reprezentantów Polski.

Ponownie najlepiej z biało-czerwonych zaprezentowała się st. szer. Krystyna Pałka. Zawodniczka z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu i wychowanka Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko miała szesnasty czas dnia i wywalczyła 25 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po dwóch biegach najlepsza z Polek zgromadziła 61 oczek i z tym dorobkiem plasuje się na ósmej pozycji. Z kompletem 120 punktów prowadzi Norweżka Tora Berger, która wygrywając bieg sprinterski odniosła osiemnaste w karierze zwycięstwo w zawodach PŚ.

St. szer. Łukasz Szczurek pobiegnie w pierwszym w tym sezonie biegu pościgowym o punkty Pucharu Świata

St. szer. Krystyna Pałka trasę biegu sprinterskiego musiała wydłużyć o 150 metrów. Jeden raz nie trafiła w czarny krążek i zaliczyła rundę karną. Bezbłędnie z Polek strzelała jedynie Monika Hojnisz. Jednak najmłodsza zawodniczka w naszej ekipie słabo pobiegła i ze stratą ponad dwóch i pół minut uplasowała się na 62. pozycji. Niewiele więc zabrakło jej do awansu do czołowej sześćdziesiątki, która jest uprawniona do startu w jutrzejszym biegu pościgowym. Poza Hojnisz w wyścigu na dochodzenie wystartują wszystkie Polki. Krystyna Pałka wybiegnie 1 min i 1 s za Torą Berger, a st. szer. Magdalena Gwizdoń, która w biegu sprinterskim zajęła 20. miejsce – 12 s za koleżanką z drużyny i wrocławskiego WZS. Z 25. czasem awansowała do biegu na dochodzenie Weronika Nowakowska-Ziemniak, a z 48. st. szer. Paulina Bobak. Warto podkreślić, że bardzo dobrze pobiegły Gwizdoń i Nowakowska-Ziemniak, które nieznacznie przegrały z Pałką, choć pokonały od niej 300 m więcej.

W biegu sprinterskim mężczyzn na 10 km triumfował Kanadyjczyk Jean Philippe Leguellec. W 2006 roku w mistrzostwach świata juniorów młodszych zdobył brązowy medal w sprincie. W tym samym czempionacie w Presque Isle w USA srebrny medal w biegu indywidualnym wywalczył Łukasz Szczurek. Rok później Łukasz we francuskim Martell w biegu indywidualnym sięgnął po tytuł mistrzowski i na tym medalu zakończyły się jego sukcesy na arenie międzynarodowej. Czy triumf Kanadyjczyka, który w zawodach o Puchar Świata do tej pory nie odnosił spektakularnych wyników, zdopinguje naszego mistrza do lepszego występu w biegu pościgowym, do którego awansował z ostatniej – 60. pozycji? St. szer. Szczurkowi wiele do myślenia powinno dać miejsce Kanadyjczyka, które zajął w biegu indywidualnym w Ostersund. Leguellec zajął w nim 62. lokatę, a tuż za nim sklasyfikowano… mistrza świata juniorów z 2007 roku.

 

Wyniki

Sprint kobiet: 1. Tora Berger (Norwegia) – 21 min 34,0 s (1 runda karna); 2. Olena Pidruszina (Ukraina) – strata 16,9 s (1); 3. Olga Wiluchina (Rosja) – 19,4 (1); 4. Olga Zajcewa (Rosja) – 23,9 (1); 5. Andrea Henkel (Niemcy) – 26,5; 6. Jana Gerekowa (Słowacja) – 35,2 (1); …; 16. Krystyna Pałka (Polska) – 1.01,1; 20. Magdalena Gwizdoń (Polska) – 1.13,3 (3); 25. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska) – 1.19,1; 48. Paulina Bobak (Polska) – 1.59,0 (2); 62. Monika Hojnisz (Polska) – 2.31,2 (0).

 

Sprint mężczyzn: 1. Jean Philippe Leguellec (Kanada) – 25 min 10,4 s (0 rund karnych); 2. Alexis Boeuf (Francja) – strata 18,1 s (1); 3. Christoph Sumann (Austria) – 24,8 (1); 4. Florian Graf (Niemcy) – 29,9 (1); 5. Henrik L’Abee-Lund (Norwegia) – 32,3 (1); 6. Simon Eder (Austria) – 35,3 (0); …; 60. Łukasz Szczurek (Polska) – 2.19,3 (1); 93. Grzegorz Bril (Polska) – 3.44,8 (3); 99. Krzysztof Pływaczyk (Polska) – 4.28,3 (5).

 

Dla żołnierzy najważniejszą imprezą tej zimy będzie wojskowa olimpiada we Francji. Wojsko Polskie reprezentować będą w igrzyskach biatloniści i orientaliści.

Olimpijski znicz zapłonie na stadionie w Annecy za 114 dni. Żołnierze – przedstawiciele zimowych sportów – po raz drugi walczyć będą o medale Zimowych Igrzysk Wojskowych. Pierwsze odbyły się w 2010 roku w Aosta Valley w Italii. Startowało w nich ponad 800 sportowców-żołnierzy z 43 państw. W inauguracyjnych igrzyskach bardzo dobrze spisali się reprezentanci Wojska Polskiego, którzy w klasyfikacji medalowej zajęli siódme miejsce. Polacy, którzy startowali jedynie w biatlonowym sprincie i biegu patrolowym ze strzelaniem, zdobyli dwa złote medale i jeden brązowy. St. szer. Krystyna Pałka wywalczyła złoty medal w sprincie na 7,5 km oraz wraz z koleżankami złoty krążek w klasyfikacji drużynowej i brązowy w biegu patrolowym.

W drugich igrzyskach prawdopodobnie Wojsko Polskie będą reprezentować nie tylko czteroosobowe drużyny kobiet i mężczyzn w biatlonie, ale także trzyosobowa ekipa orientalistów na nartach. Sześcioro biatlonistów i trzech biegaczy na orientację to żołnierze z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu. Do startu w Annecy przygotowują się: biatloniści – st. szer. Krystyna Pałka, st. szer. Magdalena Gwizdoń, st. szer. Paulina Bobak, st. szer. Łukasz Szczurek, st. szer. Krzysztof Pływaczyk i st. szer. Adam Kwak oraz biegacze na orientację – sierż. Wojciech Kowalski, plut. Wojciech Dwojak i szer. Witold Jasiński. Ekipę biatlonistów uzupełni dwoje zawodników odbywających obecnie służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych.

W zawodach inaugurujących cykl startów o Puchar Świata w szwedzkim Ostersund wystąpiło pięcioro naszych żołnierzy, którzy na zakończenie sezonu walczyć będą o medale w Annecy. Znakomicie spisała się wychowanka Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko st. szer. Krystyna Pałka, która w biegu indywidualnym na 15 km zajęła siódme miejsce. – Tak wysokiego miejsca Krysia jeszcze nigdy nie zajęła w inauguracyjnych zawodach. Oby tak dalej startowała – mówi sekretarz BKS WP Kościelisko mjr rez. Józef Staszel. – Nieźle pobiegła też Magda Gwizdoń. Szkoda tylko, że gorzej poszło jej na strzelnicy – dodaje major.

Z dobrego startu w Ostersund st. szer. Krystyny Pałki jest również bardzo zadowolony szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego mjr Leszek Korszun. – Cieszę się bardzo z siódmego miejsca. Tak udanego początku sezonu jeszcze nie miała. Oby i w takiej dyspozycji, a może i jeszcze lepszej, była i pod koniec marca w Annecy – mówi major.

Szef zespołu był również zadowolony ze startu mężczyzn w biegu indywidualnym na 20 km. – Trener Jan Ziemianin mówił mi, że jego podopieczni startowali w Ostersund podziębieni. Mimo tego w porównaniu do startów w zeszłym sezonie wypadli całkiem nieźle. St. szer. Łukasz Szczurek zajął 63. miejsce, a st. szer. Krzysztof Pływaczyk 65. Przyzwyczailiśmy się do ich lokat w ósmej i dziewiątej dziesiątce. Oby i w kolejnych startach poprawiali swoje wyniki z minionego sezonu – dodaje szef wrocławskiego WZS.

Dla naszych biatlonistów ten sezon jest niezwykle ważny, a priorytetowym startem będzie wojskowa olimpiada. Jeśli wypadną na niej poniżej oczekiwań będą musieli pożegnać się z etatami we wrocławskim WZS. – Nikt nie liczy, że panowie mają stanąć na podium, a panie obronić trofea wywalczone we Włoszech. Start w Annecy jest priorytetowym w tym sezonie dla żołnierzy i wszyscy zdają sobie z tego sprawę – podkreśla mjr Korszun. – Od wyników uzyskanych przez biatlonistów zależeć będzie, czy otrzymamy zgodę na wzmocnienie składów o piątą zawodniczkę i piątego zawodnika – dodaje major. W perspektywie startów w kolejnych wojskowych czempionatach i olimpiadach powiększenie biatlonowych ekip poprawi komfort przygotowań do imprez, w których w biegach patrolowych startują czteroosobowe zespoły. – Mężczyźni biegną na dystansie 25 km, a kobiety na 15 km. Jeśli nie ma się rezerwowych zawodników kontuzja lub choroba jednej biatlonistki czy jednego biatlonisty wyklucza start w prestiżowym biegu patrolowym – wyjaśnia szef wrocławskiego WZS.

Biatloniści do startu w Annecy przygotowywać się będą głównie poprzez starty w cyklu zawodów o Puchar Świata. W innej sytuacji są orientaliści. Biegi narciarskie na orientację są rzadko rozgrywane w Polsce. Nie ma również żadnych wojskowych imprez pod flagą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Orienteering na nartach był rozegrany jedynie na I Zimowych Igrzyskach Wojskowych. – Trudno nam powiedzieć, jaki poziom prezentują nasi zawodnicy w porównaniu do reprezentantów z innych armii. Jeśli orientaliści pojadą do Annecy, to na pewno aby przecierać szlaki tej dyscyplinie sportu – mówi mjr Korszun.

Kandydaci do startu w Annecy w biegach narciarskich na orientację są czołowymi specjalistami w tej odmianie orienteeringu w Polsce. Jednak doświadczenie muszą zdobywać w startach zagranicznych. – Biegi na orientację na nartach są bardzo popularne u naszych południowych sąsiadów. Dlatego w styczniu planujemy start naszych zawodników w Czechach – mówi szef wrocławskiego WZS. – Kowalski, Dwojak i Jasiński od ponad roku intensywnie przygotowują się do startu w Annecy. Technikę biegania na nartach doskonalili na obozie w Kirach pod okiem naszych trenerów biatlonu. Na początku grudnia pojadą na zgrupowanie do Szklarskiej Poręby, a na początku stycznia do Dusznik. W lutym i marcu będą mogli się szkolić w Kirach – zdradza plany przygotowań do wojskowej olimpiady major.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
They Will Check The Training Results in Combat
Orzeł dla bohaterów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO