moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leopardy jak nowe

Gruntowna modernizacja czeka niemieckie czołgi będące w wyposażeniu polskiej armii. Na początku roku MON ogłosi przetarg na unowocześnienie 128 Leopardów 2A4. Wojsko chce, by maszyny miały lepsze urządzenia optoelektroniczne oraz armatę. Ulepszony ma zostać także pancerz, system kierowania ogniem i systemy łączności.


To część wieloletniego planu modernizacji technicznej w armii. Prace nad Leopardami mają ruszyć w 2014 r. Polska jest jednym z ostatnich krajów, które nie zmodernizowały jeszcze tego typu czołgów.

W polskiej armii jest ponad 900 czołgów. Większość to głównie maszyny T-72, których wojsko używa od końca lat 70. Choć Polska ma więcej czołgów niż Brytyjczycy i Francuzi oraz prawie tyle samo co Niemcy, to większość z nich jest przestarzała. Stosunkowo najnowocześniejsze są niemieckie Leopardy 2A4. Mamy ich 128. Wojsko kupiło je w 2002 r. razem z pojazdami pomocniczymi za 90 mln zł. Maszyny były w dobrym stanie technicznym. Ich wyeksploatowanie wojskowi specjaliści ocenili na 25–30 procent.


Dziś Leopardy mają już prawie 30 lat, a ich serwis kosztuje coraz więcej. Niemcom kończą się też powoli części do tego modelu. Największy problem jest z podzespołami optoelektronicznymi. Nasi zachodni sąsiedzi przestali produkować takie części, bo większość z państw użytkujących Leopardy 2A4 zdecydowała się je zmodernizować.

Kilka miesięcy temu także polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że nasza armia unowocześni Leopardy. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do końca tego roku będzie gotowa specyfikacja taktyczno-techniczna, jaką powinny spełniać Leopardy 2PL (takie oznaczenie przyjęto dla zmodernizowanych czołgów).

Przetarg na modernizację wszystkich maszyn ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale nowego roku. Jego zwycięzca będzie miał czas do końca 2014 r., by dostarczyć wojsku serię próbną Leopardów 2PL. W 2018 r. wszystkie czołgi mają być już ulepszone.

Na czym wojsku zależy najbardziej? – Chcemy, żeby hydrauliczna stabilizacja armaty i napędu wieży została wymieniona na stabilizację elektryczną co najmniej II generacji, a także by zostały wprowadzone najnowsze rozwiązania optoelektroniczne. Chodzi o wymianę kamery termowizyjnej działonowego oraz przyrządu obserwacyjno-celowniczego dowódcy na dzienno-nocny przyrząd obserwacyjno-celowniczy – mówi gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca jedynej polskiej jednostki dysponującej Leopardami, czyli 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Generał dodaje, że niezbędne jest także wyposażenie czołgu w dzienno-nocną kamerę do jazdy wstecz oraz dzienno-nocny przyrząd obserwacyjny dla kierowcy. Poza tym poprawiony ma zostać również pancerz, system kierowania ogniem oraz systemy łączności.

W przypadku Leopardów prawa do większości rozwiązań technologicznych mają dwa niemieckie koncerny – Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann. Jednak MON-owi zależy, by polskie firmy, tworząc z nimi konsorcja, zyskały know-how.

– Technologie przeniesione z fabryk niemieckich producentów i wykorzystane do podrasowania Leo powinny pozostać w kraju, tak aby odnowione czołgi można było serwisować w rodzimym przemyśle – podkreślał kilka miesięcy temu gen. Waldemar Skrzypczak, wiceszef resortu.

Na temat modernizacji polskiej armii czytaj także:

Minister określił kierunki rozwoju

Wojsko dostanie nowe ciężarówki

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Ryszard Woźniak, Aleksander Rawski

dodaj komentarz

komentarze

~Pancerny.Fan
1370514120
Niemcy swoje Leopardy też remontują, a nie wyrzucają, i to remontują w Poznaniu. - wczoraj rano http://www.youtube.com/watch?v=GrS4evUgh-g&feature=youtu.be Więc doświadczenie mamy - oby nasze remonty czy modernizacje były zrobione również dobrze :)
48-C6-60-A3
~nick
1363186620
Dam sobie rękę uciąć że nasi bystrzy włodarze podejmą decyzje aby zmienić działo na 120mm tyle że dłuższe. oczywiście jest celniejsze od aktualnego ale z taką lufą czołg w terenie jeździ jak taczką na każdym wzniesieniu czy większej dziurze trzeba drastycznie zwolnic bo istnieje ryzyko że zaryje się w ziemie lufą. USA i Niemcy już dawno pojeli że 90mm działo jest lepsze. w przypadku pocisków pp jest to bez różnicy. A wielozadaniowe okazały sie skuteczniejsze od 120mm. Prace rozwojowe pocisków 120mm dobiegły końca i nie spodziewajmy sie rewelacji. Natomiast w 90mm pociskach jest pokładana nadzieja przyszłości i prace rozwojowe wrą.
3F-09-E0-93
~AS
1362229560
To w zasadzie modernizacji nie podlega tylko mechanika. Wiec może kupować tylko skorupę i układ jezdny, a resztę wyposażać u nas
F8-FD-AB-33
~scoobydoopoznan
1359018420
ja : w tym wypadku morze warto może jednak napisać przez "ż". Czołgi powinniśmy zastępować dronami typu Predator C Avenger lub wersją B.
00-B3-ED-57
~ja
1356513120
A morze tak co roku kupuje 12 nowych Leopard 2 A-7+ A 12 2A-4 przesuwam do brygady wyposarzonej w TP-91 teardy 12sztuk TP-91 Twardy przesuwam do brygady wyposarzonej w t-72 a12sztuk daje na litwe jako dar EFEKT 12szt nowych 24sztuki zmodernizowane 12sztukza plecami potencjalnego przeciwnika A za 10lat to sobie policzcie Panowie analitycy
D4-7F-E4-F7
~scoobydoopoznan
1356216120
GJ kto normalny kupuje uzbrojenie od potencjalnego wroga lub wasala potencjalnego wroga? Jak bardzo trzeba być nieroztropnym i nierozgarniętym, by rozważać uzbrajanie się np. w RFN ? Jak nas napadaną to poprosisz o części zamienne do Leopardów ? Podobnie będzie z konflikcie w Rosją . nie dostaniesz mój drogi kolego od Niemców nawet śrubki. Z wielu względów, których nie chce się mi wymieniać. Zresztą Polska powinna skupić się na rozwoju broni przeciw pancernej a nie czołgów, które to są już bronią schodzącą. Poza tym iść na Niemców lub Rosjan czołgami 1 na 1 to nas nie stać - nigdy nie wyprodukujemy więcej...
51-93-DB-ED
~adrian
1355931360
@GJ ja słyszałem o mld ale zł a nie $ to by się zgadzało swego czasu Turcja negocjowała sprzedaż SKO II generacji Volcan dla Chilijskich Leo1 dla 100 maszyn miało to kosztować 150 mln $ tyle za samo SKO. Jesi chodzi o MBT Revolution to jest to modernizacja modułowa . Nie wiadomo co się zawiera w pakiecie dla Indonezji może sam pancerz bez SKO BMS czy nowych rodzajów amunicji jak w MBT Revolution dla Singapurskich 2A4. Co do możliwości naszego przemysłu to na przeszkodzie oprócz typowego dla państwowych spółek złodziejstwa i braku kompetencji menadżerskich na przeszkodzie stoi też finansowanie Turcy na fazę badawczo rozwojową Altaya przeznaczyli 500 mln $ rząd RFN na zakup 5 przedseryjnych BWP Puma przeznaczył 350 mln Euro Anders to tylko demonstrator możliwości droga do nowoczesnego dopracowanego pojazdu daleka Izrael poinformował ostatnio o uruchomieniu prac nad nowym 35 tonowym pojazdem ,,Rakiya" który ma być uzupełnieniem dla Namer i Merkav do eksploatacji maja wejść w 2020 i w takim terminie spodziewałbym się Andersa(oczywiście jeśli rząd sfinansuje badania) chyba że chcemy wypuścić/kupić kolejny bubel w rodzaju VISTA nie myślmy że Bumar czy kto ktokolwiek inny dopracuje ten projekt samodzielnie/za własne pieniądze bo ani Hagalunds ani KMW/Rheinmetall za własne pieni9ądze nie opracowywały produktów w rodzaju CV 90 Leopard Puma
BF-08-52-E9
~Mikołaj Wileas
1355920860
Ja także czekam na kolejne. Czy to taki problem, żeby w kontrakcie na zakup kolejnych 240 leopardów, umieścić warunek pełnego serwisu w polskich zakładach. Wtedy mielibyśmy zaplecze techniczne na wypadek W. Jak solidarnościowo-bumrowskie lobby chce zarabiać, to niech myśli o przyszłych klientach, a nie tylko o tym jak oskubać starych. Głupio stracili kontrakt do Peru, niech skupią się na produkcji bwp Anders. Milion projektów kilka dobrych realizacji, to raczej w wyposażeniu osobistym ... brak mi cenzuralnych słów.
30-6C-F8-D9
~GJ
1355844900
Co znowu za propaganda jakie 900 czołgów.Blisko 300 to złom nienadający się do niczego,PT 91 i T 72M1 się sypią a możliwości modernizacyjne się skończyły.W 2007r.Polska mogła sprowadzić kolejną partię Leo 2A4 / 116 szt były wybrane i czekały na transport ale Bumarowskie i polityczne lobby zablokowało import pod pretekstem Andersa że nie wspomnę Goryla czy Wilka i gdzie teraz jest Wielka myśl polskiego przemysłu? a Leosie pojechały do Chile / Bardzo dobrze że chcą modernizować nasze Leo ale za jaką cenę? Mówi się nawet o 1 mld $.Przypomnę że niedawno Indonezja kupiła 103 Leo / 63 MBT Revolution,40 A4 + nowiutkich 50 BWP Marder 1A3/ za 280 mln $.żeby tylko nie dać się władować na minę i nie przepłacić.Powinno się również dokupić kolejne Leo / niemieckie,holenderskie / albo wreszcie coś wymyślić ale to tylko marzenia....
DA-EA-5B-38

Cień atomowej zagłady
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nie szpital, a instytut
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Piedimonte – samobójcza misja
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO