moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mistrzowie będą promowali unihokej

W poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa w unihokeja. W tej dziedzinie sportu nie ma tafli lodowej, zawodnicy biegają po boisku, uderzając w piłeczkę zamiast w hokejowy krążek. Jest popularna w wielu krajach, w Polsce dopiero zaczyna zdobywać zwolenników.


– To doskonała gra zespołowa. Dynamiczna, a przy tym nie jest brutalna i w porównaniu do piłki nożnej czy koszykówki zawodnicy są mniej narażeni na odniesienie kontuzji – mówi mjr Cezary Młynarczyk, zastępca kierownika Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu poznańskiego Centrum.

Żołnierze innych armii od lat grają w unihokeja. Szczególnie popularny jest w Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Norwegii czy w Czechach. Unihokej podbił też serca Kanadyjczyków,  Japończyków, Australijczyków i Amerykanów. Polscy wojskowi mieli okazję poznać zasady tej gry w bazie Nordycko-Polskiej Brygady Sił Stabilizacyjnych w Bośni w 1998 roku. W Doboju Skandynawowie chętnie organizowali mecze unihokeja.

– W Polsce ta dziedzina sportu nie jest jeszcze tak bardzo znana – przyznaje mjr Młynarczyk. – Kojarzy się z hokejem na lodzie i na trawie, a to są o wiele trudniejsze technicznie dyscypliny. Do unihokeja nie trzeba angażować wielu zawodników. Można grać nie tylko w systemie sześciu na sześciu, a trzech na trzech, a nawet dwóch na dwóch – tłumaczy major i dodaje: – Mamy w Poznaniu bardzo dobrą drużynę wojskową w hokeju na trawie. Może stąd to zainteresowanie unihokejem – mówi major.


Nową dyscyplinę pozytywnie ocenia również rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu chor. Marcin Szubert. – Unihokej cieszy się teraz u nas większą popularnością niż piłka nożna czy siatkówka. Ten sport podoba się wszystkim i uprawiamy go nie tylko dlatego, że został włączony do współzawodnictwa sportowego kadry Centrum – podkreśla chorąży.

Skąd pomysł, by w Centrum zorganizować zawody unihokeja? – Jakiś czas temu zauważyliśmy zainteresowanie tą dyscypliną w CSWL. Dlatego postanowiliśmy włączyć ją do współzawodnictwa o puchar komendanta – mówi mjr Cezary Młynarczyk, zastępca kierownika Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu poznańskiego Centrum. Drużyna SPWLąd (w składzie: mł. chor. Krzysztof Karolczak, chor. Mariusz Sokołowski, chor. Bartosz Suchan, mł. chor. Piotr Strzelczyk i st. sierż. Tomasz Dębicki) zajęła czwarte miejsce.

Turniej mistrzowski rozgrywano systemem każdy z każdym. Triumfowała reprezentacja Wydziału Dydaktycznego, która wygrała cztery spotkania a jedno zremisowała. Drugie miejsce zajął Ośrodek Szkolenia Podstawowego, trzecie – Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego. Królem strzelców został chor. Tomasz Juszczak z Ośrodka Szkolenia Podstawowego, który zdobył pięć bramek. W zwycięskiej drużynie grali: st. chor. sztab. Waldemar Majcher, mł. chor. sztab. Leszek Soboń, st. chor. Damian Kosztyła, chor. Adrian Zawal, st. szer. Marcin Grzesiak, szer. Krystian Niemczewski i szer. Cyprian Obtułowicz.

Popularność, jaką sobie zdobył unihokej w poznańskim Centrum pomoże rozwinąć tę dyscyplinę w innych jednostkach Garnizonu Poznań. – Będziemy próbowali popularyzować tę dyscyplinę. Obserwuję, że ostatnio żołnierze mniej garną się do siatkówki. Może dlatego, że ta dyscyplina wymaga od graczy pewnych umiejętności technicznych i preferuje wysokich, skocznych zawodników. Unihokej jest prostą grą – mówi mjr Młynarczyk. – Kiedyś odwiedziłem jedną z wojskowych szkół w Czechach. Mieli tam ligę unihokeja. Życie szkoły było podporządkowane pod rozgrywki w tej dyscyplinie – dodaje zastępca kierownika Cyklu WF i Sportu poznańskiego Centrum.

szus

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polska wiktoria na Monte Cassino
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Wojskowe Oscary przyznane!
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Orzeł dla bohaterów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Abramsy w pętli
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO