moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjaliści od pięcioboju morskiego

Odnieśliśmy sukcesy na miarę naszych możliwości – mówi kmdr por. Krzysztof Saba, szef gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Zawodnicy reprezentujący klub w biegach na orientację i pięcioboju morskim potwierdzili w tym roku, że należą do światowej czołówki. Nie zawiedli także judocy.

Reprezentacja na mistrzostwa w strzelectwie, od lewej bosmanmat Piotr Daniluk, kpt. mar. Tomasz Krolik i bos. Radoslaw Podgorski

– Ponad normę na wojskowym czempionacie wypadli strzelcy. Orientaliści i pięcioboiści morscy potwierdzili swoje wysokie pozycje na międzynarodowej wojskowej arenie. Żałuję, że Turcy odwołali mistrzostwa w żeglarstwie. Wierzę, że nasi żeglarze powiększyliby nasz dorobek medalowy – mówi komandor.

Trzy zawodniczki kmdr por. Saba szczególnie wyróżnił za osiągnięte w tym roku wyniki. Te kandydatury są jednocześnie klubowymi zgłoszeniami w naszym Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego. St. mar. Daria Lajn na rozgrywanych w duńskim Aalborgu 45. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Biegach na Orientację wywalczyła z koleżankami złoty medal w biegu sztafetowym i brązowy w klasyfikacji drużynowej. W rywalizacji indywidualnej zdobyła natomiast brązowy krążek w biegu długodystansowym.

Por. mar. Sławomira Szpek na grudniowym wojskowym czempionacie strzelców w chińskim Guangzhou wywalczyła dwa brązowe medale: w klasyfikacji drużynowej pistoletu sportowego oraz w tej samej konkurencji w rywalizacji indywidualnej.

Por. mar. Sławomira Szpek na grudniowym wojskowym czempionacie strzelców w chińskim Guangzhou.

Z kolei sprinterka st. mar. Marta Jeschke zdobyła na czempionacie Starego Kontynentu w Helsinkach brązowy medal w sztafecie 4x100 m, a na olimpiadzie – również w sztafecie 4x100 m – zajęła dziewiąte miejsce.

Zdaniem szefa Zespołu, w kategorii „Trener Roku” na wyróżnienie zasłużyło dwóch szkoleniowców z Gdyni. Kpt. mar. Janusz Porzycz jest trenerem koordynatorem reprezentacji Wojska Polskiego w orienteeringu. Jego zawodnicy w tegorocznym wojskowym czempionacie wywalczyli cztery medale: złoty, srebrny i dwa brązowe. Drugim zgłoszonym do Plebiscytu trenerem jest mł. chor. mar. Jacek Dagil. Przyłożył swoją cegiełkę do sukcesów strzelców specjalizujących się w strzelaniach z broni krótkiej. Na wojskowym czempionacie w Chinach wywalczyli oni trzy medale: dwa panie i jeden w klasyfikacji drużynowej panowie.

W przyszłym sezonie komandor Saba na pewno już nie zgłosi do naszego plebiscytowego wyścigu judoczki st. mar. Pauliny Węglarz oraz strzelców st. mar. Mirosławy Sagun-Lewandowskiej i mar. Łukasza Czapli. Ta pierwsza przerwała karierę sportową, a strzelców już nie będzie w gdyńskim Zespole, gdyż nie przekwalifikowali się na strzelania z pistoletu w konkurencjach, w których rozgrywane są wojskowe czempionaty. Szef WZS w Gdyni zabiega natomiast o przyjęcie kilku nowych zawodników. – W styczniu odchodzi do cywila pięcioboista morski Łukasz Zięba. Na jego miejsce muszę znaleźć zawodnika, bo rozleci nam się drużyna. Skład kobiecej ekipy judo uzupełni utalentowana judoczka Wybrzeża Gdańsk Halima Mohmed-Seghir. Ponadto do Zespołu trafi czołowa polska siedmioboistka Karolina Tymińska – mówi komandor Saba.

– Będziemy również budować drużynę pięcioboistek morskich. W zawodach do klasyfikacji drużynowej punktują dwie zawodniczki. Na razie jedną z kandydatek do pięciobojowej ekipy jest specjalistka od pływania szybkiego w płetwach Katarzyna Truszczyńska – dodaje szef gdyńskiego WZS.

Marynarze na co dzień korzystają z obiektów, które należą do Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Do pełni szczęścia brakuje im jednak lądowego toru przeszkód i toru do prac bosmańskich do pięcioboju morskiego oraz 50-metrowej strzelnicy sportowej. – Strzelnica bardzo by się przydała strzelcom i pięcioboistom morskim. Mamy za to chyba najlepszą w WP salę dla judoków i dobre warunki do treningu pływackiego – przyznaje szef gdyńskiego WZS. Obiekty marynarzy często są wykorzystywane do przeprowadzania na nich mistrzostw WP w pływaniu i judo. W marcu w hali Komendy Portu Wojennego walczyć będą o medale judocy.

Podsumowanie roku w sporcie wojskowym na portalu polska-zbrojna.pl:

W Bydgoszczy mają najlepszych juniorów

Medalowy rok kapral Sylwii Bogackiej

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: mł. chor. mar. Jacek Dagil

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Broń Hitlera w rękach AK
„Ta ziemia do Polski należy…”
Układ nerwowy Mieczników
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Gry wojenne w szkoleniu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO