moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Bydgoszczy mają najlepszych juniorów

Zwycięstwo we współzawodnictwie dzieci i młodzieży oraz wysłanie do Londynu jedenastu zawodników to największe tegoroczne osiągnięcia Zawiszy. Działacze bydgoskiego klubu, w barwach którego startują m.in. sprinterka Marika Popowicz oraz skoczek o tyczce Paweł Wojciechowski, liczą, że 2013 będzie równie pomyślny.

St. szer. Marika Popowicz od kilku lat jest czołową w Polsce sprinterką.

Po 21 latach dominacji wrocławskiego Śląska zawodnikom Zawiszy udało się w 2012 r. wygrać rywalizację w kategorii dzieci i młodzieży. Zespół z Bydgoszczy triumfował z dorobkiem 1944,63 pkt., drugie miejsce zajął Śląsk – 1874,18, a trzecie AZS AWF Warszawa – 1591,69. Do współzawodnictwa zalicza się punkty zdobyte w mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowych i juniorskich, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików.

Zawiszanie w 2010 i 2011 r. zajmowali drugie miejsce w rankingu. W ubiegłym roku młodzież chciała zrobić prezent na jubileusz 65-lecia klubu, ale do pokonania wrocławian zabrakło im 149 punktów. W tym roku bydgoszczanom wreszcie udało się zdobyć pierwsze miejsce. – Bardzo się cieszę ze zwycięstwa naszych młodych sportowców. Niełatwo było wyprzedzić wrocławski WKS. W przyszłym roku postaramy się obronić prymat – mówi mjr Dariusz Bednarek, szef Wojskowego Zespołu Sportowego Bydgoszcz.

Najważniejszą imprezą tego roku były londyńskie igrzyska. W reprezentacji Polski wystąpiło na nich jedenastu zawodników Zawiszy. – Być może z ich występem w Londynie wiązaliśmy nadmierne oczekiwania. Ale gdyby przed igrzyskami ktoś powiedział mi, że nasi sportowcy nie zdobędą żadnego medalu, to bym go wyśmiał – mówi szef bydgoskiego WZS. Najbardziej zawiedli faworyci, np. ósemka wioślarska, ale nie wszystkie występy należy ocenić w kategoriach sportowego potknięcia. – Nikt nie wymagał cudów od mistrza świata w skoku o tyczce Pawła Wojciechowskiego, któremu przygotowania do igrzysk zakłóciły kontuzje – dodaje major.

Z zespołu w tym roku odeszli strzelec plut. Paweł Borowicki, płotkarz st. szer. Mariusz Kubaszewski i dziesięcioboista st. szer. Marcin Dróżdż. Odejdzie również oszczepnik st. szer. Robert Szpak. W ich miejsce do zespołu powołani zostaną olimpijczycy: lekkoatleta Dariusz Kuć, wioślarz Piotr Juszczak i kajakarz górski Mateusz Polaczyk. Wszyscy odbyli już przeszkolenie przygotowawcze do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Na londyńskich igrzyskach najlepiej z tej trójki spisał się Polaczyk – zajął czwarte miejsce. Juszczak z kolegami z ósemki był siódmy, a Kuć w sztafecie 4x100 m z trzema innymi sprinterami zakończyli rywalizację na półfinale – sklasyfikowano ich na dziewiątej pozycji.

Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy nie ma własnej bazy sportowej. – Korzystamy z obiektów „Zawiszy”. Współpraca układa się bardzo dobrze i nasi sportowcy mają idealne warunki do treningów – podkreśla szef bydgoskiego WZS. – W najgorszych warunkach, choć odnosili spore sukcesy, trenowali przedstawiciele sportów wodnych. Od połowy września ich sytuacja znacznie się poprawiła. Na Wyspie Młyńskiej oddano bowiem do użytku nową przystań z miejscami hotelowymi, salami do ćwiczeń i do odnowy biologicznej. „Zawisza” zarządza tym pięknym obiektem i bardzo się cieszymy, że mogą z niego korzystać również i kajakarze oraz wioślarze z WZS – dodaje major Bednarek.

Do portalowego Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego mjr Bednarek zgłosił kilkoro swoich podopiecznych. Z grona seniorów wybrał wioślarzy z reprezentacyjnej ósemki ze sternikiem (st. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Rafał Hejmej, szer. Michał Szpakowski i st. szer. Daniel Trojanowski) i sprinterkę st. szer. Marikę Popowicz. Wioślarze wywalczyli w tym roku tytuł mistrzów Europy, zajęli siódme miejsce na londyńskich igrzyskach oraz finiszowali na drugiej pozycji – za mistrzami olimpijskimi Niemcami – na prestiżowych regatach w Kolonii. Z kolei Popowicz na XXI Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce w Helsinkach zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x100 m, a na olimpiadzie wraz z koleżankami ze sztafety uplasowała się na dziewiątej pozycji. Natomiast w rankingu na najlepszego lekkoatletę polskiego w 2012 r., prowadzonym przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i dziennik „Sport”, Marika Popowicz zajęła trzecie miejsce wśród kobiet.

Do głosowania na najlepszego trenera mjr Bednarek zgłosił opiekuna klubowego i kadrowego kajakarzy-sprinterów Mariusza Słowińskiego. Trener koordynator Wojskowego Klubu Sportowego „Zawisza” Stowarzyszenie Sportów Wodnych szkoli m.in. takich zawodników jak st. szer. Piotr Siemionowski (mistrz świata i Europy oraz zdobywca Pucharu Świata w 2011 r. w konkurencji K-1 200 m) i Sebastian Szypuła. Szypuła ma 20 lat i to jego właśnie szef zespołu zgłosił w kategorii Nadzieja Sportu Wojskowego. W tym roku z Dawidem Putto z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kopernik” Bydgoszcz wywalczyli w konkurencji olimpijskiej K-2 200 m dwa medale mistrzostw Europy: złoty w kategorii młodzieżowej U23 i brązowy wśród seniorów. Z partnerem z kajakowej dwójki zdobył również trzy medale na Akademickich Mistrzostwach Świata w Kazaniu. Bydgoszczanie wygrali wyścig na 200 m. Na tym samym dystansie płynęli również w czwórce, która wywalczyła złoty medal. W konkurencji K-4 Szypuła popłynął również po brązowy medal w wyścigu na 500 m.

Podsumowanie roku w sporcie wojskowym na portalu polska-zbrojna.pl:

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Podróż po AWACS-ie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
WAM wraca po latach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO