moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pociągały go sporty ekstremalne

Góry zawsze były pasją gen. dyw. Mirosława Rozmusa, komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. Dlatego doskonale odnalazł się na stanowisku dowódcy strzelców podhalańskich. Dziś dowodzi Żandarmerią, która wchodzi do prestiżowej formacji – Europejskich Sił Żandarmerii.Gen. Rozmus opowiada, że od najmłodszych lat chciał zostać zawodowym żołnierzem. Pociągały go ekstremalne sporty, w których można było sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Nikogo nie dziwiło, że po maturze wybrał Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Jako młody podporucznik został dowódcą plutonu rozpoznawczego. W 1993 r. trafił do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, gdzie został dowódcą 5 Batalionu. Góry od zawsze były jego pasją, dlatego szybko odnalazł się w nowej jednostce. Chciał, by podhalańczycy mieli jak najlepsze wyposażenie specjalistyczne. Z jego inicjatywy powstał zespół, który określił zapotrzebowania jednostki.

– Przedstawiliśmy nasze wizje, plany i pomysły związane z wprowadzeniem nowego wyposażenia i umundurowania oraz nowych zasad działania. Chcieliśmy, aby żołnierz w górach, szczególnie w warunkach zimowych, mógł więcej zdziałać i czuć się bardziej komfortowo – wspomina gen. Rozmus. – Dzięki naszej inicjatywie do wyposażenia żołnierzy piechoty górskiej zaczęły wchodzić nowe zasobniki, śpiwory, bielizna, polary, sprzęt narciarski, wspinaczkowy oraz gorateksowe mundury – podsumowuje komendant.

Swoich żołnierzy przygotował do działania w różnych ekstremalnych warunkach. Dowodził praktycznie na wszystkich stanowiskach służbowych do związku taktycznego włącznie.

Podwładni podkreślają, że komendant wysoko ceni prawdomówność i lojalność. Dba o żołnierzy, a zarazem dużo wymaga od siebie i podwładnych. On sam dodaje, że te cechy musi mieć zarówno dowódca, jak i podwładny. Generał znany jest ze swoich dobrych relacji z żołnierzami. – Niektórych taka dbałość o podwładnych wręcz denerwowała – opowiada ppłk Cezary Kiszkowiak z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, były współpracownik Rozmusa.


– Ludziom z jego otoczenia utrudniało to czasami pracę. Pamiętam powódź w Bogatyni. Generał dowodził akcją ratowniczą. Odwiedzał miejsca, gdzie pracowało wojsko, rozmawiał z mieszkańcami. Wypytywał o warunki zakwaterowania, o to, czy mają co jeść i pić. Czasami spieszyliśmy się na jakąś ważną odprawę czy spotkanie, ale on na to nie zwracał uwagi. Cierpliwie słuchał, co żołnierze mają do powiedzenia – wspomina ppłk Kiszkowiak.

Komendant główny Żandarmerii Wojskowej słynie z zamiłowania do zwierząt. Nie rozstaje się ze swoją pupilką owczarkiem niemieckim – Dżagi. Pies towarzyszy mu nie tylko prywatnie, ale także w wyjazdach zawodowych. Bywało, że służbowo wyjeżdżał także w czasie świąt Bożego Narodzenia. Gdy spędza je z rodziną, zawsze dba, aby miały uroczysty charakter. – W domu jest wtedy „rzeczpospolita babska”. Dowodzą kobiety, w tym dwie córki oraz trzy wnuczki – opowiada.

Od dwóch lat gen. Rozmus dowodzi Żandarmerią Wojskową. Jak cała armia, także ta formacja przechodzi pod jego dowództwem spore przeobrażenia. Generał pragnie, aby żandarmeria dostosowana do armii zawodowej była sprawna, operatywna zarówno w kraju, jak i podczas zadań wykonywanych na misjach zagranicznych. Ma być silna i nowoczesna, ale jednocześnie w pełni zabezpieczać służbę i życie żołnierzy.


Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. prywatne gen. Mirosława Rozmusa

dodaj komentarz

komentarze

~krzychu
1416590700
Jestem kolega generala Miroslawa Rozmusa z dziecinstwa , wychowywalismy sie i chodzilismy do jednej szkoly podstawowej. Dumny jestem z tego ze znalem jego ,,jego siostry , rodzicow. Zawsze byl dobrym kolega, bardzo skromnym , chyba nawet , nigdy sie u nich w rodzinie nie przelewalo. Czesto mysle o nim i o tych latach dziecinstwa. Nasze drogi sie rozeszly . Ostatni raz jak mnie widziales to zapytales:Krzysztof ,gdzie ty walczysz bylo to w 1991 roku We Francji moj generalje/mon general/.Bylem w Legii Cudzoziemskiej, troche jak Ty zaznalem mocnych wrazen, zostalem tylko kapralem. Mam dziwne uczucie a zarazem satysfakcje , jak widze Cie z najwyzszymi dowodcami Zandarmerii Francuskiej . Pozdrawiam Cie Mirku. Nie wiem czy kiedykolwiek przeczytasz ten tekst, ale jezeli byc moze jednego dnia, to pamietaj ze czesto o Tobie mysle i jestem dumny zCiebie; Twoj kolega z dziecinstwa i z naprzeciwka Krzysiek Slupski
BF-D3-44-85
~kris
1356965400
to jest prawdziwy dowódca!!! miałem przyjemność służyć pod dowodzeniem generała. cały czas miło to wspominam. fantastyczny dowódca, żołnierz, człowiek.
67-F2-07-2F

Hełmy – nowoczesne i na miarę
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
WAM wraca po latach
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Honor weteranom misji!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Pokazali bojowego ducha
Ratownicy na medal
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO