moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Francuskie wojska wkroczyły do Timbuktu

Żołnierze francuscy i malijscy są o krok od zdobycia kolejnego miasta na północnym zachodzie Mali. Podobnie jak w Gao, mieszkańcy witają ich jak wyzwolicieli. W odbitych miejscowościach ludność urządza uliczne imprezy z muzyką, której słuchania i wykonywania zakazywali dżihadyści. Oni sami unikają walki z Francuzami i uciekają dalej na północ Mali, w pobliże granicy z Algierią.


Siły interwencyjne, wśród nich pododdziały grupy bojowej francuskiego 21 Pułku Piechoty Morskiej, wkroczyły do Timbuktu. Według francuskich mediów wojska nie napotykały oporu. Jak twierdzą mieszkańcy, islamiści uciekli. W nocy z niedzieli na poniedziałek siły francusko-malijskie przejęły kontrolę nad miejscowym lotniskiem, oddalonym o 6 km od centrum, i głównymi drogami. Żołnierze malijscy zaczęli zapuszczać się w głąb miasta.

W niedzielę francuskie ministerstwo obrony potwierdziło przeprowadzenie 20 nalotów w regionach Gao i Timbuktu. Natomiast źródła wojskowe zdemontowały doniesienia o atakach lotniczych w regionie Kidal. Jednym z ich celów miał być dom Iyada Ag Ghaliego, jednego z przywódców islamistycznego ugrupowania Ansar Dine. Lotnictwo miało zbombardować obóz wojkowy dżihadystów i skład paliw. W tej chwili w operacji w Mali używanych jest 14 myśliwców.

W sobotę wojska koalicji zajęły położone 300 kilometrów od Timbuktu miasto Gao. Jako pierwsze ruszyły do ataku francuskie oddziały specjalne wsparte przez Malijczyków oraz myśliwce Rafale i śmigłowce Tigre. W sobotę siły francusko-malijskie zajęły dwa strategiczne cele w pobliżu Gao, lotnisko 6 km na wschód miasta i most na rzece Niger w Wabary. W sporadycznych starciach zabito15 islamistów. W niedzielę rzecznik prasowy francuskiego sztabu generalnego płk Thierry Burkhard poinformował, że w miejscowości rozmieszczono poza Malijczykami oddziały z Czadu i Nigru. Mieszkańcy odnosili się przyjaźnie do żołnierzy.

W sobotę w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej spotkali się szefowie sztabów generalnych armii Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. Wojskowi rozmawiali o dalszym rozmieszczaniu żołnierzy misji Unii Afrykańskiej w Mali. Wraz z kontyngentem nienależącego do wspólnoty Czadu, ma tam być wysłanych docelowo ponad 5,5 tys. żołnierzy z Afryki. 27 stycznia było ich w Mali około 2700. Francja ma tam już blisko 3 tysiące żołnierzy.

Wsparcie dla francuskiej interwencji w Mali rozszerzyła Wielka Brytania. Po konsultacjach z Francuzami Narodowa Rada Bezpieczeństwa wysłała do Afryki samolot szpiegowski Sentinel R-1. Maszyna będzie operowała ze stolicy Senegalu Dakaru, gdzie stacjonują też francuskie morskie samoloty rozpoznawcze Atlantique 2, które wykonują loty zwiadowcze nad Mali. Brytyjczycy od początku operacji „Serval” pomagają Francuzom. Na początek udostępnili im dwa samoloty transportowe C-13 Globemaster III. Cytowany przez dziennik „Daily Telegrach” Matthew Jamison specjalista ds. zachodniej Afryki z Royal United Services Institute zasugerował, że zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Mali będzie rozszerzać się w najbliższych tygodniach i miesiącach. Możliwe, że Londyn wyśle kolejne samoloty, także bojowe.

Wsparcie dla francuskiej operacji zapowiedział amerykański Departament Obrony. Amerykanie wyślą latające cysterny. Działania Paryża poparł prezydent Barack Obama. Wcześniej Amerykanie, podobnie jak Brytyjczycy, udostępnili Francuzom samoloty transportowe C-17. Dostarczają im też informacje wywiadowcze. Rzecznik Pentagonu George Little powiedział w oświadczeniu, że Leon Panetta rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem, Jean-Yvesem Le Drianem, o francuskich potrzebach. Poza latającymi cysternami lotnictwo amerykańskie ma też pomóc w przetransportowaniu do Mali żołnierzy z państw Afryki, w tym z Czadu i Togo.

Spory między dwoma Sudanami i sytuacja w Mali zdominowały pierwszy dzień 20. szczytu przywódców państw Unii Afrykańskiej, który rozpoczął się w niedzielę w stolicy Etiopii Addis Abebie. Przybyły na spotkanie sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon powiedział, że przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ rekomendacje w sprawie wsparcia logistycznego dla armii malijskiej. Padły też słowa pochwały francuskiej interwencji w Mali. – Francja, w sytuacji niezwykłej opieszałości przywódców afrykańskich, a nawet społeczności międzynarodowej, podjęła inicjatywę, by zrobić to, co my powinniśmy byli zrobić – oświadczył ustępujący ze stanowiska przewodniczącego UA prezydent Beninu Yayi Boni.

Źródło: RFI, PAP, AFP, lesechos.fr, Reuters, defense.gouv.fr


 

Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl, czy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali i jak mógłby wyglądać nasz wkład w europejską misję.

   
minister Tomasz Siemoniak   gen. dyw. Bogusław Pacek   prof. Roman Kuźniar


O interwencji w Mali czytaj też:

 
Francusko-afrykańska
koalicja w akcji
  Operacja „Serval”:
Francuzi liczą koszty
     
 
Bomby spadły
na przedmieścia Timbuktu
    Francuscy żołnierze
maszerują na północWR

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1359373200
szkoda, że nas tam nie ma .. .
00-B3-ED-57

Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Invictus w zimowym stylu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Dobrowolsi – czas start!
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Pierwszy skok
Nowoczesna łączność dla armii
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szef MON-u w Brukseli
Zielone światło dla Barbary
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Ślubowanie kadetów OPW
Rakietowy szach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Zimowy sprawdzian podchorążych
Śnieg może być groźną bronią
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Spadochroniarze na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO