moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy na górskim posterunku

Pierwsza w nocy. W bazie Nothing Hill w Kosowie alarm. Polscy żandarmi wyruszają w akcję. W jednej z wiosek doszło do starć Albańczyków i Serbów. Otoczona górami wojskowa baza, w której przez dwa tygodnie Polacy pełnili posterunek, należy do najbardziej niebezpiecznych w Kosowie. Leży tuż przy granicy z Serbią.


W Nothing Hill polską kompanią manewrową dowodził kpt. Radosław Wałecki. Do tej najbardziej wysuniętej na północ bazy w ramach misji KFOR zostali wysłani artylerzyści z 5 Pułku z Sulechowa oraz żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej.

– Jeden pluton pełnił służbę Force Protection (ochrona bazy). Drugi patrolował teren przygraniczny, ochraniał konwoje, prowadził rozpoznanie. A trzeci, złożony z żandarmów, stanowił siły szybkiego reagowania (Quick Reaction Force – QRF). Żandarmi w ciągu godziny musieli być gotowi do przeprowadzenia działań bojowych – opowiada por. Dariusz Wiktorowicz, zastępca dowódcy kompanii manewrowej.

Pluton żandarmów z Mińska Mazowieckiego był także wsparciem dla sił EULEX, czyli unijnej policji wysłanej do Kosowa. Na jedną z akcji żandarmi wyruszyli o pierwszej w nocy, gdy w pobliskiej wiosce doszło do zdewastowania cmentarza i starć Albańczyków z Serbami. W innej wspierali ich artylerzyści z Sulechowa. – Musieliśmy wtedy zabezpieczyć jeden z mostów, którym miały przejechać jednostki EULEX. Mieliśmy sygnały, że w tym miejscu może dojść do starć i zamieszek na tle etnicznym – mówi por Wiktorowicz.

Z Nothing Hill polscy żołnierze udali się do międzynarodowej bazy Camp Bondsteel na południu Kosowa. Pluton złożony z żandarmów jest także częścią sił odpowiedzialnych za jej bezpieczeństwo. Zajmuje się jej ochroną.

Zasięg ich działań obejmuje obszar w promieniu 1,5 kilometra od bazy. Mogą działać sami lub z amerykańskim żołnierzami Military Police. By wyruszyć w akcję, mają zaledwie 15 minut.

Kompania manewrowa Polskiego Kontyngentu Wojskowego pod względem operacyjnym podlega amerykańskiemu dowództwu Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód. Oprócz trzech plutonów manewrowych w jej skład wchodzą także plutony dowodzenia i zabezpieczenia. Podczas misji w Kosowie kompania zajmuje się m.in. przeciwdziałaniem zorganizowanej przestępczości, przemytowi, korupcji.

KFOR – międzynarodowe siły pokojowe NATO zostały wysłane do ogarniętego wojną domowa Kosowa w 1999 roku. Obecnie stacjonuje tam XXVII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Służy w niej około 200 żołnierzy. Ich podstawowe zadanie to prowadzenie patroli i pomoc w sytuacjach, które wykraczają poza możliwości kosowskiej policji i struktur cywilnych.O służbie polskich żołnierzy w Kosowie czytaj w materiale Karoliny Kamińskiej.

 

Stan podgorączkowy


Kosowo – jedno z najmłodszych państw świata – odwiedziłam nie bez powodu. Kiedy szykowałam się do wyjazdu, szukałam różnych publikacji o tym regionie. Uświadomiłam sobie wówczas, jak mało – odkąd bierzemy udział w operacji w Afganistanie – pojawia się w mediach informacji o sytuacji na Bałkanach czy misji polskich żołnierzy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Sujka

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1359836340
Czy ten gościu na zdjęciu pierwszy od prawej to ten sam co na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=lE5ipl8Xj-A 0,03 sekunda 2 od prawej. jeżeli to ta sama osoba to fajnie , że trochę schudł.
00-B3-ED-57

Saperzy na wschodzie Polski
 
PKW Orlik gotowy na misję
„Sokół” wylądował
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Misja: obronić Finlandię
32 krążki pływaków-żołnierzy
Orka po koreańsku
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Uwolnić zakładników
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Polski dzień strzelania w Rumunii
Wszystkie Pilice w wojsku
Porozumienie Sikorski-Stalin
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Zanim wyruszą do Bagdadu
Polsko-koreańskie rozmowy
PKW Orlik już w Estonii
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Fiński debiut w Sojuszu
Podchorążowie świętują
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najdłuższa noc
Sokół czuwa w Tatrach
Kolejne zakupy dla wojska
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PGZ rośnie w siłę
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Unijna pomoc dla Ukrainy
Narodziny polskich sił morskich
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Abramsy jadą na ukraiński front
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Out of the Shadow
Wiara bez wiedzy
Spoczęli w ojczyźnie
Futsal na zakończenie rywalizacji
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Zielony talizman Polaków
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Ekspresowa pomoc
Pierwszy polski Homar
Realia, a nie teoria

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO