moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie u kawalerzystów

W 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej pożegnano odchodzących do rezerwy oficerów: płk. Tomasza Czechowskiego, mjr. Piotra Karpińskiego oraz kpt. Andrzeja Mączewskiego.


Uroczysta zbiórka odbyła się 31 stycznia. Oficerów pożegnał dowódca 25 Brygady gen. bryg. Marek Sokołowski. W trakcie apelu odczytano postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu mjr. Piotrowi Karpińskiemu Gwiazdy Afganistanu za udział w VI i VII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu oraz decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu srebrnego medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Na zakończenie uroczystości odchodzący do rezerwy oficerowie wpisali się do kroniki 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

******

Pułkownik Tomasz Czechowski służbę wojskową rozpoczął w 15 września 1982 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu w latach 1986–1992 pełnił służbę w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Elblągu na stanowiskach dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii szkolnej. W 1994 roku ukończył wyższe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Po zakończeniu studiów został wyznaczony do pełnienia dalszej służby w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowisku starszego oficera operacyjnego, a następnie kierownika sekcji – zastępcy szefa sztabu tej brygady. Od 1999 do 2006 roku płk Tomasz Czechowski pełnił służbę jako szef sekcji operacyjnej, a następnie dowódca 25 Batalionu Dowodzenia
w 25 BKPow, po czym w 2006 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu
6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie. W 2009 r. wyznaczony został na stanowisko zastępcy komendanta Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach. Natomiast od 2011 roku przyjął obowiązki zastępcy dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Płk Czechowski w latach 2004–2005 służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie międzynarodowych sił stabilizacyjnych w Republice Iraku na stanowisku szefa sekcji operacyjnej samodzielnej grupy powietrznoszturmowej.

Major Piotr Karpiński służbę wojskową rozpoczął 7 lipca 1988 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w 9 Pułku Zmechanizowanym w Stargardzie Szczecińskim. W latach 1995–2005 pełnił służbę w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowiskach: dowódcy plutonu, dowódcy kompanii oraz szefa sekcji S-2. Od roku 2005 major Karpiński służył w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na stanowisku oficera sekcji, a następnie szefa sekcji rozpoznawczej.
W latach 2009–2010 mjr Karpiński brał udział w 2 zmianach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu na stanowisku oficera łącznikowego.

Kapitan Andrzej Mączewski służbę wojskową rozpoczął 26 września 1983 r. jako kadet w Szkoły Chorążych. W latach 1986–1989 roku pełnił służbę wojskową w 5 Pułku Radiotechnicznym na stanowisku technika stacji radiolokacyjnej. W 1991 roku ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną i objął obowiązki dowódcy obsługi, a następnie dowódcy stacji w 5 Batalionie Radiotechnicznym i 3 Korpusie Obrony Powietrznej. W latach 2004–2007 zajmował stanowiska służbowe w 7 dywizjonie lotniczym, a w latach 2007–2008 pełnił służbę w 3 Brygadzie Zmechanizowanej. Od 2007 do 2011 r. pełnił służbę na stanowisku dowódcy klucza w Powietrznej Jednostce Ewakuacji Medycznej, a od 2011 roku objął obowiązki szefa służby sekcji technicznej logistyki 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Źródło: kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka, kpt. Bogdan Oleksiewicz/ 25 BKPow

PZ

autor zdjęć: kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka

dodaj komentarz

komentarze

~T
1392322860
Piotr...byłeś....dal mnie jesteś i będziesz...człowiekiem honorowym, dobrym, rodzinnym i zajebistym przyjacielem...do zobaczenia na niebieskiej autostradzie (obiecaliśmy sobie wspólne wakacje wraz z naszymi rodzinami ;)
EF-8C-0D-42
~maki
1391550840
Piotr...byłeś wspaniałym przyjacielem, choć znaliźmy się bardzo krótko... Niestety wszechświat i czasoprzestrzeń, o której rozmawialiśmy, to Pani być może nie pozbawiona kurtuazji, ale między nami delikatnie mówiąc, dość nazwijmy to delikatnie lekkich obyczajów...,,Piotr...dziś gdy Ciebie nie ma, pieśń tą wznosimy do nieba...." jak pięknie napisał to z.preisner....Stary nasza rozmowa nie została dokończona, liczę że przygotowujesz właśnie grunt pod kontynuacje....Szaczunek Bracie
EF-8C-0D-42

Charge of Dragon
 
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ameryka daje wsparcie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Pod skrzydłami Kormoranów
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Metoda małych kroków
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
Rekordziści z WAT
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Posłowie dyskutowali o WOT
Zmiany w dodatkach stażowych
Wytropić zagrożenie
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szybki marsz, trudny odwrót

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO