moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie z honorami

Przesłużyli w sumie ponad 150 lat. Średnio każdy z nich ofiarował państwu polskiemu 30 lat swojego życia. Teraz przechodzą na zasłużona emeryturę.


W obecności pocztu sztandarowego, kierowniczej kadry, żołnierzy i pracowników wojska Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej 31 stycznia odbyło się pożegnanie pięciu żołnierzy formacji – płk. Janusza Markuta, płk. Andrzeja Naruka, ppłk. Leszka Plucińskiego, ppłk. Janusza Świątka i mjr. Roberta Sworowskiego.

Oficerów kończących zawodową służbę wojskową pożegnał komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.

– Niektórzy z Was służyli w formacji od momentu jej powstania, więc śmiało mogę stwierdzić, że tworzyliście współczesną historię Żandarmerii Wojskowej i mogliście obserwować zmiany, jakie w niej zachodziły na przestrzeni ponad 20 lat. Powinniście być dumni, patrząc wstecz, i pełni optymizmu, patrząc w przyszłość. Osobiście mogę Wam tylko szczerze podziękować – powiedział gen. Mirosław Rozmus.


W uznaniu zasług Prezydent RP przyznał płk. Leszkowi Plicińskiemu złoty medal „Za Długoletnią Służbę”, a komendant główny uhonorował go kordzikiem. Z kolei płk. Januszowi Markutowi i płk. Andrzejowi Narukowi gen. Mirosław Rozmus wręczył odznakę „Zasłużony Żołnierz RP” II stopnia. Na zakończenie służby komendant główny przyznał odchodzącym oficerom nagrody pieniężne.

W imieniu opuszczających szeregi formacji żołnierzy głos zabrał płk Janusz Markut. Oficer podziękował zgromadzonym za lata wspólnej służby, wsparcie i koleżeńską pomoc oraz wyraził przekonanie, że doświadczenia zdobyte w formacji z pewnością zaprocentują w najbliższej przyszłości.

Na zakończenie uroczystości oficerowie rozpoczynający cywilny etap życia dokonali pożegnalnych wpisów w Kronice Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

********

Pułkownik Janusz Markut – absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile (1977–1981). Służbę w Żandarmerii Wojskowej rozpoczął w 1991 roku w Wydziale ŻW w Katowicach. W 2000 roku objął stanowisko w Komendzie Głównej ŻW. Ostatnio był szefem Oddziału Kryminalnego w Zarządzie Dochodzeniowo-Śledczym KGŻW.
Oficer był wielokrotnie odznaczany medalami i odznaczeniami państwowymi i resortowymi – w 2000 roku złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, w 2005 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2006 roku złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Pułkownik Andrzej Naruk – absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze (1980–1984). Służył w Żandarmerii Wojskowej od 1990 roku, najdłużej w Oddziale ŻW w Lublinie. Kończąc służbę wojskową oficer był szefem Oddziału Profilaktyki w Zarządzie Prewencji KGŻW. W 2000 roku odznaczony srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, w 2003 roku – Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2005 roku – złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Podpułkownik Leszek Pluciński – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu (1978–1982). Służbę w formacji rozpoczął w 1990 roku w Wydziale ŻW w Katowicach. Ostatnie 12 lat służył w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej – odchodzi ze stanowiska szefa Wydziału Wewnętrznego.
Wielokrotnie odznaczany medalami i odznaczeniami państwowymi i resortowymi – w 1999 roku złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, w 2001 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2008 roku złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, w 2010 roku Wojskowym Krzyżem Zasługi i w 2012 roku złotym medalem „Za Długoletnią Służbę”.

Podpułkownik Janusz Świątek – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1987–1991). Pierwsze stanowisko służbowe objął w Ośrodku Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Służył w Libanie, Iraku, Afganistanie. Ostatnio był starszym specjalistą w Zarządzie Dochodzeniowo-Śledczym KGŻW. Odznaczony srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (2006 rok), srebrnym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (2007 rok), Gwiazdą Iraku (2010 rok), Gwiazdą Afganistanu (2011 rok) i srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę” (2012 rok).

Major Robert Sworowski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. J. Bema w Toruniu (1991–1995). W Żandarmerii Wojskowej służył od 2008 roku, ostatnio na stanowisku specjalisty w Zarządzie Prewencji KGŻW.
W 2009 roku został odznaczony brązowym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Źródło: Sylwia Guzowska/ KGŻW

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Ramię w ramię z aliantami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Pod skrzydłami Kormoranów
Gunner, nie runner
Rekordziści z WAT
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wytropić zagrożenie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Posłowie dyskutowali o WOT
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Szybki marsz, trudny odwrót
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEye dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO