moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mali może liczyć na sojuszniczą pomoc

Państwa europejskie i afrykańskie poparły rozmieszczenie w Mali sił pokojowych ONZ – ustalono podczas wtorkowego spotkania w Brukseli. Unia Europejska przekaże na pomoc dla tego kraju ćwierć miliarda euro. Francja rozważa powolne wycofywanie z niego swoich żołnierzy.


„Błękitne hełmy” zastąpiłyby wojska z Afryki. Francuski minister rozwoju Pascal Canfin powiedział, że koncepcję przekazania ONZ odpowiedzialności za misję w Mali popierają, poza jego krajem, Unia Afrykańska, USA oraz Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Dodał jednak, że najpierw należy – zgodnie z ustaleniami – rozmieścić tam wojska z krajów afrykańskich. Przewodniczący Komisji ECOWAS Kadre Desire Ouedraogo stwierdził, że Wspólnota i UA chcą udziału ONZ w dalszych operacjach w Mali, ale misja pokojowa musi mieć mandat, który pozwoli jej działać skutecznie. Podobnego zdania był malijski minister spraw zagranicznych Tieman Coulibaly. Inni uczestnicy brukselskiego spotkania wskazywali na istotną zaletę wysłania oficjalnych sił ONZ do Mali. W ich utrzymaniu musiałyby uczestniczyć wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, finansowanie zaś misji afrykańskiej opiera się jedynie na dobrowolnie przekazywanych kwotach.

Operacja "Serval" - budowa zaplecza. Reżyseria: Pascal Dupont. Produkcja: Studio Beta Prod 32. Zdjęcia: EMA/ECPAD. Muzyka: Mathieu Gauriat.

Podczas brukselskiego spotkania przedstawiciele ponad 40 państw i międzynarodowych organizacji dyskutowali także o sposobach wzmocnienia działań militarnych przeciwko islamskim rebeliantom w północnym Mali, jak również o wspieraniu demokracji i rozwoju gospodarczego oraz o przestrzeganiu praw człowieka w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Ustalono między innymi, że Unia Europejska odmrozi 250 mln euro pomocy dla Bamako. Wstrzymano ją po wojskowym zamachu stanu w marcu 2012 roku. – Pokazujemy, że UE angażuje się w pomoc w celu rozwiązania kryzysu w Mali oraz we wspieranie Malijczyków – podsumowała spotkanie w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Kraje UE potwierdziły wysłanie do Mali ponad 500-osobowej misji z zadaniem szkolenia tamtejszej armii. Najwięcej będzie w niej wojskowych z Francji i Niemiec. Polska postanowiła wysłać 20 żołnierzy. – Większość potrzeb została zaspokojona. Mamy nadzieję, że ostatnie stanowiska zostaną obsadzone w najbliższych dniach – Reuters zacytował anonimowego informatora. Grupa rekonesansowa przybędzie do Bamako w piątek.

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział w wywiadzie prasowym, że za kilka tygodni jego kraj rozpocznie wycofywanie swoich sił. – Myślę, że od marca, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, liczba francuskich żołnierzy się zmniejszy – stwierdził szef dyplomacji. Obecnie w Mali jest około 4 tys. wojskowych z Francji. Rozmieszczono tam także 3,8 tys. z 8 tys. żołnierzy zadeklarowanych przez państwa Afryki. Największy jest kontyngent czadyjski. Około 1800 Czadyjczyków stacjonuje w rejonie miasta Kidal. Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian poinformował, że od początku operacji „Serval” zginęło podczas bombardowań oraz w bezpośredniej walce kilkuset dżihadystów.

Źródła: Reuters, defense.gouv.fr, RFI, lesechos.fr, TVN 24, PAPO postępach wojsk francuskich i koalicji afrykańskiej w Mali czytaj też:

WR

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360162500
rozumiem, że handlowcy z Bumaru już jadą z ofertą. panowie jest 1 miliard złotych do "wyhaczenia".
00-B3-ED-57

Ślubowanie kadetów OPW
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Spadochroniarze na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Invictus w zimowym stylu
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Roszady personalne w PGZ-ecie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zielone światło dla Barbary
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Którą drogą do armii?
Lekcje z frontu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO