moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kobieca sztafeta w pierwszej dziesiątce

Drużyna w składzie: st. szer. Krystyna Pałka, st. szer. Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz i Monika Nowakowska-Ziemniak zajęła dziewiąte miejsce w czempionacie biatlonistów. Złoty medal wywalczyły Norweżki, srebrny – Ukrainki, a brązowy – Włoszki. Polki straciły szansę walki o medal na trzecim strzelaniu.

St. szer. Magdalena Gwizdoń nie będzie dobrze wspominać występu w sztafecie kobiet – jako jedyna z Polek musiała biegać karną rundę.

Czeskie Nové Město na Morawach, gdzie po raz 46. są rozgrywane mistrzostwa świata w biatlonie, po raz czwarty okazało się szczęśliwe dla Norweżki Tory Berger. Biegnąca na ostatniej zmianie liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wyprowadziła swoją sztafetę na pierwszym podbiegu po siódmym strzelaniu na pierwsze miejsce i nie oddała prowadzenia do końca biegu. Berger wywalczyła czwarty złoty medal na tych mistrzostwach, a Norweżki drugi w historii czempionatów tytuł mistrzowski w biegu sztafetowym. Reprezentantki Norwegii, które po dwóch pierwszych strzelaniach zajmowały dopiero 17. pozycję, wyprzedziły o siedem sekund Ukrainki i o 11,6 s Włoszki.

O ile medale Norweżek (biegły w składzie: Hilde Fenne, Ann Kristin Aefedt Flatland, Synnoeve Solemdal, Tora Berger) i Ukrainek (Julia Dżyma, Wita Semerenko, Walia Semerenko, Olena Pidruszna) nie były żadną niespodzianką, to zaskoczyły wszystkich Włoszki (Dorothea Wierer, Nicole Gontier, Michela Ponza, Karin Oberhofer). Reprezentantki Italii strzelały najcelniej ze wszystkich 25 sztafet, które wyruszyły na trasę. Dobierały tylko cztery naboje. Poza tym świetnie biegły i zasłużenie wywalczyły brązowy krążek. Z kolei Norweżki jako jedyne w czołowej szóstce musiały biegać karną rundę. Na pierwszej zmianie po drugim strzelaniu dodatkowe 150 m pokonała Hilde Fenne. Jednak Norweżki potrafiły z 17. miejsca przesunąć się na pierwsze.

Niestety, w drugą stronę klasyfikacji przesunęły się reprezentantki Polski – z pierwszej pozycji przed trzecim strzelaniem na czternastą po trzecim strzelaniu. Biegnąca na pierwszej zmianie st. szer. Krystyna Pałka do pierwszego kilometra biegła spokojnie – była szesnasta, ale miała jedynie 5,3 s straty do prowadzącej Czeszki Weroniki Witkowej. Na pierwsze strzelanie wbiegła już jako piąta, ale rozpoczęła je od „pudła”. Cztery kolejne strzały miała celne. Pierwszy dobierany nabój nie pomógł Polce zakończyć strzelania, ale na szczęście wybroniła się przed karną rundą celnym siódmym strzałem. Ze strzelnicy wybiegła na 16. miejscu ze stratą 15 s do reprezentantki Włoch. Nasza wicemistrzyni świata jednak świetnie spisała się na drugim odcinku biegowym i jako pierwsza wbiegła na drugie strzelanie. Strzelała szybko i celnie. Pierwsza zakończyła wizytę na strzelnicy. Do strefy zmian dobiegła razem z Czeszką.

Witkowa przekazała zmianę Gabrieli Soukalowej. Pałka st. szer. Magdalenie Gwizdoń. Trzecie – Słowenki miały 8,5 s straty do Polki, czwarte – Rosjanki – 9,4 s, piąte – Włoszki – 9,9 s, szóste Słowenki – 10 s. Na trzecie strzelanie najbardziej doświadczona z polskich biatlonistek wbiegła pierwsza z niewielką przewagą nad Czeszką. Niestety, Gwizdoń wybiegła ze strzelnicy na 14. pozycji – ze stratą 51,6 s do Rosjanki Olgi Zajcewej. Polka dobierała trzy naboje i musiała biegać karną rundę. Na swoim drugim strzelaniu od dodatkowych 150 m wybroniła się dopiero za ósmym strzałem. Na trasę wybiegła jako czternasta, a po czwartym strzelaniu – ku uciesze tysięcy kibiców gospodarzy – na pierwszym miejscu była Soukalowa. Gwizdoń dobiegła do strefy zmian na 11. miejscu ze stratą 56,6 s do Czeszki.

Monika Hojnisz, która biegła jako trzecia w sztafecie biało-czerwonych, dobierała tylko trzy naboje. Do mety swojego odcinka dobiegła jako trzynasta. Polki miały 1 min 49 s straty do prowadzących po trzech zmianach Niemek, które na pierwsze miejsce wyprowadziła debiutująca w ogóle w zawodach o Puchar Świata juniorka Laura Dahlmeier. Na czwartej zmianie Polkom pozostała jedynie walka o zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce. Weronika Nowakowska-Ziemniak sprostała zadaniu. Podobnie jak Krystyna Pałka tylko dwa razy pomyliła się na strzelnicy. Do mety przybiegła na dziewiątym miejscu, 20 s za Słowaczką i 34,4 s przed Czeszką. Barbora Tomesowa biegała dwie karne rundy i gospodarze nie mieli zadowolonych min po jej występie. Setki polskich kibiców, którzy przyszli dopingować nasze biatlonistki, również nie miało radosnych min. Spodziewali się lepszego występu biało-czerwonych.

Wyniki

Sztafeta kobiet 4x6 km

1. Norwegia 1 godz. 8 min 11,0 s (1 runda karna + 9 dobieranych naboi);
2. Ukraina – strata 7,0 s (0+5);
3. Włochy – 11,6 (0+4);
4. Rosja – 29,0 (0+7);
5. Niemcy – 30,9 (0+11);
6. Francja – 36,7 (0+13);
7. Białoruś – 1.02,2 (1+7);
8. Słowacja – 2.00,3 (0+14);
9. Polska – 2.20,3 (1+13);
10. Czechy – 2.54,7 (2+10).Mistrzostwa Świata w biatlonie na portalu polska-zbrojna.pl.

Lider Pucharu Świata
wygrał bieg na 20 km
Mistrzynie olimpijskie
nie do pokonania
Krystyna Pałka
wicemistrzynią świata
szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
WAM wraca po latach
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pokazali bojowego ducha
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO