moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Samoloty szkolne kupimy bez offsetu

Przetarg na dostawę Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego AJT będzie jednym z pierwszych kontraktów dla polskiej armii, realizowanym na podstawie znowelizowanego prawa o zamówieniach publicznych. Do walki o niego mogą stanąć firmy z całego świata. I nie będzie już można od nich wymagać, by inwestowały w naszym kraju.


Amerykanie, Koreańczycy, Włosi, Czesi, a może ktoś jeszcze? Do rywalizacji o umowę na dostawę dla naszej armii ośmiu samolotów, systemu szkolenia i pakietu logistycznego przystąpią firmy z całego świata. Tak zdecydowało Ministerstwo Obrony Narodowej. To konsekwencja wejścia w życie 20 lutego br. nowych przepisów o zamówieniach publicznych, które wymuszają ogłaszanie otwartych przetargów, nawet gdy w grę wchodzi zaawansowane uzbrojenie lub sprzęt wojskowy. Firmy zainteresowane umową mają czas do 2 kwietnia br. na składanie swoich ofert.

Czy to oznacza, że każdy wojskowy przetarg będzie dostępny dla firm z całego świata? Nie. Nowa ustawa przewiduje, że w oparciu o art. 346 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zamawiający może zdecydować, iż ze względu na „podstawowy interes bezpieczeństwa państwa” zaprosi do składania ofert np. jedynie rodzime przedsiębiorstwa. Takie ograniczenie wolnej konkurencji może być jednak stosowane jedynie w wyjątkowych przypadkach.

– Każda decyzja o zastosowaniu art. 346 Traktatu musi opierać się na indywidualnej ewaluacji każdego przypadku, która określa zagrożony podstawowy interes bezpieczeństwa i ocenia konieczność zastosowania konkretnego środka, biorąc pod uwagę zasadę proporcjonalności oraz potrzebę ścisłej interpretacji art. 346 TFUE – tłumaczy płk Kryspin Trych, radca prawny podsekretarza stanu ds. uzbrojenia i modernizacji.

Strażnikiem zasadności stosowania art. 346 i tak jest Komisja Europejska. Jeśli uzna, że któreś z państw powinno ogłosić w danym przypadku otwarty przetarg, może nawet nakazać wypowiedzenie podpisanej już umowy. W przypadku AJT, MON nie będzie musiało się z niczego tłumaczyć, gdyż przetarg jest otwarty dla firm z całego świata.

Obowiązywanie nowej ustawy o zamówieniach publicznych ma jeszcze inne konsekwencje. – Nie mają już zastosowania przepisy ustawy z dnia 10 września 1999 r. o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia. Oznacza to, że nie możemy domagać się od firm, które chcą nam sprzedać AJT, zobowiązań offsetowych, czyli np. w zamian za kontrakt zainwestowania w Polsce konkretnej sumy.

Nie oznacza to, że polski przemysł zbrojeniowy straci na nowych rozwiązaniach. – Możemy kupić sprzęt dla wojska oferowany przez zagraniczne koncerny, ale na zasadzie takiej, że następuje transfer technologii, producent przenosi część produkcji do Polski, daje nam know-how – tłumaczył niedawno w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl wiceminister Waldemar Skrzypczak.Zakup nowych samolotów szkolnych pozwoli uzyskać samowystarczalność w szkoleniu kandydatów na pilotów wielozadaniowych samolotów F-16. Więcej o tym przetargu czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Ruszył przetarg na samolot szkoleniowy

Armia kupi osiem lekkich samolotów odrzutowych do szkolenia zaawansowanego AJT. Będą na nich trenować m.in. piloci F-16. Resort obrony ogłosił właśnie przetarg na zakup tych maszyn. W ramach tej procedury chce też kupić pakiet szkoleniowy i serwisowy dla tych samolotów. Kontrakt wart jest ok. 1,5 mld zł.

Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, jaka będzie przyszłość polskiego przemysłu zbrojeniowego bez offsetu. Zapraszamy do dyskusji.

  Nie będzie płaczu po offsecie

Jeśli MON wykorzysta każdy paragraf nowego prawa o zamówieniach publicznych, aby miliardowe zamówienia lokować w naszej rodzimej zbrojeniówce albo przynajmniej pozyskać technologię od zachodnich koncernów, to nikt, poza kilkoma „ekspertami”, za offsetem płakać nie będzie – pisze Krzysztof Wilewski, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~xman
1391802420
"Stara Unia" robi na nas niezły biznes. Kwintesencją tego biznesu jest z jednej strony fakt, iż stosując ustawę pzp "nie będzie już można od nich (tzn. dostawców uzbrojenia w tym przypadku AJT) wymagać, by inwestowały w naszym kraju", a z drugiej - "obowiązywanie nowej ustawy o zamówieniach publicznych ma jeszcze inne konsekwencje. – Nie mają już zastosowania przepisy ustawy z dnia 10 września 1999 r. o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa". I to teraz,gdy staramy się wreszcie doprowadzic do tego, żeby offset był tylko bezpośredni i dotyczył technologii obronnych, a nie "byle czego". Oczywiście AJT jest tu tylko przyczynkiem do dyskusji o sposobie ochrony i rozwoju przemysły obronnego w Polsce. Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule - stosując pzp praktycznie niemożliwe jest wymuszenie produkcji pozyskiwanaego uzbrojenia w kraju, a dotakowo nici z offsetu, nawet tego wartościowego. Natomiast stosowanie wyłaczeń na podstawie art 346 TFUE jest u nas mało "popularne" bo grozi "narazeniem" się KE.
5D-44-6E-3D
~scoobydoopoznan
1363629960
~Pilot a do 8 sztuk , bo tyle potrzebuje wojsko warto budować fabrykę ?
00-B3-ED-57
~Pilot
1363349220
A daczego nie ma polskiego samolotu będącego następcą "Iskry"? Musimy wspierać obcych?
98-78-BB-81
~karrampa
1362936600
Komedia - każdy gada co innego ! Dawno takiego cyrku nie widziałem. Może MON uzgodniłby wersje swoich przedstawicieli ?
4B-EC-C0-F0
~scoobydoopoznan
1362814980
~miro ~ANDY offset to lipa. 1. Nikt nie podzieli się technologią - bo dlaczego ? 2. Czy kupując pralkę, telewizor negocjujesz w sklepie offset np. w postaci posprzątania twojej piwnicy przez firmę sprzedającą. ~ANDY korzystne jest dla nas zakup dobrej jakości samolotu AJT w atrakcyjnej cenie. Wojsko ma się zajmować obronnością kraju a nie gospodarką i biznesem.
00-B3-ED-57
~POLAK
1362811380
Skoro mamy cały program do szkolenia pilotów na F-16 to po jakiego kupować coś co będzie nam zupełnie zbyteczne, zainwestować w kolejne eskadry myśliwców F-16, można kupić nowe, wydzierzawić lub przejąć samoloty używane w świetnym stanie z zapasów amerykańskich, za Kaczyńskiego nieoficjalnie toczyły się rozmowy o przejęciu 200 myśliwców F-16 od USA. Mamy do nich pełne super nowoczesne uzbrojeniee, mamy symulatory do ćwiczeń mamy bazy pod nie przygotowane w sensie obsługi, i mamy pełny serwis od niedawna w Bydgoszczy. To po pierwsze, po drugie, Polacy zakończyli program IRYDA, świetny samolot rozwalony propagandą. Wtedy mielismy nasz a teraz nawet tacy jak Czesi proponują na samolot ich produkcji. SZOK.
C0-E7-5D-C5
~kolo
1362780840
Bo w zamówieniu mogą wpisać transfer technologii i np przeniesienie produkcji.
2E-CF-2F-04
~ANDY
1362773940
może mi ktoś wytłumaczyć słowa pana generała i pani rzecznik...bo kompletnie nie kumam!!! -skoro nic nie możemy żądać od oferentów to dlaczego jest to dla nas korzystne...??? to wiedza tajemna dostępna tylko generałom ...
AB-19-14-82
~miro
1362772020
to wszystko jasne!!!-wiadomo dlaczego przetarg był odkładany do "bulu"-chodziło o to aby absolutnie żadnych korzyści nie odniósł nasz przemysł ...-gratuluję
AB-19-14-82

Na straży wschodniej flanki NATO
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojsko inwestuje w Limanowej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO