moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Phenian grozi atakiem na bazy USA

Wojskowi północnokoreańscy ostrzegli, że mogą zaatakować amerykańskie bazy w rejonie Azji i Pacyfiku. Phenian pochwalił się, że zamierza wykorzystać do tego uderzeniowe drony. Pojawiły się pierwsze dowody, że to Korea Północna może być odpowiedzialna za wczorajszy cyberatak na południowych sąsiadów.

Amerykańska flota stacjonująca w Japonii może stać się celem ataku Korei Północnej. Na zdjęciu: USS George Washington wypływa z Zatoki Tokijskiej.

Korea Północna zagroziła, że jeśli zostanie sprowokowana, zaatakuje amerykańskie bazy w Japonii i na leżącej na Pacyfiku wyspie Guam. Oświadczenie pojawiło dzień po tym, gdy północnokoreański przywódca Kim Dzong Un nadzorował pozorowane uderzenie bezzałogowców na Koreę Południową. Wcześniej Phenian ostro zareagował na pojawienie się nad Półwyspem Koreańskim amerykańskich bombowców strategicznych B-52, które brały udział w ćwiczeniach. Koreańczycy z północy uznali te przeloty jako element przygotowań Amerykanów do ataku.

Cytowany przez państwową agencję KCNA rzecznik najwyższego dowództwa sił zbrojnych Korei Północnej oświadczył, że Amerykanie nie powinni zapominać, że w zasięgu północnokoreańskiej precyzyjnej broni (rakiet balistycznych) są baza lotnicza Anderson na Guam, gdzie stacjonują B-52, i porty w Japonii, gdzie bazują m.in. amerykańskie atomowe okręty podwodne. Agencja podała także, że podczas ćwiczeń jednostka przeciwlotnicza zestrzeliła cel imitujący amerykański pocisk manewrujący Tomahawk. Sam Kim Dzong Un wypowiadał się też o dronach.

Jednak istnieją wątpliwości, czy Korea Północna rzeczywiście je posiada. Według ubiegłorocznej informacji południowokoreańskiej agencji Yonhap, uderzeniowe drony to w rzeczywistości pochodzące z lat 70. XX wieku amerykańskie bezzałogowe cele powietrzne uzyskane od Syrii.

Ostra retoryka Phenianu ma związek z dorocznymi manewrami wojsk USA i Republiki Korei. Jest również przejawem irytacji na nowe sankcje nałożone przez ONZ po przeprowadzeniu przez Koreę Północną testu jądrowego.

Wstępne wyniki śledztwa w sprawie środowego ataku hakerskiego na sieci telewizyjne i banki w Korei Południowej, który zainfekował około 32 tys. komputerów, wykazały, że przeprowadzono go z adresu IP w Chinach. Według anonimowego urzędnika prezydenta Republiki Korei, cytowanego przez agencję prasową Yonhap, może to oznaczać, że stoi za nim Phenian. Północnokoreańscy hakerzy we wcześniejszych atakach korzystali właśnie z adresów IP w Chinach. Według ekspertów to rutynowa praktyka ukrywania faktycznego sprawcy cyberataku.

Źródła: CNN News, BBC News, ReutersO atakach w cyberprzestrzeni, o które oskarżany jest koreański reżim, czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Hakerzy kontra bombowce

Serwery południowokoreańskich sieci telewizyjnych i banków zostały zaatakowane przez hakerów. Podejrzewana o tę akcję jest sąsiednia Korea Północna. Stało się to dzień po tym, jak podano informacje o przelocie amerykańskich bombowców strategicznych B-52.

WR

autor zdjęć: US NAVY

dodaj komentarz

komentarze

~Joon
1387308840
Od kilku lat nazwa Phenian (w polskim słowniku) została zastąpiona inną z przed II wojny światowej. Uzasadnienie z wikipedii: Polska nazwa miasta stosowana była początkowo w różnych zapisach nawiązujących do nazwy koreańskiej: Piongyang, Pjongjang, Piengjang, Piongjang. Po II wojnie światowej wprowadzono nazwę Phenian – egzonim zapożyczony z rosyjskiego (przyjęty w postaci Phenian na skutek błędnej transkrypcji). W związku z tym, że nazwa ta była często błędnie wymawiana jako [fenian], a także istniejącym w krajach Europy Środkowej trendem odchodzenia od nazw pochodzenia rosyjskiego dla tego miasta, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej 21 listopada 2006 r. postanowiła przyjąć, jako polski egzonim, nazwę Pjongjang, zaproponowaną przez orientalistów i nawiązującą do wymowy nazwy koreańskiej oraz nazw stosowanych w Polsce przed wojną. Tę formę stosuje obecnie m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w KRLD. Nazwę Phenian orientaliści uznali za błędną
15-A3-50-91
~scoobydoopoznan
1363867020
lol
5C-16-3D-92

Kadisz za bohaterów
 
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
W Italii, za wolność waszą i naszą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wytropić zagrożenie
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordziści z WAT
Gunner, nie runner
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEye dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO