moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia w miniaturze

Ma kilkaset samolotów, śmigłowców, okrętów i czołgów. Całość mieści się jednak na kilku półkach w jego pokoju. Hubert Pomiankiewicz klei miniaturowe drewniane repliki wojskowego sprzętu, wiernie oddające oryginały. Wystarczy garść drewnianych elementów, by powstały na przykład modele polskich okrętów, które walczyły w bitwie o Narwik.


– Pierwszy okręt, jeszcze bardzo nieudolnie, skleiłem kilka lat temu – wspomina Hubert Pomiankiewicz. Dziś spod jego ręki wychodzą wierne miniaturowe kopie. – Buduję głównie wojskowy sprzęt polskiej produkcji, a także zagraniczny, który służy w naszej armii. Przede wszystkim z okresu międzywojennego, czasów II wojny oraz współczesny – wymienia.

22-latek z Mielca z wykształcenia jest masażystą, ale to wojsko i modelarstwo jest jego prawdziwą pasją. W kolekcji ma kilkaset miniatur, w tym ponad sto samolotów i śmigłowców, tyle samo okrętów oraz kilkadziesiąt czołgów i wozów bojowych. Na półkach stoją m.in.: samoloty An-2, Mig-29 i F-16, śmigłowce Mi-24, W3-Sokół i Black Hawk, czołg Leopard 2 oraz transporter Rosomak, a także przedwojenny polski czołg 7TP i tankietka TKS. Miłośnik militariów wykonał też repliki okrętów wchodzących w skład przedwojennej Flotylli Rzecznej oraz wyrzeźbił miniaturowe repliki polskich niszczycieli OORP „Grom”, „Błyskawica” i „Burza”, które walczyły w bitwie o Narwik w 1940 roku. W kolekcji ma także makietę mieleckiego lotniska.

Modele powstają z nietypowego materiału – z drewnianych szpatułek lekarskich, patyczków do lodów, wykałaczek i zapałek. Niekiedy konstruktor używa drewna balsy. – Nie korzystam z gotowych części, wszystko tworzę od podstaw – podkreśla Hubert Pomiankiewicz. Najpierw skleja kilka szpatułek, tworząc bryłę. Potem nożykiem modelarskim rzeźbi kadłub. Drobne części dokleja z osobna, domalowuje oznaczenia i na przykład zarys kabiny.

Jego armia powstaje na podstawie zdjęć i rysunków, których szuka w książkach i Internecie. Problem ma ze współczesnym sprzętem. Chciałby mieć w kolekcji wszystkie pojazdy używane teraz przez polską armię, ale brakuje mu rysunków kilku z nich, na przykład transportera Ryś. – Pisałem do producentów z prośbą o przysłanie planów, ale zasłaniają się tajemnicą firmy – opowiada.

Zrobienie prostego modelu zajmuje 12 godzin, na bardziej skomplikowany potrzebny jest nawet tydzień. Konstruktor przyznaje, że najtrudniejszy do wykonania był niewykrywalny amerykański bombowiec F-117 Nighthawk. – Sam jego radar, który w moim modelu ma 4 mm, składa się z 11 elementów – wyjaśnia konstruktor.

Na razie odwzorowuje jedynie zewnętrzny wygląd maszyn. Tylko jego ulubiony śmigłowiec Mi-24 doczekał się przeszklonego kokpitu. – W przyszłości chcę stworzyć podobne, udoskonalone modele kilku innych śmigłowców i samolotów – zapowiada. W planach ma sklejenie dziesięciu polskich okrętów, które walczyły ze Szwedami w morskiej bitwie pod Oliwą w 1627 roku.

Marzenia? Ma ich kilka. Chce znaleźć pracę, najlepiej, by była związana z militariami. Marzy mu się też następna wystawa jego modeli. Na razie pokazał je raz, w mieleckiej szkole muzycznej. Swoją pasją chciałby zarazić innych. – Planuję założyć w Mielcu grupę modelarską, która będzie tworzyć repliki – zdradza.

AD

autor zdjęć: Robert Podgórski

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO