Gen. bryg. Andrzej Tuz dowódca kontyngentu dostał jedno z najwyższych odznaczeń Afganistanu. To podziękowanie od władz za to, że nasi żołnierze wyszkolili afgańską armię i policję. Dzięki temu jedna z największych masowych imprez, jakie się tam odbyły – Ghazni Stolica Islamu 2013 – była bezpieczna.
Najpierw był telefon od Hamida Karzaja. Prezydent Afganistanu postanowił osobiście podziękować gubernatorowi prowincji Ghazni za bezpieczną organizację ceremonii otwarcia festiwalu, który wiązał się z przyznaniem miastu tytułu światowej Stolicy Kultury Islamu 2013. Festiwal odbył się 13 kwietnia.
Do Ghazni przyjechał zastępca Karzaja, ministrowie spraw zagranicznych kilku państw, dyplomaci, afgańscy parlamentarzyści – w sumie ponad półtora tysiąca osób. Dla terrorystów takie wydarzenie było wymarzoną okazja, by przeprowadzić zamach. – Zagrożenie rzeczywiście było duże – przyznaje mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Na szczęście nie doszło do żadnych incydentów. Ogromna w tym zasługa Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.
Inaugurację obchodów ochraniało ponad dwa tysiące żołnierzy oraz półtora tysiąca policjantów. Polacy nie byli bezpośrednio zaangażowani w ochronę imprezy, ale mogą czuć się dumni bo to oni wyszkolili funkcjonariuszy policji i żołnierzy, którzy stacjonują w Ghazni.
Afgańczycy postanowili pokazać, że o tym pamiętają. W jaki sposób? Złoty medal ,,Za Zasługi dla Bezpieczeństwa Afganistanu”, który otrzymał dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego gen. bryg. Andrzej Tuz. W imieniu ministra spraw wewnętrznych wręczył go generałowi gubernator prowincji Ghazni Musa Khan Akbarzada. – To jedno z najwyższych odznaczeń mojego kraju –powiedział. – Dzięki pańskim żołnierzom, ich zaangażowaniu w szkolenie i przygotowanie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa byliśmy w stanie bezpiecznie zorganizować obchody festiwalu Ghazni 2013. Wręczając ten medal panu, wręczam go symbolicznie całej dwunastej zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego – zaznaczał gubernator.
Polscy żołnierze zaczęli szkolić afgańskie Siły Bezpieczeństwa sześć lat temu.
– Początkowo nasi doradcy uczyli Afgańczyków strzelania i podstaw taktyki –opowiada kpt. Janusz Błaszczak z sekcji informacyjno-prasowej PKW Afganistan. Dziś, dzięki tej współpracy Afgańczycy sami są w stanie zapewnić bezpieczeństwo w swojej prowincji. Polacy wyszkolili blisko dziewięć tysięcy żołnierzy armii afgańskiej, policjantów i policyjnych antyterrorystów.
Ci ostatni, których szkoleniem zajmują się żołnierze z Wojsk Specjalnych w ostatnich miesiącach zatrzymywali terrorystów z lokalnej top listy. Niedawno zlikwidowali ogromny skład materiałów wybuchowych, które miały posłużyć do budowy improwizowanych ładunków.
W kwietniu Afgańczycy przejęli od Polaków częściową odpowiedzialność za utrzymanie bezpieczeństwa w rejonie przypisanym PKW. Ochrona festiwalu kultury islamskiej była dla nich najpoważniejszym jak dotąd testem. Zdali go na piątkę.
autor zdjęć: chor. sztab. Adam Roik
komentarze