moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Zmotoryzowany” maratończyk

Gdy koledzy jadą na służbę autobusem, on zakłada wygodne buty i biegnie do jednostki 10 kilometrów. Kapral Rafał Wójcik na co dzień jest dowódcą załogi transportera Rosomak, ale w wojsku i tak bardziej jest znany jako maratończyk – wielokrotny mistrz Polski, uczestnik igrzysk w Sydney, zdobywca 40 medali.

– Bieganie to mój sposób na życie. Można to robić niezależnie od miejsca, czasu i zasobności portfela – mówi kpr. Wójcik. Jego idolem jest Ole Einar Bjoerndalen, norweski biathlonista, najlepszy zawodnik w historii tej dyscypliny. – To człowiek, który pokazuje, że w świecie sportu można być „długowiecznym”. Ma 39 lat i wciąż bierze udział w zawodach – dodaje podoficer, który sam nie należy już do młodego pokolenia sportowców (przekroczył czterdziestkę).

Gdy był nastolatkiem grał w piłkę, tenisa stołowego i ziemnego. – Ale to w biegach okazałem się najlepszy – opowiada dziś już żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej. Treningi rozpoczął w 1990 roku w klubie sportowym w Skarżysku Kamiennej. Potem trafił do Wojskowego Klubu Sportowego w Oleśnicy. W 2008 roku rozpoczął służbę w szczecińskiej brygadzie.

Jego osiągnięcia w biegach można długo wyliczać: reprezentant Polski na mistrzostwach świata w Atenach, Sewilli i Helsinkach, a także mistrzostwach Europy w Budapeszcie, Monachium oraz Goeteborgu. Wielokrotny mistrz Polski w maratonie i biegu przełajowym oraz w biegu z przeszkodami na trzy tysiące metrów. Trzy razy zwyciężył także w Biegu o Nóż Komandosa. Pierwszy też dobiegł na metę w Mistrzostwach Wojska Polskiego w maratonie warszawskim. Ma już 40 medali zdobytych w różnych zawodach, w tym 34 złote. Jednak, jak każdy sportowiec, najwyżej ceni sobie udział w igrzyskach. – W Sydney dotarłem do półfinału na trzy tysiące metrów z przeszkodami – opowiada żołnierz.


Na co dzień służy jako dowódca załogi kołowego transportera opancerzonego Rosomak w 3 Batalionie Piechoty Zmotoryzowanej. Znajduje jednak czas, by działać w sekcji wychowania fizycznego i sportu i reprezentować swoją jednostkę na zawodach. – Byłoby mi bardzo trudno rzucić sport z dnia na dzień. Tym bardziej że przez ponad dwadzieścia lat mój organizm przyzwyczaił się do dużego wysiłku fizycznego – przyznaje. By nie stracić formy, pokonuje w tygodniu 140 kilometrów.

Kilka dni temu zwyciężył wielobój żołnierski rozgrywany w Słupsku. Był najlepszy w strzelaniu z karabinka AK, pływaniu, rzucie granatem i biegu na dystansie ośmiu kilometrów.

Koledzy z jednostki z podziwem patrzą na maratończyka. – Gdy inni do pracy przyjeżdżają autobusem, Rafał na służbę przybiega. W ciągu dnia też często robi sobie trening – mówi mjr Łukasz Chorużyk, instruktor wf w 12 Brygadzie.

Swoją pasję do biegania kapral stara się przekazać innym. – Żołnierzom z brygady opracowuje treningi. Coraz więcej z nich biega. Czasami jest ich tak wielu, że na bieżnię musimy robić zapisy – opowiada major. Do aktywności fizycznej zachęca też mieszkańców Szczecina. Jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji „Biegam bo lubię” i w każdą sobotę można go spotkać na miejskim stadionie.

Choć na udział w igrzyskach kpr. Wójcik już nie liczy, ma wiele innych sportowych planów. – Moim największym marzeniem jest udział w zawodach triathlonowych, tzw. Ironmanie – mówi. To trudne wyścigi, w których trzeba przepłynąć prawie cztery kilometry, ponad 180 kilometrów przejechać na rowerze, a na koniec pobiec w maratonie. – Nie mam żadnych wątpliwości, że mu się uda – kwituje mjr Chorużyk.

PG

autor zdjęć: Arch. kpr. Rafała Wójcika

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1367844420
Szacun.
5C-16-3D-92

„Ryś” z laserem
 
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Pokazali bojowego ducha
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Przysięga w Limanowej
Zawsze gotowi do pomocy
Piedimonte – samobójcza misja
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cień atomowej zagłady
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ratownicy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO