moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani świętowali na strzelnicy

Ze 100 metrów, pojedynczym ogniem i z pozycji leżącej musieli trafić dziesięcioma pociskami w popiersie o wymiarach 75 na 75 centymetrów. Najlepsi uzyskali ponad 90 punktów. Nie przeszkodziły im urazy i kontuzje odniesione kiedyś w walkach. 105 weteranów w dniu swojego święta rywalizowało na strzelnicy.


St. plut. rez. Mariusz Saczek z Zamościa na strzelnicy poruszał się na wózku. Podczas siódmej zmiany w Afganistanie wybuch miny pułapki uszkodził mu kręgosłup. – Trauma minęła. Nadal czuję się żołnierzem. Nie mam żadnych obaw. Ze strzelaniem jest jak z jazdą na rowerze. Tego się nigdy nie zapomina – mówi. Po policzeniu punktów okazało się, że miał rację. Wystrzelał 89 punktów i zdobył nagrodę dowódcy Wojsk Lądowych – replikę pistoletu skałkowego.

Strzelanie z karabinka kbk AK, popularnego „kałasza”, nie było też problemem dla kpr. Tomasza Rożniatowskiego. Podczas dziewiątej zmiany w Afganistanie „ajdik” eksplodował pod pojazdem typu MRAP, którym jechał. Na skutek eksplozji doznał urazu lewej ręki, trzeba ją było amputować. – Mimo kontuzji nadal służę w wojsku. Pracuję w batalionie kawalerii powietrznej w Leźnicy. Gdy w jednostce są strzelania, biorę w ich udział. Tutaj też liczę na dobre miejsce – zdradził kapral.

Po kilkugodzinnych zmaganiach strzeleckich podsumowano wyniki. Najwięcej – 93 punkty wystrzelał mł. chor. Mirosław Augustyn. Drugie miejsce z wynikiem 92 punktów zajął sierż. sztab. rez. Marek Rzadkiewicz, a na trzecim uplasował się ppłk. rez. Tomasz Zdziarski z wynikiem 91 punktów. Puchary i nagrody zostaną wręczone strzelcom w sobotę podczas spotkania z ministrem obrony narodowej w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zawody strzeleckie im. gen. broni Tadeusza Buka były jednym z głównych punktów wrocławskich obchodów Dnia Weterana. Na strzelnicy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we wtorkowy poranek zjawiło się 105 strzelców. Zawody otworzył dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka. Dzisiejsze zawody były przy okazji piątą edycją strzeleckich zmagań weteranów. Jak powiedział mł. chor. sztab. w stanie spoczynku Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, mają one nie tylko wymiar sportowej rywalizacji. – Włączyliśmy je do obchodów naszego święta. To dla naszych członków bardzo ważne spotkanie. Weterani mogą dzielić się swoimi doświadczeniami. Spotykają swoich byłych dowódców i przełożonych. Widzą, że wojsko włącza się w organizowanie tego przedsięwzięcia, a tym samym, że o nich pamięta. To bardzo wzmacnia psychicznie – tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Strzeleckie zmagania obserwowali także goście weteranów, między innymi przedstawiciele personelu medycznego z amerykańskiego szpitala Landstuhl w bazie Ramstein w Niemczech, do którego trafiali ranni na misjach żołnierze.


Także we wtorek w budynku dydaktycznym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych odbyła się konferencja naukowa pod nazwą „Dzień Weterana – Bezpieczeństwo personalne służb mundurowych” dotycząca działań poza granicami państwa. W czasie jej trwania odbyły się spotkania, odczyty i referaty oraz dyskusje tematyczne.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Szwecja kolejnym członkiem NATO
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Mocny sygnał od NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojenny bohater na szubienicy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Którą drogą do armii?
Pierwszy skok
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO