moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ekshumacje na Powązkach

Szczątki ponad 70 ofiar komunistycznego terroru odnaleźli badacze IPN na Powązkach. Trwa drugi etap prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce, gdzie spoczywają osoby zamordowane w latach 40. i 50. Niewykluczone, że uda się odkryć miejsca pochówku gen. Augusta Fieldorfa i rtm. Witolda Pileckiego.

Kwatera „Ł” na Łączce na warszawskim cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Kilkunastu archeologów, lekarzy medycyny sądowej i genetyków z Instytutu Pamięci Narodowej od połowy maja poszukuje w kwaterze „Ł” na tzw. Łączce na warszawskim cmentarzu Wojskowym na Powązkach miejsc pochówku ofiar komunizmu. W okresie stalinowskim pogrzebano tutaj w bezimiennych mogiłach kilkuset więźniów zamordowanych w areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Historycy IPN przypuszczają, że właśnie na Łączce złożono ciała legendarnych postaci polskiego podziemia: gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa Kedywu Komendy Głównej AK, rtm. Witolda Pileckiego, organizatora ruchu oporu w Auschwitz, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, dowódcy 5 Brygady Wileńskiej, i ppłk. Łukasza Cieplińskiego, przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jest szansa, że w tym roku uda się odnaleźć miejsca ich pochówku.

Specjaliści IPN pracowali na cmentarzu już latem ubiegłego roku. Wydobyli czaszki i fragmenty szkieletów 117 osób. Teraz przeszukują obszar, którego nie zdążyli wtedy zbadać. Według danych Instytutu znajdują się tam jeszcze szczątki około 200 więźniów zamordowanych przez UB. – Dotychczas odnaleźliśmy 71 z nich – mówi portalowi polska-zbrojna.pl kierujący ekipą ekshumacyjną dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, historyk z IPN.

Cały czas trwa też żmudny proces identyfikacji ekshumowanych szczątków. Naukowcy z IPN współpracują ze specjalistami z dziedziny medycyny sądowej z Krakowa i Wrocławia. Dotąd IPN poinformował o siedmiu ofiarach, których dane udało się ustalić. Jednym z nich jest Stanisław Kasznica, ostatni przywódca Narodowych Sił Zbrojnych. – Zidentyfikowaliśmy już kilka kolejnych osób, ale ich nazwiska podamy za kilkanaście dni, po zakończeniu prac na Powązkach – zdradza dr Szwagrzyk.

Jak dodaje, najpewniejszym sposobem ustalenia tożsamości zamordowanych są badania genetyczne i porównanie ich z próbkami DNA ich rodzin. Próbki takie pobrano już od kilkudziesięciu krewnych ofiar stalinowskich represji. IPN poszukuje nadal kontaktu z rodzinami innych więźniów z tamtego okresu. Więcej informacji w tej sprawie można znaleźć na stronie IPN.

Ekshumowane na Powązkach szczątki składane są w specjalnym pomieszczeniu na cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Na razie nie wiadomo, gdzie zostaną pochowane. Jednym z najczęściej powtarzanych miejsc jest przebudowana kwatera na powązkowskiej Łączce. Ostatecznie o miejscu pochówku zadecydują rodziny ofiar.

Jak informuje dr Szwagrzyk, prace archeologiczne na Łączce potrwają jeszcze kilka dni. – Niestety, nie uda się nam tej wiosny przeszukać całego terenu. Część więziennych dołów wchodzi pod współczesne groby i musimy się zastanowić, jak do nich dotrzeć – wyjaśnia historyk.

IPN prowadzi ekshumacje w ramach projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”, który finansuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak szacuje sekretarz Rady dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, w całej Polsce w co najmniej kilkudziesięciu miejscach znajdują się jeszcze szczątki 50–60 tys. ofiar stalinowskiego terroru. Dlatego w tym roku IPN planuje rozpocząć poszukiwania na dwóch innych warszawskich cmentarzach: na Służewie i Bródnie, gdzie w latach 40. i 50. także odbywały się tajne pochówki.

* * * * *

Na stołecznym cmentarzu powązkowskim na terenie kwatery „Ł”, tzw. Łączce, w latach 1948–1956 pochowano kilkaset osób zamordowanych przez UB w areszcie przy ulicy Rakowieckiej. Byli to przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy oraz żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego. Grzebano ich potajemnie w zbiorowych mogiłach. Ciała wrzucano do dołów, nie zapisując o nich informacji w cmentarnych księgach.

AD

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mocny sygnał od NATO
Pierwszy skok
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowy szef CWCR
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Wojenny bohater na szubienicy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Którą drogą do armii?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO