moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi sztangiści dźwigali w memoriale

Po raz drugi zwycięzcą Turnieju w Podnoszeniu Ciężarów o Puchar im. gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego został szer. Paweł Faraś z 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Stołeczne zawody były dla niego wyjątkowe – to jego setny start w karierze. W rywalizacji pań triumfowała Małgorzata Wiejak z bydgoskiego Zawiszy.

Film: Jacek Szustakowski.

Impreza organizowana jest przez Dowództwo Garnizonu Warszawa i Polski Związek Podnoszenia Ciężarów dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego. Na obiekcie swojej macierzystej jednostki szer. Paweł Faraś nie był zbyt gościnny dla kolegów z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław i Cywilno-Wojskowego Stowarzyszenia Podnoszenia Ciężarów Zawisza Bydgoszcz. W punktacji Sinclaira (stosunek podniesionego ciężaru do masy ciała) wyprzedził zawiszan: Adriana Pawlickiego (364,3 pkt.) i Pawła Kunca (326,3 pkt.). Faraś wyrwał 143 kg i podrzucił 175. Przed dwoma laty zwycięstwo w Memoriale gen. Gilarskiego zapewnił mu wynik 411,3 pkt. (w dwuboju uzyskał 360 kg: 160 w rwaniu i 200 kg w podrzucie).

Szer. Paweł Faraś od listopada 2010 roku jest żołnierzem 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Od września 2000 r. uprawia podnoszenie ciężarów w Legii (obecnie sztangiści kultywujący tradycje Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Sportu Atletycznego Legia 1926), ale w hali swojej jednostki, w której wygrał swoje setne zawody, nie trenuje na co dzień. Podobnie jak jego starsi i utytułowani koledzy „tony żelastwa” podnosi na Fortach Bema. Niestety to obiekt, któremu od lat przydałby się generalny remont. – Trenujemy w marnych warunkach, ale siła charakteru zawodników jest mocniejsza niż cokolwiek innego – twierdzi zwycięzca turnieju. – Podnoszenie ciężarów to moja wielka miłość – dodaje.

Szer. Paweł Faraś drugi raz triumfował w warszawskim memoriale.

Ze stu zawodów, w których startował sztangista Legii wygrał około 80 procent. W pierwszych, w których wziął udział w 2001 roku, wyrwał 70 kg i podrzucił 87. – Do 18 roku życia systematycznie poprawiałem swoje rekordy. Później miałem kontuzję, po której 1,5 roku wracałem do siebie. Jednak nie cieszyłem się długo z kolejnych startów. Znów miałem przerwę spowodowaną urazem. Powoli wracam do dawnej formy. Mam nadzieję, że ten trzeci powrót będzie udany – dodaje zawodnik, który w 2004 roku w norweskim Stavanger wywalczył złoty medal mistrzostw Europy juniorów do lat 17 w wadze 85 kg.

– Triumf w tym turnieju jest dla mnie bardzo ważny. Zawsze dźwigam dla kibiców. Jeżeli im się podoba to co robię, to mi tym bardziej. Dzisiaj dałem z siebie wszystko, a nawet jeszcze więcej. Przy podrzucie tych 175 kg znów dał o sobie bark – podkreśla szeregowy. Adrian Pawlicki, który walczył z nim o zwycięstwo, w trzecim podejściu nie uporał się z ciężarem 180 kg. Faraś nie musiał więc już wychodzić po raz trzeci na pomost w konkurencji podrzutu. – W ostatnich dwóch miesiącach podrzucałem 160 kg, a tu rozpocząłem rywalizację od 170 – mówi zwycięzca, któremu po zoperowaniu barku marzą się spokojne przygotowania do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

W rywalizacji pań najlepsza była Małgorzata Wiejak z bydgoskiego Zawiszy.

W rywalizacji pań Małgorzata Wiejak z Cywilno-Wojskowego Stowarzyszenia Podnoszenia Ciężarów Zawisza Bydgoszcz triumfowała z wynikiem 254,2 pkt. Czwarta zawodniczka kwietniowych mistrzostw Europy w Tiranie w kategorii 75 kg wyprzedziła reprezentantkę Tytana Oława Agatę Grzegorek (241,2) i Annę Leśniewską z Mazovii Ciechanów (240,5).

Najlepszym zawodnikom i zawodniczkom nagrody wręczali: Maria Gilarska, żona patrona turnieju, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński i prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki. Zamykając udaną imprezę prezes PZPC zapewnił, że turniej organizowany wspólnie z Dowództwem Garnizonu Warszawa wszedł na stałe do kalendarza zawodów.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Przysięga w Limanowej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ostatnia droga Pileckiego
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ryś” z laserem
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Zawsze gotowi do pomocy
Cień atomowej zagłady
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO