moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwszy sprawdzian przyszłych specjalsów

Przez pięć dni muszą przetrwać w lesie. Maszerują przez kilkadziesiąt kilometrów bez względu na pogodę. Nie śpią, niewiele jedzą i mało piją. Dowiadują się, na co ich stać. A gdy już wiedzą, próbują osiągnąć jeszcze więcej. Tak przygotowują się kandydaci na przyszłych komandosów.


Kursy dla osób, które chcą dostać się do jednostek specjalnych, organizują prywatne firmy. Zatrudniają byłych specjalsów lub funkcjonariuszy CBŚ bądź ABW. Dwa dni temu w Bieszczadach rozpoczął się pierwszy kurs preselekcyjny organizowany przez Fundację Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”. – Zainteresowanie było bardzo duże. Zgłosiło się trzydziestu chętnych, ale na pierwszy ogień wysłaliśmy piętnaście osób – mówi Adam Michalczyk, wiceprezes „Szturmana”. Michalczyk przez kilkanaście lat służył w 1 Pułku Specjalnym (dzisiejsza Jednostka Wojskowa Komandosów). Wiele razy brał udział w rekrutacji żołnierzy. Później pracował w jednostce antyterrorystycznej. Teraz razem z byłymi specjalsami i policjantami szkolić będzie młodzież. Patronat nad kursem „Szturmana” objął dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong.

Jakie wyzwania czekają na uczestników preselekcji? Sprawdzą się w zajęciach z nawigacji, bytowania w lesie i współdziałania w grupach. Dodatkowo przejdą także testy psychologiczne zbliżone do tych, jakie prowadzone są w jednostkach specjalnych. – Nauczymy kandydatów, jak prawidłowo dobierać sprzęt, jak się ubrać, kiedy podczas ekstremalnego wysiłku jeść i pić. Chcemy podnieść ich granicę wytrzymałości – zapewnia Adam Michalczyk. Żeby zwiększyć szanse na dobre przygotowanie kandydatów do selekcji, Fundacja „Szturman” każdemu ze swoich podopiecznych wyznaczyła indywidualnego opiekuna – instruktora. Będzie on na bieżąco aż do samej selekcji sprawdzał postępy w treningach i nauce.


– Brak odpowiedniego sprzętu na selekcji i nieumiejętność korzystania z kompasu i mapy – to najczęściej spotykane braki zapisujących się na kursy – przyznaje Bart M., były funkcjonariusz CBŚ i zarazem organizator szkolenia przygotowawczego do selekcji w Pasterce w Górach Stołowych. Centrum Szkoleń Militarnych „NaszaFarma” korzysta z wiedzy i doświadczeń byłych specjalsów, m.in. Andrzeja K. Kisiela, autora książki „Trzynaście moich lat w JW GROM”. Od ubiegłego roku podczas cyklicznych kursów preselekcyjnych pracują oni nad kondycją, wiedzą i umiejętnościami potencjalnych komandosów i kandydatów do służb specjalnych. – Testujemy wyposażenie, by wyeliminować rzeczy niewygodne i niepotrzebne. Mamy opracowany program szkolenia tak, by wskazać uczestnikom właściwe tempo pracy ich organizmu, nauczyć planowania sił i tego, jak realizować poszczególne zadania, jakie mogą ich spotkać na selekcji – mówi Bart M. Były funkcjonariusz CBŚ przyznaje, że idea kursów preselekcyjnych jest odwrotna niż testów w jednostce. – Mamy szkolić, a nie eliminować ludzi. Identyfikujemy problem, a później pomagamy go rozwiązać – dodaje.

Jak kursy oceniają komandosi? – Cieszymy się, że tego rodzaju inicjatywy powstają. Wojska Specjalne potrzebują odpowiednio zmotywowanych i przygotowanych kandydatów do służby. Jeśli są instytucje, które pomogą im przygotować się do selekcji, to dla nas tylko lepiej – przyznaje ppłk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Danuta Kups

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Animus Fortis, czyli mężny duch
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Rakiety dla Jastrzębi
Hiszpański palimpsest
Cena wolności
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Ocalały z transportu do Katynia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Święto wojskowego sportu
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO