moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi najlepsi wśród „orientalistów”

Biegacze na orientację walczyli w lasach pod Zamościem o medale krajowych mistrzostw w biegach sprinterskim, średniodystansowym i sztafetowym. W rywalizacji seniorów czołowe role odegrali reprezentanci wojskowych klubów i żołnierze Wojskowych Zespołów Sportowych z Gdyni, Wrocławia i Poznania.

W sprincie seniorów triumfował st. sierż. Wojciech Kowalski (WZS Wrocław i Wojskowy Klub Sportowy Śląsk) przed szer. Bartoszem Pawlakiem i szer. Michałem Olejnikiem (obaj WZS Poznań i WKS Grunwald Poznań). Kowalski – indywidualny wicemistrz V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro w biegu na dystansie klasycznym – wygrał z czasem 16 min 31 s i o 8 sekund wyprzedził Pawlaka oraz o 28 sekund Olejnika. W rywalizacji seniorek w sprincie triumfowała Iwona Wicha (18,10) przed st. mar. Darią Lajn (19,17) i Moniką Deptą (19,26).

Na średnim dystansie w biegu seniorek na podium stanęły te same zawodniczki, które zdobyły medale w sprincie. Tylko trzecia Depta zamieniła się miejscem ze złotą medalistką na krótkim dystansie. Drugi srebrny medal wywalczyła natomiast reprezentująca barwy Uczniowskiego Klubu Sportowego Azymut Pabianice st. mar. Daria Lajn z WZS w Gdyni. Mistrzyni na średnim dystansie trasę 4,2 km z 21 punktami kontrolnymi pokonała w 50 min 15 s, wicemistrzyni w 42 min 24 s, a brązowa medalistka w 42 min 48 s. W drugim dniu mistrzostw seniorzy rywalizowali na trasie o długości 5,5 km z 24 punktami kontrolnymi. Triumfował szer. Bartosz Pawlak (39,19) przed st. mar. Kamilem Włodarczykiem z WZS Gdynia (43,28) i st. mar. Mateuszem Wensławem z WZS Gdynia (43,37). Trzy kolejne miejsca zajęli również żołnierze: 4. szer. Michał Olejnik, 5. st. sierż. Wojciech Kowalski i 6. szer. Maciej Jasiński z WZS we Wrocławiu.

W rywalizacji sztafet sporą niespodziankę sprawiła ekipa Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków, która zdobyła złoty medal. W zwycięskiej drużynie pobiegły: Małgorzata Wicha, Barbara Bączek-Motała i szer. rez. Paulina Faron. Sztafeta Wawelu uzyskała czas 147 min 14 s. Drugie miejsce zajęła ekipa UKS Azymut Pabianice (czas: 148 min 38 s) ze st. mar. Darią Lajn w składzie, a trzecie „orientalistki” Azymutu 45 Gdynia (156,42). Złoty medal w biegu sztafetowym seniorów wywalczyli reprezentanci poznańskiego Grunwaldu (Robert Banach, Michał Olejnik, Bartosz Pawlak). Drużyna z Poznania biegła 139 min 39 s. Tytuł wicemistrzowski zdobyli biegacze na orientację z wrocławskiego Śląska (Jasiński, Dwojak, Kowalski), a trzecie z Azymutu 45 Gdynia (bosman Marcin Richert, Włodarczyk, Wensław).

Z sukcesu sztafety seniorek Wawelu bardzo cieszył się trener „orientalistów” z krakowskiego WKS chor. rez. Włodzimierz Dyzio. – Dobrze pobiegła nasza dwukrotna mistrzyni świata juniorek sprzed lat Basia Bączek. Oddała zmianę na czwartej pozycji Paulinie Faron, a ta pobiegła świetnie i przybiegła na metę na pierwszym miejscu – mówi chorąży Dyzio. – Poza złotem w kategorii seniorek wywalczyliśmy w Zamościu jeszcze siedem krążków w młodszych kategoriach wiekowych. Liczyłem na złoto w sztafecie juniorów starszych, ale musieliśmy zadowolić się tylko brązowym medalem. Jednak w konfrontacji z silnymi sekcjami wypadliśmy całkiem przyzwoicie – dodaje szkoleniowiec Wawelu.

Reprezentanci Polski tuż po krajowym czempionacie pojechali na zgrupowanie kadry do Finlandii, gdzie przygotowują się do startu w cywilnych mistrzostwach świata. Wśród kadrowiczów jest m.in. st. sierż. Wojciech Kowalski, który przyznał, że rywalizacja na średnim dystansie w mistrzostwach Polski nie była łatwa. – Teren był ciekawy. Na trudnej trasie było sporo jarów – mówi złoty medalista w sprincie i piąty zawodnik w biegu na średnim dystansie. W sztafecie Kowalski wraz z kolegami starał się powalczyć o tytuł mistrzowski, ale wrocławianie musieli uznać wyższość kolegów z Poznania. Warto jednak zaznaczyć, że rywalizacja w biegu na średnim dystansie i w sztafetach na krajowym czempionacie – zdaniem niektórych kadrowiczów – została wypaczona przez słabej jakości mapy.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
 
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO