moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przywraca do życia wojskowe pojazdy

Motocykl oficera Wehrmachtu, amerykańska ciężarówka z wojny wietnamskiej, a nawet radziecki czołg – takie eksponaty zgromadził Marian Laskowski. Jego kolekcja liczy przeszło 50 wojskowych pojazdów. Pasjonat organizuje także zlot miłośników militariów – największa taka impreza w Europie Środkowej.


– Militarna pasja całkowicie pochłonęła Mariana. Na remont starego wojskowego sprzętu wydaje każdą złotówkę – mówi Zbigniew Kupracz ze Stowarzyszenia na Rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki Wojskowej „Tytan”, które założył mieszkaniec Darłowa.

Wszystko zaczęło się 40 lat temu, gdy Marian Laskowski kupił starego Junaka. Z czasem w jego garażu pojawiały się kolejne modele motocykli. A gdy dostał pracę mechanika na statku, mógł sobie pozwolić na kupowanie starego wojskowego sprzętu. Dziś ma ponad 50 zabytkowych militarnych pojazdów.

Na jego podwórku stoi kilka samochodów – Jeepów Willysów i Dodge’ów, amerykańska ciężarówka REO, która jeździła w Wietnamie, oraz wyprodukowana w ZSRR amfibia BAW-485. Jest też motocykl oficera Wehrmachtu Gnome-Rhône i zmodernizowany w Polsce radziecki czołg T-55AM Merida. – Wszystkie moje pojazdy jeżdżą. Udało mi się je wyremontować, bo wojskowy sprzęt jest solidny i niezawodny – podkreśla Laskowski.


Sprzęt kupuje od Agencji Mienia Wojskowego, która wyprzedaje wyposażenie niepotrzebne armii. Czasami pojedyncze egzemplarze odkupuje od innych kolekcjonerów. Także za granicą. Ostatnio w czasie urlopu w Hiszpanii kupił wojskowy samochód terenowy Land Rover Santana.

Militarna pasja to kosztowne hobby. Na zakupy, remonty i konserwację maszyn Marian Laskowski wydaje tysiące złotych. Na co dzień prowadzi firmę handlującą środkami czystości, niemal wszystkie oszczędności przeznacza na swoją kolekcję. – Wolę wydać pieniądze na wojskowy samochód niż na porządny telewizor – przyznaje.

W zbiorach ma nawet dwa poniemieckie bunkry z czasów II wojny. Jeden z nich to ogromny, ważący 70 ton fragment stalowego schronu, drugi to unikalny bunkier kulisty. Ten ostatni jest mobilną konstrukcją ze zbrojonego betonu. Ma średnicę trzech metrów i waży około trzech ton. Dzięki swojej kulistej budowie był przewożony, wkopywany w ziemię i stawał się jednoosobowym stanowiskiem obserwacyjno-strzeleckim. – To jedyny taki bunkier w Polsce, w Europie są jeszcze tylko dwa – w muzeach w Austrii i Czechach – podkreśla pasjonat.

Oba bunkry odkrył na terenie dawnego doświadczalnego poligonu artyleryjskiego w Darłówku pod Koszalinem. Marian Laskowski podkreśla, że na wydobycie i zabranie bunkrów otrzymał wszystkie konieczne pozwolenia od konserwatora i właściciela terenu.

Niedawno kolekcjoner otworzył obok siedziby swojej firmy w Malechowie koło Darłowa prywatne Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych „Tytan”. Można tam oglądać jego zbiory, a także przejechać się pojazdami. – Chciałem też, żeby miłośnicy historii wojskowości mieli się gdzie spotykać – mówi. Dlatego też 16 lat temu wymyślił militarne zloty w Darłowie.

Na pierwszy przyjechało kilkanaście osób. Po latach Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych to już największa tego typu impreza w Europie Środkowej. Trwa tydzień, a przyjeżdża na nią ponad dwa tysiące kolekcjonerów z całego świata. Ich zbiory, przeszło tysiąc sztuk wojskowego sprzętu, zazwyczaj ogląda około 100 tys. zwiedzających.

– Marian cały czas szuka nowym militarnych pomysłów. W zeszłym roku odkryliśmy na wydmach w okolicach Darłowa zasypane w piasku pozostałości poniemieckich stanowisk artyleryjskich – mówi Zbigniew Kupracz. Fortyfikacje wybudowała marynarka III Rzeszy w latach 1937–1945. Broniły portu i poligonu w Darłówku. – Urząd Morski w Słupsku użyczył je naszemu Stowarzyszeniu. Uporządkowaliśmy je i udostępniliśmy zwiedzającym – dodaje Kupracz.

– Jesienią będę szukał sprzętu wojskowego, który jeszcze zalega w ziemi. Dostałem kilka zgłoszeń w tej sprawie – zapowiada Marian Laskowski.

AD

autor zdjęć: Kazimierz Majchrzak

dodaj komentarz

komentarze


Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
 
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna na detale
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
SOR w Legionowie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO