moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy z talibami nie podobają się Afgańczykom

Prezydent Hamid Karzaj zawiesił rozmowy dotyczące umowy o dalszej obecności wojsk USA w jego kraju po 2014 roku. To reakcja na amerykańską zapowiedź negocjacji pokojowych z talibami. Urzędnicy USA ostrzegają: to będzie długi i trudny proces.


O zawieszeniu rozmów, dotyczących paktu bezpieczeństwa (Bilateral Security Agreement), poinformował rzecznik afgańskiego prezydenta Aimal Faizi. Powiedział, że powodem decyzji Karzaja były sprzeczne sygnały i działania Amerykanów w sprawie procesu pokojowego. To reakcja na informację, że władze USA zamierzają rozmawiać z talibami o zakończeniu trwającego od jesieni 2001 roku konfliktu w Afganistanie. Na miejsce rozmów wybrano Ad-Dauhę, stolicę Kataru. Amerykanie podali, że rozmowy rozpoczną się już 20 czerwca. Jednak talibowie, którzy otworzyli w katarskiej stolicy swe przedstawicielstwo, mające ułatwić przygotowanie rokowań pokojowych, tego terminu nie potwierdzili. Szef norweskiej dyplomacji Espen Barth Eide ujawnił, że otwarcie biura i negocjacje były możliwe dzięki sekretnym rozmowom, które prowadzono w ostatnich miesiącach w jego kraju. – Odegraliśmy kluczową rolę w tym procesie – oświadczył minister w publicznej stacji NRK.

Afgańscy rebelianci deklarują, że chcą politycznego rozwiązania krwawego i kosztownego konfliktu, które pozwoli stworzyć sprawiedliwy rząd i zakończyć okupację kraju, za którą uważają obecność sił międzynarodowych. – To ważny pierwszy krok w kierunku pojednania, choć to bardzo wczesny krok – powiedział o planowanych rozmowach z talibami prezydent USA Barack Obama.

Urzędnicy administracji amerykańskiej są mniej dyplomatyczni w stwierdzeniach. Uważają, że „to będzie długi, trudny proces”. – Musimy być realistami. To jest postęp. Ale pokój nie jest na wyciągnięcie ręki – podkreślał, pytany anonimowo, jeden z amerykańskich dyplomatów.

Rząd w Kabulu zapowiedział, że wyśle swą delegację do Kataru. Talibowie na razie nie zareagowali na tę informację. Dotąd rebelianci odrzucali bezpośrednie rozmowy z obecnym prezydentem i członkami rządu Afganistanu, nazywając ich marionetkami Zachodu. Jednocześnie Karzaj chce, by jak najszybciej negocjacje przeniesiono na teren Afganistanu.

Amerykanie podczas rozmów będą się domagać od talibów, by zerwali wszelkie kontakty z siatką terrorystyczną Al-Kaidy, zaprzestali przemocy, zaakceptowali obecną konstytucję Afganistanu, w tym zapisy o ochronie kobiet i prawach mniejszości. Z pewnością pojawi się kwestia przetrzymywanego przez rebeliantów od czerwca 2009 roku amerykańskiego sierżanta Bowe’a Bergdahla. Talibowie z kolei będą żądać całkowitego wycofania obcych wojsk z Afganistanu i uwolnienia swych towarzyszy, którzy są przetrzymywani w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. Spełnienie tych warunków będzie trudne dla Waszyngtonu. Amerykanie nie zamierzają całkowicie wycofać swojego wojska po 2014 roku. Do tego uwolnieniu więzionych rebeliantów sprzeciwia się wielu amerykańskich kongresmenów. Część z nich jest przeciwna jakimkolwiek negocjacjom z talibami.

Na czele delegacji afgańskich rebeliantów będzie stać Tayeb Agha. Amerykanie uważają go za osobę bliską liderowi talibów mulle Omarowi. Kontrowersje budzi jednak skład delegacji. W rozmowach w Ad-Dauha ma brać udział reprezentant siatki Hakkaniego, ugrupowania terrorystycznego uważanego za najgroźniejszego wroga Amerykanów w Afganistanie. Dowodzący wojskami koalicji i amerykańskimi gen. Joseph Dunford, który niedawno mówił o potrzebie dialogu z częścią talibów, w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami wątpił, że ten odłam afgańskich rebeliantów faktycznie chce pokoju.

Źródło: Reuters

wr

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~opus
1371659940
Jestem ciekaw jak inne grupy afgańskich rebeliantów zareagują na takie doniesienia, czy przychylą się do skutków rozmowy, czy dalej będą wojować. To byłby dobry motyw do pozostawienia wojsk koalicji na kolejne lata.
25-1D-88-70

Szarża „Dragona”
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Odstraszanie i obrona
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Italii, za wolność waszą i naszą
Front przy biurku
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO