moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komandosi zdobywają jaskinie w Tatrach

Kilkunastu żołnierzy Wojsk Specjalnych przeszło szkolenie w górskich jaskiniach. Przez dwa tygodnie uczyli się wspinać, przedzierać przez szczeliny i prowadzić pod ziemią akcję ratunkową. – Komandosi muszą być gotowi do działań w ekstremalnych warunkach – mówi mjr Krzysztof Plażuk z Dowództwa Wojsk Specjalnych.


Na kurs w Tatry wyjechali instruktorzy szkolenia górskiego i kandydaci na instruktorów z Dowództwa Wojsk Specjalnych, Formozy, GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, NIL-a i AGAT-u.

– W jaskiniach żołnierze uczą się technik linowych i ratownictwa medycznego na najwyższym poziomie – podkreśla mjr Krzysztof Plażuk z Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Jeden z komandosów dodaje: – Zdobywając statek czy budynek, używamy bardzo podobnych technik do tych, które stosuje się, pokonując groty. Jeśli poradzimy sobie pod ziemią, to na powierzchni też damy radę.

Szkolenie odbywało się pod okiem instruktorów taternictwa jaskiniowego z Polskiego Związku Alpinizmu i było podzielone na dwie części.

Najpierw, nie schodząc pod ziemię, uczyli się zasad wspinaczki. – W jaskiniach każdy zdany jest wyłącznie na siebie, dlatego wcześniej trzeba się starannie do takiego zadania przygotować – tłumaczy Andrzej, instruktor z Dowództwa Wojsk Specjalnych. Te ćwiczenia odbywały się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dopiero potem komandosi ruszyli w Tatry. Ćwiczyli w największych polskich jaskiniach.

Uczyli się zakładać liny poręczowe w poziomie i w pionie, budować stanowiska w skałach i punkty asekuracyjne. By ćwiczyć zasady ratownictwa jaskiniowego, część żołnierzy wcieliła się w rolę rannych. – W jaskiniach dochodzi najczęściej do urazów kręgosłupa, więc poszkodowanego musimy transportować na noszach lub na desce ortopedycznej. Przeprowadzenie go w takim stanie przez szczeliny i zaciski jaskiniowe jest bardzo trudne – opowiada Krystian z Jednostki Wojskowej Komandosów.

Skomplikowane akcje ratunkowe w jaskiniach mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Wówczas na dnie jaskini żołnierze muszą udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, ogrzewać go i czekać na akcję ratunkową z zewnątrz.

Zajęcia zazwyczaj trwały kilkanaście godzin dziennie. W jaskiniach żołnierze używali jedynie niewielkich latarek czołowych. Dodatkowym utrudnieniem była pogoda. Podczas kursu cały czas padał deszcz, a przeciekająca przez szczeliny woda tworzyła kaskady i strumieniami spadała na wspinających się. Żeby uchronić się przed wyziębieniem (temperatura w jaskiniach to ok. 4 stopnie Celsjusza), komandosi ubrani byli w specjalne kombinezony jaskiniowe, które są wodoodporne, choć przepuszczają powietrze.

– Dla mnie najciekawsza była Jaskinia Czarna. Ma różnorodne korytarze – pionowe i poziome, można się w niej także wspinać, a nie jak w pozostałych poruszać tylko na linach – opowiada komandos z Lublińca.

Szkolenie kandydatów na instruktorów zakończy się wejściem na lodowiec w Alpach. Dopiero gdy komandosi instruktorzy przejdą ten test, będą mogli prowadzić zajęcia z żołnierzami w swoich jednostkach.

Wojska Specjalne zaczęły kształcić instruktorów górskich w 2010 roku. Każde szkolenie podzielone jest na kilka etapów. Żołnierze rozpoczynają naukę w halach sportowych i na ściankach wspinaczkowych. Potem latem i zimą trenują wspinaczkę w górach, zdobywają wiedzę o lawinach, trenują topografię i szkolą w jaskiniach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWS

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Wojna na detale

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO