moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Egipska armia obaliła prezydenta

Wojsko odsunęło od władzy Mohammeda Mursiego. Tymczasowym szefem państwa został prezes Sądu Konstytucyjnego Adli Mansur. Działania armii poparła opozycja i autorytety religijne. Na ulicach egipskich miast dochodzi do starć zwolenników byłego prezydenta z jego przeciwnikami.


Od czwartku Adli Mansur , dotąd prezes Sądu Konstytucyjnego, jest tymczasowym prezydentem Egiptu. Jego kandydaturę przedstawili wojskowi, którzy dzień wcześniej odsunęli od władzy dotychczasowego przywódcę państwa. 3 lipca o godzinie 19.00 czasu lokalnego poinformowali oni wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Mursiego, że nie jest już prezydentem. Oficjalnie ogłosił to w specjalnym wystąpieniu głównodowodzący armią generał Abdel Fatah al-Sisi. Wojskowi twierdzą, że zamachu stanu dokonali w trosce o państwo. Przekonują, że nasilająca się polaryzacja polityczna między islamistami a liberałami mogła przekształcić się w zbrojny konflikt.

Generałowie zawiesili konstytucję i zapowiedzieli, że przejściowo Egipt będzie miał rząd technokratyczny. Armia poinformowała także o przeprowadzeniu nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Na wieść o odsunięciu Mursiego zgromadzeni na ulicach jego polityczni przeciwnicy nie ukrywali radości. Ruch armii poparli przedstawiciele opozycji, jaki również najwyżsi duchowni – wielki szejk meczetu Al-Azhar Ahmed al-Tajeb oraz biskup Tawros, głowa Kościoła koptyjskiego.

Ostateczny upadek prezydenta Mursiego rozpoczął się 30 czerwca, gdy na ulicach egipskich miast pojawiły się wielotysięczne rzesze jego przeciwników. Następnego dnia wojskowi przedstawili mu ultimatum. Miał 48 godzin na podjęcie działań na rzecz rozładowania napięcia w kraju. Mursi odrzucił żądania, twierdząc, że nie ulegnie naciskom wewnętrznym ani zagranicy i gotowy jest umrzeć. Wczoraj oświadczył na Facebooku, że nie przyjmuje oświadczenia armii. Ponadto stwierdził, że miał miejsce zamach stanu. Podobnego zdania są jego zwolennicy. Oficjalnie nie wiadomo, gdzie w tej chwili przebywa. Według jednego z jego doradców prezydent jest przetrzymywany przez wojsko.

W nocy egipskie służby bezpieczeństwa zatrzymały czołowych działaczy Bractwa Muzułmańskiego oraz islamistycznej Partii Wolności i Sprawiedliwości. Gazeta „Al-Ahram” podała, że władze wydały nakazy aresztowania trzystu ich członków. Oficjalna agencja prasowa MENA poinformowała, że policja prowadziła działania zmierzające do zatrzymania tych „członków Bractwa Muzułmańskiego, którym zarzucono podżeganie do przemocy i zakłócanie bezpieczeństwa i porządku". Aresztowano między innymi lidera tego ugrupowania Mohammeda Badi oraz byłego przewodniczącego parlamentu – przywódcę PWiS Mohammeda Saad el-Katatniego. Według MENA czołowi islamiści trafili do tego samego kairskiego więzienia, w którym przebywa były prezydent kraju Hosni Mubarak.

Związane z egipskimi islamistami stacje telewizyjne Al-Hafiz, Al-Nas i Egypt25 przerwały nadawanie. Siły bezpieczeństwa wkroczyły także do siedziby katarskiej telewizji Al-Dżazira, gdzie zatrzymano pięć osób, z których cztery potem zwolniono. Władze Kataru uznawane są za politycznego sojusznika odsuniętego prezydenta.

Na ulicach egipskich miast pojawili się żołnierze, czołgi i inne pojazdy pancerne. Armia zadeklarowała, że będzie chronić obywateli i przeciwstawi się krwawym starciom. Mursi zaś zaapelował na Facebooku do rodaków, by powstrzymali rozlew krwi. Mimo tego wezwania w kilku miejscowościach doszło do krwawych starć zwolenników byłego prezydenta z jego oponentami i policją. Od wczoraj zginęło 14 osób, a od rozpoczęcia w niedzielę wielkich antyprezydenckich demonstracji życie straciło już około 50, a setki odniosły rany.

Ani prezydent USA Barack Obama, ani Unia Europejska i ONZ nie uznały jednoznacznie działań armii za zamach stanu. Arabia Saudyjska już wczoraj przesłała gratulacje nowemu prezydentowi.

Źródła: PAP, BBC News, Reuters

wr

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent z wizytą na granicy
 
Legioniści wkraczają do Warszawy
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W BBN o sytuacji na granicy
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Oczy na wschodnią flankę
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W Sejmie o kondycji PGZ
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
„Murem za polskim mundurem”
Chodziarz szykuje się do defilady
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Zmiany w szkoleniu podoficerów
Nauka kruszenia lodu
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Na granicy nieco spokojniej
We Are Where We Are Needed
Działamy szybko i zdecydowanie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Orlik po raz dziesiąty
Zespół NATO na bojowo
Sojusznicze wsparcie na granicy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
„Tumak ’21” na finiszu
Kandydaci do „armii mistrzów” na szkoleniu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Czajka” składa skrzydła
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W drodze do wojska
W jedynym słusznym kierunku
35 medali wojskowych pływaków
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Na straży nienaruszalności
Mielec wraca do odrzutowców
Bryza na południowej flance
Afganistan. Czas wracać do domu
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Śladem „białych kurierów”
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Aktywność migrantów powoli spada
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Lekcja wojska od górali
Paczki świąteczne od PGZ
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Harduny dla strażaków?
SOMA dla specjalsów
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Święto żołnierzy artylerii
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
F-16 lecą na Litwę
Pierwsze Żmije na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Nastał dzień krwi i chwały…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO