moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Egipska armia obaliła prezydenta

Wojsko odsunęło od władzy Mohammeda Mursiego. Tymczasowym szefem państwa został prezes Sądu Konstytucyjnego Adli Mansur. Działania armii poparła opozycja i autorytety religijne. Na ulicach egipskich miast dochodzi do starć zwolenników byłego prezydenta z jego przeciwnikami.


Od czwartku Adli Mansur , dotąd prezes Sądu Konstytucyjnego, jest tymczasowym prezydentem Egiptu. Jego kandydaturę przedstawili wojskowi, którzy dzień wcześniej odsunęli od władzy dotychczasowego przywódcę państwa. 3 lipca o godzinie 19.00 czasu lokalnego poinformowali oni wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Mursiego, że nie jest już prezydentem. Oficjalnie ogłosił to w specjalnym wystąpieniu głównodowodzący armią generał Abdel Fatah al-Sisi. Wojskowi twierdzą, że zamachu stanu dokonali w trosce o państwo. Przekonują, że nasilająca się polaryzacja polityczna między islamistami a liberałami mogła przekształcić się w zbrojny konflikt.

Generałowie zawiesili konstytucję i zapowiedzieli, że przejściowo Egipt będzie miał rząd technokratyczny. Armia poinformowała także o przeprowadzeniu nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Na wieść o odsunięciu Mursiego zgromadzeni na ulicach jego polityczni przeciwnicy nie ukrywali radości. Ruch armii poparli przedstawiciele opozycji, jaki również najwyżsi duchowni – wielki szejk meczetu Al-Azhar Ahmed al-Tajeb oraz biskup Tawros, głowa Kościoła koptyjskiego.

Ostateczny upadek prezydenta Mursiego rozpoczął się 30 czerwca, gdy na ulicach egipskich miast pojawiły się wielotysięczne rzesze jego przeciwników. Następnego dnia wojskowi przedstawili mu ultimatum. Miał 48 godzin na podjęcie działań na rzecz rozładowania napięcia w kraju. Mursi odrzucił żądania, twierdząc, że nie ulegnie naciskom wewnętrznym ani zagranicy i gotowy jest umrzeć. Wczoraj oświadczył na Facebooku, że nie przyjmuje oświadczenia armii. Ponadto stwierdził, że miał miejsce zamach stanu. Podobnego zdania są jego zwolennicy. Oficjalnie nie wiadomo, gdzie w tej chwili przebywa. Według jednego z jego doradców prezydent jest przetrzymywany przez wojsko.

W nocy egipskie służby bezpieczeństwa zatrzymały czołowych działaczy Bractwa Muzułmańskiego oraz islamistycznej Partii Wolności i Sprawiedliwości. Gazeta „Al-Ahram” podała, że władze wydały nakazy aresztowania trzystu ich członków. Oficjalna agencja prasowa MENA poinformowała, że policja prowadziła działania zmierzające do zatrzymania tych „członków Bractwa Muzułmańskiego, którym zarzucono podżeganie do przemocy i zakłócanie bezpieczeństwa i porządku". Aresztowano między innymi lidera tego ugrupowania Mohammeda Badi oraz byłego przewodniczącego parlamentu – przywódcę PWiS Mohammeda Saad el-Katatniego. Według MENA czołowi islamiści trafili do tego samego kairskiego więzienia, w którym przebywa były prezydent kraju Hosni Mubarak.

Związane z egipskimi islamistami stacje telewizyjne Al-Hafiz, Al-Nas i Egypt25 przerwały nadawanie. Siły bezpieczeństwa wkroczyły także do siedziby katarskiej telewizji Al-Dżazira, gdzie zatrzymano pięć osób, z których cztery potem zwolniono. Władze Kataru uznawane są za politycznego sojusznika odsuniętego prezydenta.

Na ulicach egipskich miast pojawili się żołnierze, czołgi i inne pojazdy pancerne. Armia zadeklarowała, że będzie chronić obywateli i przeciwstawi się krwawym starciom. Mursi zaś zaapelował na Facebooku do rodaków, by powstrzymali rozlew krwi. Mimo tego wezwania w kilku miejscowościach doszło do krwawych starć zwolenników byłego prezydenta z jego oponentami i policją. Od wczoraj zginęło 14 osób, a od rozpoczęcia w niedzielę wielkich antyprezydenckich demonstracji życie straciło już około 50, a setki odniosły rany.

Ani prezydent USA Barack Obama, ani Unia Europejska i ONZ nie uznały jednoznacznie działań armii za zamach stanu. Arabia Saudyjska już wczoraj przesłała gratulacje nowemu prezydentowi.

Źródła: PAP, BBC News, Reuters

wr

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Przygotowania czas zacząć
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Rekordziści z WAT
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEye dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Szybki marsz, trudny odwrót
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO on Northern Track
Pod skrzydłami Kormoranów
Charge of Dragon
Kadisz za bohaterów
Wytropić zagrożenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO