moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ostra rozmowa Obamy z Karzajem

Amerykanie mogą wycofać wszystkich swoich żołnierzy z Afganistanu i to szybciej niż dotąd planowali. Powodem są złe relacje z afgańskimi władzami. Dziennikarze „New York Times” opisali telefoniczną kłótnię między Barackiem Obamą a Hamidem Karzajem. Prezydent Afganistanu oskarżył Obamę, że za jego plecami próbuje zawrzeć pokój z talibami.


Władze Stanów Zjednoczonych rozważają przyspieszenie wycofania wojsk z Afganistanu, a nawet całkiem poważnie biorą pod uwagę „opcję zerową”, zgodnie z którą po 31 grudnia 2014 r. nie pozostanie w tym kraju żaden amerykański żołnierz. Do niedawna taki scenariusz uważano w Waszyngtonie za najgorszy z możliwych. Jednak według autorów artykułu, który ukazał się 8 lipca na łamach dziennika „New York Times”, urzędnicy amerykańscy nie wykluczają już takiego rozwiązania. Jak zdradzili dziennikarzom informatorzy z otoczenia prezydenta, urzędnicy Białego Domu są coraz bardziej sfrustrowani kontaktami z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem, które nigdy nie były łatwe.

Prezydent Barack Obama postanowił, że wojska amerykańskie zakończą misję bojową w Afganistanie w 2014 r. Jednocześnie jego administracja rozpoczęła negocjacje z władzami w Kabulu długoterminowej umowy o dwustronnej współpracy w sprawie bezpieczeństwa. Pozwoliłaby ona na dalsze stacjonowanie tam niewielkich sił USA. Rozmowy przeciągały się m.in. ze względu na twarde warunki ze strony prezydenta Afganistanu, który chciał, by Waszyngton sprecyzował, ilu żołnierzy chce pozostawić i konkretnych zobowiązań finansowego wsparcia afgańskich sił bezpieczeństwa. Afgańczycy domagali się od USA również gwarancji bezpieczeństwa. Innym trudnym do spełnienia przez Amerykanów postulatem było określenie Pakistanu jako głównej przeszkody w zwalczaniu rebeliantów. W czerwcu, po zapowiedzi Amerykanów, że rozpoczynają bezpośrednie negocjacje pokojowe z afgańskimi talibami na terenie Kataru, Hamid Karzaj zawiesił rozmowy na temat umowy. Jako warunek ich wznowienia postawił doprowadzenie przez Amerykanów do bezpośrednich rozmów afgańskiego rządu z talibami. Ci jednak od lat odmawiają takich spotkań, gdyż traktują Karazja i jego ministrów jako amerykańskie marionetki.

Narastające napięcie w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i Afganistanem miała rozładować 27 czerwca wideokonferencja prezydentów Obamy i Karazja. Jednak według anonimowych urzędników obu państw, przyniosła przeciwny efekt. W trakcie rozmowy, która przebiegła w złej atmosferze, Karzaj miał oskarżyć USA o próbę wynegocjowania separatystycznego pokoju z talibami i „ich pakistańskimi poplecznikami”. A tym samym pozostawienie rządu w Kabulu sam na sam z wrogami. Afgański prezydent wysuwał już w przeszłości podobne oskarżenia, ale dotąd pojawiały się one tylko w kontaktach z rodakami. W reakcji na te zarzuty Obama przypomniał Karazjowi, że liczni Amerykanie poświęcili życie w obronie jego rządu.

„Opcja zerowa była zawsze, ale nie była postrzegana jako główna” – zacytowano w amerykańskim dzienniku zachodniego dyplomatę w Kabulu. „Teraz staje się jedną z możliwości, a słuchając niektórych ludzi w Waszyngtonie, to może jest postrzegana jako realna ścieżka” – dodał dyplomata.

Jednak przedstawiciele administracji prezydenckiej oficjalnie zastrzegają, że nie zapadły żadne ostateczne decyzje co do zmiany tempa wycofywania wojsk amerykańskich z Afganistanu, ani pozostawienia tam jakichś sił po 2014 r. Od decyzji Waszyngtonu będzie zależeć pozostanie tam po zakończeniu misji ISAF mniejszych kontyngentów z państw sojuszniczych.

Obecnie w Afganistanie jest ok. 63 tys. żołnierzy USA. W lutym 2014 r. pozostać ma ich 34 tysiące. Gdyby doszło do przyspieszenia odwrotu, to ostatni amerykańscy wojskowi mogliby opuścić Afganistan jeszcze przed latem 2014 r.

Źródło: New York Times

WR

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Kolejne FlyEle dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rakiety dla Jastrzębi
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO