moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tapczan przysługuje. Telewizor niekoniecznie

Ponad 600 żołnierzy z bydgoskich internatów wojskowych nie może oglądać telewizji. Powód? Ich odbiorniki nie są przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa tłumaczy, że telewizory, choć w pokojach stoją, nie są obowiązkowym elementem ich wyposażenia. Oficerowie poskarżyli się do organizacji reprezentującej interesy żołnierzy w armii.


– Mamy XXI wiek i sytuacja wydaje się co najmniej dziwna. Telewizor nie jest oczywiście wszystkim, ale czasem każdy przecież ma ochotę obejrzeć jakiś film czy program – mówi jeden z oficerów z Bydgoszczy.

Żołnierze z różnych części Polski, którzy ze względu na służbę mieszkają w bydgoskich internatach wojskowych, już od pewnego czasu interesowali się planowaną zmianą telewizji analogowej na cyfrową. Chcieli wiedzieć, czy odbiorniki w ich pokojach będą działać.

– Kierownictwo internatu zapewniało mnie, że przygotowują się do wyposażania pokoi albo w nowe telewizory, albo w dekodery niezbędne do odbioru telewizji cyfrowej – opowiada kmdr por. Dariusz Dębski, dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Żołnierz od siedmiu lat mieszka w jednym w bydgoskich internatów.

Jednak 20 maja 90 proc. telewizorów w bydgoskich internatach zgasło. Tego dnia w mieście wyłączono bowiem analogową telewizję. Spośród 670 odbiorników tylko 60 odbierało sygnał telewizji cyfrowej. Do kolejnych 50 telewizorów oddział regionalny Agencji dokupił tunery DVB-T. Pozostałe 610 do dziś stoi bezużytecznie.

Dlaczego tak się stało? –  Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, której pracownicy dbają m.in. o to, by w pokojach znalazły się niezbędne meble, oświetlenie czy tekstylia, poinformowała nas, że nie ma obowiązku wyposażania pokoi w telewizory – mówi kmdr por. Dębski.

WAM powołała się na rozporządzenie ministra obrony narodowej. W dokumencie napisano, że pokój w internacie powinien być wyposażony m.in. w tapczan, szafę, stół, kosz na śmieci, lustro, firanki, zasłonki. O odbiorniku telewizyjnym nie ma tam ani słowa.

Ale, zdaniem żołnierzy, nie oznacza to, że telewizor w pokoju nie powinien się znaleźć. Rozporządzenie mówi bowiem o tzw. minimalnym standardzie jego wyposażenia. – W przepisach nie ma też słowa np. o żarówce. A przecież oczywiste jest, że musi ona być w pomieszczeniu – podkreśla oficer z Inspektoratu Wsparcia.

Komandor Dębski w imieniu swoim i kolegów postanowił interweniować w Konwencie Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. Płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu napisał w tej sprawie do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. – Korzystanie z internatu jest ściśle związane ze służbą niemal każdego żołnierza. Dlatego warunki, w jakich żołnierze mieszkają i odpoczywają po służbie nie są bez znaczenia. Zwłaszcza, że ci wojskowi nie mają szansy po pracy spotkać się z rodziną – tłumaczy płk Babuśka.

Co na to wszystko Wojskowa Agencja Mieszkaniowa? Jej prezes Michał Świtalski, odpisał pułkownikowi, że koszt zakupu nowych odbiorników to 500 tysięcy złotych, a na taki wydatek Agencji na razie nie stać. Pieniądze przeznaczane są bowiem w pierwszej kolejności na tworzenie nowych kwater internatowych w Bydgoszczy. WAM owszem, planuje stare telewizory wymienić na nowe lub dokupić dekodery, ale kiedy dokładnie – tego nie wiadomo.

PG

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~obserwer
1373878140
Naprawdę widać, że nie ma problemów większych.... niektórym przeszkadza też, że słońce mocno świeci/grzeje w internatowe okna... a przez 7 lat mieszkania w internacie to bym sam wyposażył się w TV taki jak mi się podoba.
3A-5E-A1-B6
~Włodzimierz B.
1373793360
Przenosząc się do innego garnizonu każdy z nas otrzymuje należności: przeniesieniową i osiedleniową (łącznie w 2010 r ok 2500 zł - nie wiem ile teraz). To fundusze jak najbardziej celowe z których kupiłem sobie monitor do prywatnego laptopa z funkcją TV i inne akcesoria przydatne na nowym "gospodarstwie" (żelazko z deską do prasowania, patelnię itp). Taki jest chyba ich cel? Pewnie, że można i nowe opony do samochodu (w końcu dojazdy), ale wybór należy indywidualnie do każdego. Bardziej by mnie denerwowało, gdyby WAM nie chciała zabrać mi z pokoju bezużytecznego TV. Dziwne i - moim zdaniem - bezpodstawne to Panów narzekanie.
C6-93-B5-C1

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Rajd ku czci saperów
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polki pobiegły po srebro!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wioślarze i triatlonistka na podium
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO