moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci opanowali Zegrze

W podwarszawskim Zegrzu 218 studentów rozpoczęło trzeci tydzień szkolenia. Do końca września, zamiast wypoczywać na plaży, młodzi ludzie będą się uczyć regulaminów, musztry i strzelania. – Widać, że dla wielu z nich przygoda z wojskiem to  rekompensata utraconych wakacji. To ludzie z ogromną pasją do munduru – przekonuje st. chor. Albert Drewin, dowódca plutonu, który szkoli kadetów.


Do niedawna szkolenie przygotowawcze przechodzili wyłącznie kandydaci na stanowiska szeregowych Narodowych Sił Rezerwowych. Teraz taką możliwość mają studenci, którzy w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki są już od prawie trzech tygodni. Trudne były ich początki życia w koszarach?

Dla niektórych z pewnością. Ludzie z cywila, nieprzyzwyczajeni często do panującej w wojsku dyscypliny musieli nagle przestawić się na całkiem inny tryb życia. Pobudka o 5.30, poranny rozruch, dzień zaplanowany co do minuty – to wszystko dało niektórym mocno w kość. Na własnej skórze przekonali się, że np. zrobienie porannej toalety, która zwykle zajmuje około 20 minut, możliwe jest w ciągu pięciu. Po dwóch tygodniach zdążyli się jednak „przestawić”. Jak mówią, nauczyli się lepszej organizacji.

Podczas szkolenia też idzie im tak dobrze?

Na razie mamy za sobą pierwsze zajęcia z bronią, naukę regulaminów i musztry. Ta ostatnia sprawia studentom najwięcej kłopotów. Głównie dlatego, że polega na przyjmowaniu postaw wymuszonych, można powiedzieć nienaturalnych. Studenci, ucząc się, muszą pamiętać o kilku rzeczach jednocześnie. Np. o tym, żeby być wyprostowanym, mieć usztywnioną sylwetkę, dłonie ułożone pod kątem 45 stopni, palce złączone i wyprostowane. Do tego wszystkiego trzeba kontrolować nogi, krok musi być sprężysty, a kolana wyprostowane. Niektórzy jeszcze się w tym gubią, ale wiedzą już, że aby się nauczyć, trzeba wciąż trenować. Z każdymi kolejnymi zajęciami widać postępy.

Jak dotąd wojskowego rzemiosła uczył Pan kandydatów na szeregowych NSR. Teraz szkoli Pan kadetów. Ma dla Pana znaczenie komu przekazuje podstawową wiedzę o wojsku?

Absolutnie nie. Do zajęć przygotowuję się tak samo, a żołnierzy traktuję równo. Zresztą program szkolenia jest identyczny dla wszystkich i każdy startuje z takiej samej pozycji. Wszystkich staram się nauczyć jak najwięcej.

Elewi i kadeci różnią się podejściem do szkolenia?

Pod względem dyscypliny czy kondycji są porównywalni. Tym, co ich różni, jest ciekawość. Studenci są bardziej dociekliwi, dopytują, chcą się uczyć więcej. Pytają o dodatkową literaturę, ale też o wymogi np. dla kandydatów do wojsk specjalnych.

I co im Pan wtedy mówi?

Wszystko, co wiem, a jak nie wiem, to staram się dowiedzieć, bo dla tych ludzi jestem pierwszym i wiarygodnym źródłem informacji. Gdy okazuje się, że np. jednym z wymogów jest doskonała kondycja fizyczna, to sami już wiedzą, że muszą ją poprawić i więcej czasu poświęcić na bieganie czy brzuszki. To ludzie z dużymi ambicjami. Nie znaleźli się tu przez przypadek, a zdecydowana większość z nich wiąże swoją przyszłość z wojskiem. Dlatego chociażby wprowadzam do programu różne ciekawe i praktyczne rzeczy, które mogą im się przydać w służbie, jak np. meldunek do wsparcia ogniowego.

Ilu z nich ma predyspozycje, by zostać żołnierzem?

Zbyt krótko jeszcze trwa szkolenie, by móc to realnie ocenić. Najwcześniej będzie to możliwe na półmetku kursu. Weryfikatorem będą na pewno zajęcia ogniowe czy taktyka. Wtedy będę mógł obserwować, jak dany żołnierz zachowuje się w sytuacjach typowo bojowych i na tej podstawie ocenić, czy się do wojska nadaje, czy też nie.

Umiejętności studentów zweryfikują też wrześniowe egzaminy…

Na pewno. Czekają ich dwa dni sprawdzianów, m.in. z taktyki, wf-u, strzelania. Ci, którym się powiedzie, wrócą do wojska za rok na szkolenie specjalistyczne. Potem droga do służby zawodowej stanie przed nimi otworem.

Reportaż z kursu oraz  wrażenia jego uczestników wkrótce na portalu polska-zbrojna.pl.

PG

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze

~Mariusz Kaleta
1400181000
Witam i pozdrawiam Pana Chorążego Alberta Drewina. Był dowódcą mojej grupy w Zegrzu w 2006 roku kiedy to jeszcze był pobór do ZSW.
DD-4B-C5-13

Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Pierwsi na oceanie
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO