moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rowerowy rajd weteranów z Europy

Sześciu polskich żołnierzy weźmie udział w międzynarodowym rajdzie rowerowym organizowanym w Niemczech dla weteranów z europejskich armii. – Soldier Raid to dla nas nie tylko lekcja radzenia sobie z niepełnosprawnością, ale także okazja do spotkania ludzi mających podobne doświadczenia – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz.


Soldier Raid w Europie odbywa się po raz trzeci. Jego organizatorem jest amerykańska fundacja Wounded Warrior Project oraz armia USA. Polscy weterani do udziału w tegorocznej edycji zostali zaproszeni przez gen. Donalda M. Campbella, dowódcę amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Pomoc w transporcie do Niemiec i z powrotem zaoferowało im Dowództwo Wojsk Lądowych. W rajdzie ma wziąć udział blisko pół tysiąca żołnierzy z europejskich armii, którzy zostali poszkodowani podczas pełnienia służby. Oprócz Polaków na starcie stawią się także byli wojskowi m.in. z Norwegii, Estonii, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Rajd, który odbędzie się na początku sierpnia, został podzielony na kilka etapów. Na początku weterani będą musieli pokonać próbną, 20-kilometrową trasę wokół jeziora Bostalesee. Dzięki temu zawodnicy będą mogli przetestować otrzymany sprzęt oraz sprawdzić własne siły. Następnego dnia weterani pojadą do Hermeskeil. Tu rozpocznie się górski 90-kilometrowy odcinek wyścigu. Trzeci, końcowy etap rajdu odbędzie się w okolicach jeziora Bastalesee i amerykańskiej bazy Ramstein. Na tym 50-kilometrowym odcinku do weteranów dołączą żołnierze z dowództwa amerykańskich sił w Europie, niemieckiej bazy i szpitala. W sumie na starcie stanie około dwóch tysięcy osób.

– To dla nas lekcja radzenia sobie z niepełnosprawnością. I nie chodzi tu tylko o urazy fizyczne, ale także psychiczne. Zapominamy o problemach i skupiamy się na dążeniu do celu. I sami sobie udowadniamy, że stać nas na wiele – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Podoficer razem ze st. szer. Kamilem Laszewiczem reprezentowali polską ekipę na Soldier Raid w ubiegłym roku.

Weterani nie muszą zabierać z sobą sprzętu sportowego, gdyż na miejscu wszyscy zawodnicy otrzymają specjalne rowery. Zostaną one rozdzielone w zależności od stanu zdrowia żołnierza oraz jego wagi i wzrostu. Do dyspozycji zawodników będą m.in. handbiki, czyli specjalne rowery dla osób po amputacjach nóg, tandemy dla żołnierzy, którzy stracili wzrok i w rajdzie mogą wziąć udział wraz z osobą widzącą. Z kolei weterani z uszkodzeniami kręgosłupa dostaną rowery trzykołowe, na których jedzie się niemal na leżąco. – Fizycznie czuję się przygotowany na rajd, choć przyznam, że jeszcze do niedawna nie bardzo byłem przekonany do sportu. Gdy udało mi się jednak zaliczyć rajd pieszy w Bieszczadach, aktywność fizyczna stała się dla mnie bardzo ważna – mówi Tomasz Rożniatowski. Żołnierzowi po wypadku na misji w Afganistanie w 2011 roku lekarze amputowali rękę.

Weterani będą mogli także spróbować sił w innych dyscyplinach sportowych: w kajakarstwie, łucznictwie i strzelectwie. Będą też mogli spotkać się w gronie żołnierzy z innych państw.

Soldier Raid to jedyna taka impreza w Europie. W Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba fundacji Wounded Warrior Project, podobne rajdy odbywają się m.in. w Waszyngtonie, Los Angeles i Phoenix. W niektórych z nich bierze udział nawet 15 tysięcy weteranów. Ostatnia rowerowa impreza odbyła się w kwietniu w Waszyngtonie. – Powrót rannych żołnierzy do domu nie oznacza, że ich walka się kończy. W pewnym sensie dla niektórych to dopiero początek. Wspaniale jest patrzeć, jak wracają do aktywnego trybu życia – mówił Barack Obama, prezydent USA, który towarzyszył w rajdzie amerykańskim weteranom.

PG

autor zdjęć: Przemysław Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wytropić zagrożenie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rekordziści z WAT
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEye dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO