moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski generał szefem Akademii Obrony NATO

Gen. dyw. Janusz Bojarski został wybrany przez Komitet Wojskowy NATO na stanowisko komendanta Akademii Obrony NATO w Rzymie (NATO Defence College). To dobra decyzja – tak wybór ocenił szef BBN.  – Zwyciężył najlepszy – dodaje generał Bogusław Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej.

Gen. dyw. Janusz Bojarski. Fot. NATO

Generał Janusz Bojarski obejmie stanowisko komendanta Akademii Obrony NATO w 2014 r., gdy zakończy się kadencja jej obecnego szefa, generała Arne Barda Dalhauga z Norwegii.

– Cieszę się, że polski generał zajął to ważne trzygwiazdkowe stanowisko generalskie – mówi generał Bogusław Pacek, rektor AON, który zna Bojarskiego od wielu lat. Podkreśla, że to „człowiek elegancji, prawdziwy erudyta”.

Szef BBN generał Stanisław Koziej uważa, że nowy komendant jest dobrze przygotowany do kierowania akademią. Generał Bojarski jest bowiem absolwentem wielu zagranicznych szkoleń, m.in. kursu w Instytucie ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Programami Obronnymi w Ohio w USA oraz – ukończonych z wyróżnieniem – podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych na prestiżowym Narodowym Uniwersytecie Obrony (National Defense University) w Waszyngtonie. Ma także duże doświadczenie dyplomatyczne: pracował jako attaché obrony w Waszyngtonie i jako zastępca attaché w Paryżu. Od kilku lat jest polskim przedstawicielem wojskowym przy komitetach wojskowych NATO i UE w Brukseli. Wcześniej kierował Departamentem Kadr MON. Biegle mówi po angielsku i francusku.

Generał Pacek zwraca uwagę na duże doświadczenie zawodowe nowego komendanta natowskiej akademii. Podkreśla, że jako dyrektor Departamentu Kadr MON nie tylko dobrze poznał wojsko, ale także rozwiązywał „trudne sprawy sił zbrojnych”. – Na nowym stanowisku przyda mu się również doświadczenie ze służb specjalnych – dodaje rektor AON.

– Akademia Obrony NATO jest jedną z najważniejszych instytucji, które przygotowują oficerów i pracowników cywilnych do służby nie tylko w NATO, ale także w dowództwach i sztabach narodowych realizujących wspólne zadania w ramach Sojuszu – mówi szef BBN generał Stanisław Koziej, absolwent akademii z 2001 roku.

Od 1951 r., gdy z inicjatywy gen. Dwighta Eisenhowera, pierwszego dowódcy sił NATO w Europie, powstał NATO Defence College, mury tej uczelni opuściło ponad 7 tysięcy absolwentów, w tym także wielu Polaków. Akademia oferuje kilkanaście różnych kursów i seminariów, które zazwyczaj trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wśród dwustu słuchaczy, którzy każdego roku zostają jej absolwentami, co czwarty jest cywilem – dyplomatą, parlamentarzystą, wysokiej rangi urzędnikiem. Słuchaczami akademii są nie tylko obywatele państw należących do NATO, ale także krajów uczestniczących w natowskich programach, takich jak Partnerstwo dla Pokoju czy Dialog Śródziemnomorski.

– Kurs w akademii pozwolił mi lepiej poznać i zrozumieć poglądy naszych partnerów i sojuszników, z którymi współpracujemy w NATO – mówi Marcin Kaźmierski, dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON. Jak podkreśla, wiedza zdobyta na sześciomiesięcznym kursie przydała się potem podczas pracy w stałym przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli.

Analizy i raporty, jakie powstają na tej uczelni, dotyczą spraw bezpieczeństwa oraz głównych kierunków transformacji wojskowej Sojuszu. Publikowane są na łamach m.in. „International Herald Tribune”, „Washington Times”, „New York Times”, „Newsweek”, „Le Figaro”, a także „Spraw Międzynarodowych”.

– Po zakończeniu operacji w Afganistanie przed NATO staną nowe wyzwania. Życzymy generałowi powodzenia w jak najlepszym kształceniu kadr dla zmieniającego się Sojuszu. To w akademii w Rzymie w znacznej mierze powinny rodzić się pomysły na nowe, postafgańskie NATO – mówi generał Stanisław Koziej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


WAM wraca po latach
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ratownicy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pokazali bojowego ducha
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ryś” z laserem
Nie szpital, a instytut
Podróż po AWACS-ie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Piedimonte – samobójcza misja
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
Ostatnia droga Pileckiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO