moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pentagon: Program F-35 zostaje

Wielkie cięcia budżetu obronnego nie spowodują wycofania się z kluczowych programów zbrojeniowych, w tym z budowy samolotu wielozadaniowego F-35 i bombowca nowej generacji – zapewniają urzędnicy Pentagonu.Informacje o anulowaniu kluczowych programów modernizacji lotnictwa wojskowego pojawiły się po wycieku dokumentów z przeglądu budżetu Pentagonu, przeprowadzonego na polecenie sekretarza obrony Chucka Hagela. On sam powiedział 31 lipca, że jeśli Departament Obrony będzie musiał ograniczyć swoje wydatki o pół biliona dolarów w ciągu dziesięciu lat, to trzeba będzie dokonywać bardzo trudnych wyborów między liczebnością sił zbrojnych a realizacją programów zbrojeniowych.

Osoby, które widziały prezentację przygotowaną przez Pentagon, ujawniły, że utrzymanie większej liczebności sił zbrojnych oznaczałoby skreślenie programu samolotu bojowego F-35, którego koszty oszacowano na 392 mld dolarów. Przedstawiciele Departamentu Obrony zapewnili jednak, że nie ma takiego planu. A skreślenie programu F-35 miałoby daleko idące konsekwencje nie tylko dla USA, lecz także dla dziesięciu zaangażowanych w ten program partnerów zagranicznych. Anonimowy urzędnik z Pentagonu stwierdził, że w dokumencie przedstawiono najgorszy scenariusz, który jest mało prawdopodobny. Natomiast Mackenzie Eaglen, analityk American Enterprise Institute, uważa, że sugestia o anulowaniu programu F-35 pojawiła się w prezentacji przez przeoczenie lub był to element strategii straszenia, a nie poważne stwierdzenie.

Według przecieków inną ofiarą budżetowych cięć miałby być program nowego bombowca. Amerykańskie siły powietrzne chciały, by był on gotowy do 2025 roku. Jednak przyjęte już założenia oszczędnościowe dotyczące wydatków obronnych nie pozostaną bez wpływu na harmonogram. Lotnictwo USA oceniło, że potrzebuje od 80 do 100 bombowców, z których każdy miałby kosztować 550 mln dolarów.

Jim Thomas, wiceprezes Center for Strategic and Budgetary Assessments, uważa, że ostatecznie nie zostanie wprowadzone w życie żadne z rozwiązań krańcowych. Ani kasacja kluczowych programów zbrojeniowych w celu utrzymania licznych sił zbrojnych, ani ich drakońska redukcja. Przyjęty zostanie kompromis. Główne programy zbrojeniowe będą utrzymane, ale być może zamówienia zostaną ograniczone, a ich realizacja rozciągnięta w czasie.

Źródło: Reuters

wr

autor zdjęć: US Air Forces

dodaj komentarz

komentarze

~x
1375910220
F35 to porażka na IRak Afganistan/Iran Koree Płn za drogi i zbyt skomplikowany(wystarczą obecnie eksploatowane maszyny) na przyszłe Chiny czy obecną Rosję się nie nadaje gdy w przyszłości te kraje opracują/wprowadzą do służby własne maszyny 5 generacji słabe zdolności operacyjne F35((zasięg pojemność komór amunicji/przenoszenie po za nimi pozbawia cech obniżonej wykrywalności) Litning będzie bez szans, zresztą nawet teraz miałby problemy bo to nie jest prawdziwy stelth .Jedyną prawdziwą maszyną 5 generacji jest F22( i w dodatku w cale nie dużo droższą, jedną z podstawowych cech F35 miała być niska cena a nie jest). Na miejscu USA uruchomił bym ponownie ich produkcje(producent zresztą również LOckhed został zobowiązany do utrzymania linii produkcyjnej po zakończeniu wytwarzania). Do tego nowe warianty F15/16/18.Problem miała by piechota morska ponieważ f35B pionowego startu i ladoawania miał stacjonować na ich okrętach desantowych(jeden z generałów USMC przedstawił następujący pomysł kupić F22 i latające tankowce a na desantowce turbośmigłowce w rodzaju SuperTucano albo AT-6C Texan II ) mniejszy US AF z następcą A-10 Thunderbolt bo to był od początku poroniony pomysł A-10 jako maszyna szturmowa musi być solidna dobrze opancerzona i mieć stosunkowo niską prędkość przelotową, zastępowanie jej skomplikowanym drogim F35 to głupota pozbawiająca US AF maszyny szturmowej.JAk coś jest do wszystkiego to jest do niczego. USA ma nad takimi Chinami co najmniej 20 lat przewagi ale za sprawą F22, Rosjanom też jeszcze zejdzie klika lat zanim PAK FA osiągnie gotowość operacyjną, tymczasem wchodzą Su35/34.Dla nas z tego taki morał że przywiązane do zaplecza i i nfrastruktury nieliczne F16 przestają robić wrażenie, więc zamiast bezmyślnie kopiować wzory z USA którym nigdy nie będziemy zacznijmy szukać sposobów działania oraz rozwiązań taktycznych i technicznych które nie pozwolą wykorzystać potencjalnym przeciwnikom swojej przewagi.Inaczej niech nasi generałowie i politycy zaczną mysleć a nie kopiować z USA
BF-08-52-E9
~mi;ro
1375539720
Chyba czas stwierdzic z tego artykolu,,,Ze to juz koniec amerykanskiego imperium,,Z drugiej strony patrzec to czego tam w tej Ameryce bronic,,Zbankrutowanych miast,albo pustych zakladow pracy ,gdzie wiekszosc czeka na rozbiorke,,Tam nie ma innego wyjscia tylko ,Ciac budzet,
DB-1E-47-B5

Charge of Dragon
 
SOR w Legionowie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gunner, nie runner
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejne FlyEye dla wojska
Rekordziści z WAT
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wytropić zagrożenie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Pod skrzydłami Kormoranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO