moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polki najlepiej skakały w Belluno

Kapral podchorąży Agnieszka Wiesner wygrała zawody spadochronowe o Puchar Świata we włoskim Belluno. Trzecie miejsce zajęła kapitan Monika Sadowy-Naumienia, która po czterech występach jest już liderem w klasyfikacji generalnej. Polki triumfowały również w rywalizacji drużynowej kobiet.

Triumfatorka zawodów w Belluno kpr. pchor. Agnieszka Wiesner.

Zwyciężczyni zawodów na celność lądowania w rywalizacji kobiet w siedmiu kolejkach skoków uzyskała wynik 5 centymetrów (łączna odległość lądowania od celu). – Czułam, że jestem w formie, ale nie spodziewałam się aż tak zaskakującego wyniku. To był jeden z lepszych startów w moim życiu – mówi kpr. pchor. Agnieszka Wiesner, która w poszczególnych seriach zanotowała następujące rezultaty: 0, 3, 0, 1, 0, 0, 1.

Drugie miejsce zajęła Austriaczka Angelika Huhs (0, 2, 3, 0, 3, 0, 0), trzecie kpt. Monika Sadowy-Naumienia (2, 3, 0, 0, 2, 0, 1), a czwarte reprezentantka Danii Pernille Lykke (3, 0, 0, 2, 0, 2, 1). Wszystkie zawodniczki uzyskały wynik 8 centymetrów (o kolejności miejsc decydowały: ilość center, jedynek, dwójek, trójek – w przypadku identycznych rezultatów wyższą lokatę przyznano spadochroniarce, która miała lepszy ostatni skok).

Kapitan Sadowy-Naumienia dzięki dobrym skokom w Belluno awansowała na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. – Moją najgroźniejszą rywalką jest Francuzka Deborah Plat, która wygrała dwie pierwsze serie pucharowych zawodów, ale do Włoch nie przyjechała i dała mi szansę wskoczyć na fotel lidera – mówi kpt. Monika Sadowy-Naumienia.

Piątą lokatę, z wynikiem 9 centymetrów, wywalczyła trzecia z Polek Ewa Wesołowska. Pozostałe nasze reprezentantki zajęły miejsca: 8. – Bogna Bielecka (15 centymetrów), 14. – Irena Paczek-Krawczak (24 centymetry), 33. – por. Iwona Raczkiewicz (91 centymetrów).

Polki z pucharem za zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej.

W rozgrywkach drużynowych Wojsko Polskie reprezentowali zawodnicy z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu (kpt. Monika Sadowy-Naumienia, chor. Piotr Błażewicz, mł. chor. Maciej Lamentowicz, st. szer. Rafał Filus i st. szer. Tomasz Rapita). Polaków sklasyfikowano na 13. pozycji wśród rywalizujących 41 drużyn. W klasyfikacji drużynowej kobiet nasze reprezentantki zajęły pierwsze miejsce. Skakały bez kpt. Moniki Sadowy-Naumienia, która w Belluno startowała w ekipie Poland Military Team.

Świetny występ Polek w Belluno może zapowiadać dobre wyniki podczas mistrzostw Europy, które w przyszłym tygodniu rozpoczną się w Rosji. – Wszystkie dziewczyny były we Włoszech w świetnej formie. Miejmy nadzieję, że utrzyma się ona do mistrzostw – mówi kpr. pchor. Agnieszka Wiesner. Podkreśla, że kobieca drużyna jest bardzo dobrze przygotowana do startu w Rosji.

Jednak przed ostatnim skokiem w Belluno zawodniczka z dęblińskiej uczelni bardzo się denerwowała. – Mało startowałam w tym roku i niewiele trenowałam, więc skoki kosztują mnie więcej emocji. A przecież w tym ostatnim mogłam wszystko stracić – dodaje kpr. Pchor. Wiesner, która startem w Belluno zakończyła swój udział w tegorocznym Pucharze Świata. Choć jest na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej, nie będzie mogła jej obronić lub poprawić w dwóch kolejnych zawodach w Salzburgu (6–8 września) i Locarno (27–29 września).

Polki podkreślają, że zawody o Puchar Świata rozgrywane są w trudnych górskich warunkach. – Tu jest zupełnie inny mikroklimat, niż tam gdzie zwykle trenujemy. Bardzo często zmienia się kierunek wiatru i jego siła. Ale pokazałyśmy, że jesteśmy w dobrej formie przed mistrzostwami Europy – dodaje kpt. Monika Sadowy-Naumienia, liderka Pucharu Świata.

W skokach na celność lądowania wśród mężczyzn czterech zawodników uzyskało wynik 3 centymetrów. Wygrał Czech Hynek Tabor przed Słoweńcem Peterem Baltą, Włochem Giuseppe Tresoldim i Słoweńcem Urosem Banem. Najlepiej z Polaków wypadł st. szer. Tomasz Rapita, który z 13 centymetrami zajął 31. pozycję wśród 171 zawodników.

szus

autor zdjęć: kpt. Monika Sadowy-Naumienia i jej archiwum

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO