moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Atomowe skrzydło amerykańskiej gwardii

Piloci B-2 Spirit służący w Lotniczej Gwardii Narodowej uzyskali uprawnienia do udziału w misjach bojowych z użyciem broni jądrowej. – Udowodnili, że są przygotowani do realizacji tej krytycznej dla bezpieczeństwa narodowego misji – powiedział gen. mjr Steve Danner, szef Gwardii Narodowej w stanie Missouri.


Od kilku lat piloci 131 Skrzydła Bombowego Lotniczej Gwardii Narodowej szkolą się razem z lotnikami 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z bazy lotniczej Whiteman w Missouri. Na początku sierpnia ta jedyna latająca na bombowcach B-2 Spirit jednostka Lotniczej Gwardii Narodowej pomyślnie zakończyła proces certyfikacyjny. Dzięki temu ma pełne uprawnienia, by wykonywać wszystkie misje bojowe, także te z użyciem broni atomowej.

– Wyniki kontroli potwierdzają zdolność skrzydła do prowadzenia misji jądrowych, które wymagają przestrzegania najwyższych standardów – powiedział Henry Jenkins, szef zespołu inspekcyjnego z dowództwa strategicznego sił powietrznych (Air Force Global Strike Command).

– Uzyskanie certyfikatu przez lotników 131 Skrzydła Bombowego to wynik wielu lat ciężkiej pracy. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii Lotniczej Gwardii Narodowej – podkreślił gen. mjr Steve Danner.

Droga do uzyskania przez gwardzistów tak wyjątkowych zdolności była długa. W 2006 roku ówczesny sekretarz sił powietrznych i ich szef sztabu zatwierdzili wstępną koncepcję tzw. inicjatywę sił totalnych.

Przewidywała ona bliskie powiązanie 509 Skrzydła Bombowego US Air Force z 131 Skrzydłem Lotniczym Gwardii Narodowej. Wówczas była to jednostka lotnictwa myśliwskiego latająca na samolotach F-15 Eagle. 131 Skrzydło stacjonowało na międzynarodowym lotnisku Lambert w Saint Louis (dziś stacjonuje w bazie lotniczej Whiteman w Missouri razem z 509 Skrzydłem). Dwa lata później piloci „sto trzydziestego pierwszego” wykonywali już pierwsze loty szkolne na B-2. Wtedy służyło w skrzydle około 60 osób. Obecnie liczy ono prawie 800 ludzi.


Pierwszą misję bojową jego piloci wykonali wspólnie z lotnikami 509 Skrzydła w marcu 2011 roku. Trzy B-2 zrzuciły wówczas 45 sztuk amunicji ataku bezpośredniego – JDAM (są to standardowe bomby wyposażone w system zwiększający celność). Ich celem były schrony dla samolotów na libijskich lotniskach. – Lotnicy 509 Skrzydła Bombowego i 131 Skrzydła Bombowego są zintegrowani na każdym poziomie – podkreśla dowódca pierwszego z nich gen. bryg. Thomas Bussiere. Dodał, że będąc na pasie startowym lotniska w Whiteman, nie da się rozróżnić, kto spośród pilotów i obsługi naziemnej jest żołnierzem służby czynnej, a kto jest gwardzistą.

B-2 Spirit (Duch) jest samolotem bombowym zbudowanym w technologii stealth pozwalającej na maksymalne obniżenie wykrywalności samolotu przez systemy radarowe przeciwnika.

„Duchy” mogą wykonywać misje bojowe z użyciem broni konwencjonalnej i jądrowej. Samolot po raz pierwszy został publicznie pokazany 22 listopada 1988 roku w zakładach lotniczych w Palmdale w Kalifornii, a pierwszy lot odbył rok później. Do bazy Whiteman bombowce trafiły w 1993 roku. Pierwszą misję bojową „Duchy” wykonały wiosną 1999 roku podczas interwencji NATO w Kosowie.

Maksymalna masa startowa czterosilnikowej maszyny wynosi 152 634 kilogramy. W dwóch komorach bombowych samolot może przenosić różnorodne uzbrojenie: bomby i pociski rakietowe o masie ponad 20 ton. B-2 może pokonać dystans 6 tysięcy mil morskich bez dodatkowego tankowania. Jego załoga składa się z dwóch osób, dla porównania w bombowcu B-1B załoga składa się z czterech osób, a w B-52 z pięciu.

Źródła: af.mil, ang.af.mil, northropgrumman.com

wr

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEye dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rekordziści z WAT
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna na detale
Gunner, nie runner
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wytropić zagrożenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Pod skrzydłami Kormoranów
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO