moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagrody dla lotników w dniu ich święta

Będziemy konsekwentnie realizować plan modernizacji Sił Powietrznych, chluby naszej armii – zapewniał wiceminister obrony Czesław Mroczek podczas uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. Najlepszym lotnikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, szefa MON i dowódcę Sił Powietrznych.


Film: Mateusz Płoski, Seweryn Sołtys / polska-zbrojna.pl

Uroczysty apel odbył się tradycyjnie przed warszawskim pomnikiem „Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945”. Przemawiający podczas uroczystości wiceszef MON przypomniał, że naszą armię w najbliższym czasie czekają poważne zakupy m.in. samolotów szkolno-bojowych, 70 śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Jak zapewnił minister Mroczek, korekta budżetu państwa i związane z nią zmniejszenie wydatków na resort obrony nie zagraża tym zakupom.

O modernizacji wojskowego lotnictwa mówił też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. – Siły Powietrzne to dziś najnowocześniejszy rodzaj sił zbrojnych. Priorytetem dla nich jest rozwój obrony przeciwrakietowej i wprowadzanie nowoczesnych systemów walki, w tym bezpilotowców – podkreślił.

Natomiast gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych, przypomniał, że polskie lotnictwo wojskowe obchodzi w tym roku 95-lecie. – Nie zapominając o tym dorobku, staramy się jak najlepiej sprostać nowym wyzwaniom, doskonalimy umiejętności w czasie ćwiczeń i dbamy o bezpieczeństwo lotów – zapewniał generał.


Do bezpieczeństwa w lotnictwie nawiązał też wiceminister Mroczek. – Po tragicznych zdarzeniach sprzed kilku lat lotnictwo wyciągnęło wnioski i ufam, że obecnie regulaminy i instrukcje pozwalają na bezpieczne loty – mówił wiceszef MON.

W czasie warszawskiej uroczystości najlepszym lotnikom wręczono odznaczenia i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, ministra obrony narodowej i dowódcę Sił Powietrznych. Nagrody odebrało też 15 laureatów Błękitnych Skrzydeł, wyróżnienia nadawanego przez Zarząd Krajowej Rady Lotnictwa i redakcję „Skrzydlatej Polski” za najwybitniejsze osiągnięcia w lotnictwie w ostatnim roku.

Obchody uświetnił przelot nad Warszawą siedmiu samolotów zespołu „Biało-Czerwone Iskry” z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina. Maszyny zostawiły na niebie smugi dymu w barwach narodowych. Zebrani pod pomnikiem lotników mogli też obejrzeć wystawę poświęconą Polskiemu Zespołowi Myśliwskiemu. Nazwano go „Cyrkiem Skalskiego” od nazwiska dowódcy kpt. pilota Stanisława Skalskiego. Eskadra brała udział w walkach w Północnej Afryce w 1943 r.

****
Odznaczeni i wyróżnieni z okazji Święta Lotnictwa Polskiego

Prezydent Bronisław Komorowski za dokonany w czasie służby czyn przynoszący szczególną korzyść Siłom Zbrojnym, a wykraczający poza zwykłe obowiązki odznaczył Lotniczym Krzyżem Zasługi: płk. Wojciecha Lewickiego, płk. Mariusza Lipińskiego, płk. Dariusza Malinowskiego i st. chor. sztab. Ireneusza Krasowskiego.

Za sumienne wykonywanie obowiązków medal srebrny „Za Długoletnią Służbę” otrzymał od prezydenta gen. bryg. Tadeusz Mikutel.

Za służbę w polskich kontyngentach wojskowych za granicą Gwiazdę Załóg Lotniczych prezydent przyznał: płk. Sławomirowi Żakowskiemu, mjr. Arkadiuszowi Kwasiżurowi, mjr. Andrzejowi Sikorze, mjr. Markowi Szulimowi, chor. sztab. Maciejowi Różańskiemu, chor. sztab. Andrzejowi Urbankowi, st. chor. Konradowi Michalakowi, mł. chor. sztab. Cezaremu Idzikowskiemu, chor. Wojciechowi Filipkowskiemu, chor. Hubertowi Lisowi, st. sierż. Wojciechowi Pawlukowi i sierż. Pawłowi Bartosiakowi.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak za długoletnią wzorową służbę złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” odznaczył gen. bryg. Mariana Jeleniewskiego.

Tytuł honorowy Zasłużony Pilot Wojskowy otrzymało 39 żołnierzy Sił Powietrznych.

Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski w uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie szkolenia uhonorował statuetką Ikara: płk. pil. Ireneusza Stażyńskiego, płk. pil. Dariusza Janiszka, ppłk. pil. Sławomira Kućmaja, ppłk. pil. Artura Piskorza, mjr. pil. Jacka Wajdę, mjr. pil. Roberta Maciejuka, kpt. pil. Marka Zduna, kpt. pil. Dariusza Wieczorka, kpt. pil. Janusza Jasiukiewicza, kpt. pil. Tomasza Majewskiego, kpt. pil. Jarosława Lipińskiego, st. chor. sztab. pil. Artura Kozłowskiego.

Wśród 15 nagrodzonych wyróżnieniem Błękitne Skrzydła jest też kilka osób i instytucji wojskowych:
ppłk pil. w st. spocz. Mieczysław Herzyk – za wieloletnią służbę samolotowego instruktora pilota lotnictwa wojskowego oraz działalność społeczną jako instruktor pilot samolotowy i szybowcowy w aeroklubach
kmdr ppor. pil. rez. Sławomir Knap z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW – za wkład w rozwój lotnictwa transportowego Marynarki Wojennej oraz udział w „Akcjach Serce”
ppłk w st. spocz. Ryszard Olszowy – za osiągnięcia sportowe w spadochroniarstwie i lotniczą działalność szkoleniową w wojskach lotniczych
Samodzielna Grupa Powietrzno-Szturmowa PKW Afganistan – za skuteczne wspieranie działań PKW Afganistan w działaniach stabilizacyjnych w tym kraju
Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” – za efektowne promowanie polskiego lotnictwa na wielu imprezach w kraju i za granicą.

AD

autor zdjęć: Seweryn Sołtys

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Nie szpital, a instytut
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Piedimonte – samobójcza misja
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO