moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe szkolenie w Akademii Marynarki

Dwustu studentów Akademii Marynarki Wojennej z kierunków cywilnych przez dziewięć miesięcy będzie się uczyć wojskowych regulaminów i musztry. Będą mogli także zdobyć uprawnienia nurka lub ratownika wodnego. Realizację pilotażowego projektu gdyńska uczelnia rozpocznie w październiku.


Na pomysł, by przejść takie szkolenie, wpadli sami studenci. – Pod pismem w tej sprawie podpisało się około dziewięciuset młodych ludzi. To osoby, które studiują u nas na kierunkach cywilnych, a chciałyby poznać wojsko praktycznie, od kuchni – mówi kmdr dr hab. Tomasz Szubrycht, dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW. To na tym wydziale w październiku ma ruszyć pilotażowy kurs. W szkoleniu mają szansę wziąć udział również studenci z innych wydziałów, np. nawigacji i uzbrojenia okrętowego.

Gdyńska uczelnia przygotowała już program, teraz czeka na jego akceptację przez Ministerstwo Obrony Narodowej. – Po tym przeszkoleniu cywilni studenci będą mogli odbyć służbę przygotowawczą, a potem szkolenie specjalistyczne, by wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych. Podobny projekt realizuje Akademia Obrony Narodowej, dlatego skorzystamy z jej doświadczeń – wyjaśnia dr Radosław Tyślewicz, wykładowca Akademii Marynarki Wojennej.

Szkolenie wojskowe dla studentów z cywilnych kierunków prowadzi od 1 lipca Akademia Obrony Narodowej. Bierze w nim udział ponad dwieście osób z uczelni w całej Polsce. Do końca września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu będą się uczyć między innymi budowy sprzętu wojskowego i taktyki.
Fot. Magdalena Rochnowska.

Dla chętnych na udział w szkoleniu uczelnia przygotowała około dwustu miejsc. Jednak zainteresowanie jest tak duże, że władze Akademii będą musiały przeprowadzić kwalifikacje. – Premiowana będzie na przykład działalność w kołach naukowych i samorządach uczelnianych, a także w organizacjach pozauczelnianych, choćby w Klubie Dawców Krwi i harcerstwie. Oczywiście, ważne będą wyniki w nauce. Zakwalifikują się więc ci, którzy mają się czym pochwalić i którym na tym przeszkoleniu szczególnie zależy – mówi dr Tyślewicz.

Pierwszy etap szkolenia rozpocznie się w październiku i potrwa do czerwca 2014 roku. Przez dziewięć miesięcy młodzi ludzie będą się uczyć podstaw wojska, musztry i regulaminów. Władze uczelni sporo czasu chcą też poświęcić na zagadnienia dotyczące między innymi promocji obronności. Studenci będą mieli zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Będą mogli ćwiczyć na symulatorach, np. na Śnieżniku. – Na pewno w okresie wczesnojesiennym i wiosennym sporo będzie zajęć w terenie – dodaje kmdr Szubrycht.

Podczas szkolenia Akademia zamierza współpracować z instytucjami pozawojskowymi, przykładem Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dzięki temu uczestnicy będą mogli zdobyć specjalistyczne uprawnienia, np. ratownika wodnego, sternika jachtowego, nurka. Po zakończeniu szkolenia najlepsi studenci będą mogli przejść służbę przygotowawczą, a potem szkolenie specjalistyczne, będące podstawą wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych.

– To ludzie, którzy świadomie wybrali wojskową uczelnię. Dla nas osoby z taką motywacją i kwalifikacjami to znakomici kandydaci na żołnierzy – mówi dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW.

* * * * *

Szkolenie wojskowe dla studentów z cywilnych kierunków prowadzi od 1 lipca Akademia Obrony Narodowej. Bierze w nim udział ponad dwieście osób z uczelni w całej Polsce. Do końca września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu będą się uczyć między innymi budowy sprzętu wojskowego i taktyki. W przyszłym roku kursanci trafią do wojska ponownie na dwumiesięczne szkolenie specjalistyczne. Po ukończeniu całego, pięciomiesięcznego przeszkolenia zostaną przeniesieni do rezerwy. Jeśli będą chcieli na stałe związać się z armią, będą musieli w ramach NSR uczestniczyć w tygodniowych ćwiczeniach rotacyjnych. Wówczas będą mieli szansę na awans do stopnia kaprala.

PG

autor zdjęć: Marian Kluczyński, Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Rajd ku czci saperów
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Orzeł dla bohaterów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowe Oscary przyznane!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO