moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marynarka ma nowych oficerów

45 absolwentek i absolwentów Akademii Marynarki Wojennej zostało dziś promowanych na pierwszy stopień oficerski. Wśród nich bezkonkurencyjne okazały się panie ‒ ukończyły studia z pięcioma najlepszymi wynikami. Grono świeżo upieczonych oficerów uzupełniła Dagmara Broniatowska, która studiowała na prestiżowej uczelni w Annapolis.

– Momentami było bardzo trudno, ale opłaciło się – przyznaje Aneta Kozłowska, która dziś została podporucznikiem Marynarki Wojennej. Przed południem, na pokładzie zacumowanego w Gdyni historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” jako pierwsza odebrała nominację na stopień oficerski. To właśnie ppor. Kozłowska okazała się najlepsza wśród tegorocznych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Ukończyła studia ze średnią 4,81. To osiągnięcie tym większe, że owa średnia wyliczana jest nie tylko z ocen otrzymywanych za naukę. – Końcowa ocena to rezultat kilku składowych – wyjaśnia kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – Student wojskowy otrzymuje oceny z egzaminu oficerskiego, od przełożonych i od środowiska, czyli swoich koleżanek i kolegów. Oceniana jest także jego aktywność społeczna – wylicza.

Film: MW

Zresztą wśród tegorocznych absolwentów panie okazały się bezkonkurencyjne. – Na roku było nas ledwie dziewięć. Tymczasem ukończyłyśmy studia na pięciu pierwszych lokatach – zaznacza ppor. Kozłowska. A przecież początki wcale nie były łatwe. Przynajmniej dla niej. – Przeskok ze szkoły średniej do uczelni wojskowej jest naprawdę spory – podkreśla ppor. Kozłowska. Nagle, jak mówi, życie zaczyna być regulowane przez ściśle określony porządek dnia, aby opuścić akademię, trzeba mieć przepustkę, zaś studia to nie tylko nauka, ale też liczne służby, np. w pododdziale alarmowym, który patroluje teren uczelni. – Czasem zdarzało się, że człowiek przysypiał na zajęciach. A i na unitarce, czyli szkoleniu podstawowym byłam raczej z tyłu – wspomina ppor. Kozłowska. Z miesiąca na miesiąc było jednak lepiej. Dziś jako najlepsza absolwentka otrzymała Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej – nagrodę prezydenta RP.


Z 45 absolwentów AMW, 30 ukończyło Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, zaś 15  Wydział Mechaniczno-Elektryczny. Grono to uzupełniła nowo mianowana ppor. Dagmara Broniatowska. Ukończyła ona prestiżową Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis. Studiowała tam na kierunku oceanografia z podkierunkiem język rosyjski i arabski.

– Dzisiejsza uroczystość to dla nas wspaniałe zwieńczenie tych pięciu lat – podkreśla ppor. Kozłowska. Na świętowanie jednak wiele czasu nie będzie. Młodzi oficerowie już w poniedziałek rozpoczynają służbę. – Ja zostałam przydzielona do Dywizjonu Okrętów Bojowych, na okręt ORP „Orkan” – informuje ppor. Kozłowska.

Akademia Marynarki Wojennej to spadkobierczyni tradycji całego polskiego szkolnictwa morskiego, które funkcjonowało od zarania II Rzeczpospolitej. – Dziś uczelnia jako jedyna w kraju kształci przyszłe kadry Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich dziedzin związanych ze służbą na morzu – wylicza kmdr por. Mundt.  Gdyńska AMW ma także w ofercie studia cywilne (dziewięć kierunków) oraz studia podyplomowe i doktoranckie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO