moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Elewi przygotowują się do służby w NSR

Przez cztery miesiące będą się uczyć wojskowego abecadła – maszerowania i strzelania, regulaminów i musztry. W toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia służbę przygotowawczą rozpoczęło 339 osób. Większość z nich myśli o zawodowej służbie wojskowej.


– Kandydaci otrzymali już przydziały do poszczególnych pododdziałów, dostali mundury i podstawowe wyposażenie. Jutro wszyscy odbiorą swoją pierwszą broń – mówi kpt. Tomasz Kisiel, oficer prasowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Na czteromiesięczny kurs przygotowawczy do tej jednostki zgłosiło się 67 kobiet i 272 mężczyzn.

Wykładowcy przyznają, że początki nauki bywają trudne. Do szkoły zgłaszają się cywile, więc edukację wojskową zaczynają od podstaw. – Trzeba pokazać, jak należy właściwie ubrać mundur i jak sznurować porządnie buty – mówią.

Większość z przyjętych na szkolenie elewów ma średnie (223 osoby) lub wyższe (92) wykształcenie. – Pod tym względem to silna grupa. Tylko kilkanaście osób ma wykształcenie zawodowe, zaledwie kilka gimnazjalne. Dobrze wiedzą, czego chcą. Dla niektórych służba przygotowawcza to jedynie przygoda, jednak większość chce dostać się do Narodowych Sił Rezerwowych, a później do zawodowej służby wojskowej – dodaje kpt. Kisiel.


Nauka w toruńskim Centrum potrwa cztery miesiące. Pierwsze trzy to tak zwane szkolenie podstawowe. W tym czasie elewi uczyć się będą wojskowego abecadła, poznają wojskowe regulaminy, nauczą się musztry, np. odpowiedniego zachowania na zbiórkach czy wspólnych przemarszach. Wezmą również udział w zajęciach poligonowych, gdzie poznają podstawy taktyki i przejdą treningi strzeleckie. Poznają też ogólne wiadomości z prawa wojskowego i kształcenia obywatelskiego. Ten etap nauki zakończy przysięga wojskowa.

Ostatni miesiąc kursu przygotowawczego to szkolenie specjalistyczne. Wówczas elewi, zgodnie z przyznaną specjalnością wojskową (np. kierowca pojazdów gąsienicowych, ładowniczy, celowniczy), podszkolą się w konkretnej dziedzinie wojskowości.

Ci, którzy zdadzą egzaminy końcowe, podpiszą kontrakty w określonych specjalnościach wojskowych do Narodowych Sił Rezerwowych.

Kursy przygotowawcze odbywać się będą niemal we wszystkich szkołach i centrach wojskowych. Elewi uczyć się będą w Poznaniu, Wrocławiu, Grudziądzu, Ustce, Dęblinie, Koszalinie i Mińsku Mazowieckim. W sumie zakwalifikowanych zostało 1710 kandydatów.
Kilka tygodni temu podobny kurs przygotowawczy do NSR zakończył się w Zegrzu. Uczyło się tam 217 żołnierzy studentów z różnych uczelni. Zasilą oni korpus podoficerski NSR.

Narodowe Siły Rezerwowe są uzupełnieniem Sił Zbrojnych RP. Żołnierze rezerwy odbywają służbę na podstawie zawartych kontraktów. Kandydaci bez żadnego przeszkolenia wojskowego, którzy chcą służyć w NSR, trafiają najpierw do służby przygotowawczej, gdzie przez trzy miesiące przechodzą szkolenie podstawowe, a po zdaniu egzaminów odbywają miesięczne szkolenie specjalistyczne. Taka forma przeszkolenia dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku, oraz podpisanie kontraktu z NSR jest sposobem na stałą pracę w armii w charakterze żołnierza zawodowego. Według założeń kierownictwa resortu w Narodowych Siłach Rezerwowych ma pełnić służbę 20 tysięcy rezerwistów.

MKS

autor zdjęć: kpt. Tomasz Kisiel, Remigiusz Stasiak

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pokazali bojowego ducha
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Podróż po AWACS-ie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
WAM wraca po latach
„Ryś” z laserem
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO