moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komisja Obrony o wojskowej służbie zdrowia

Armia przegrywa wojnę o lekarzy. Co czwarty etat przeznaczony dla medyka jest nieobsadzony. Powód? – W cywilnej służbie zdrowia zarabia się lepiej – mówił gen. bryg. Piotr Dzięgielewski, szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. Posłowie Komisji Obrony Narodowej wysłuchali wczoraj informacji MON na temat sytuacji wojskowej służby zdrowia.


Do końca czerwca 2013 roku aż jedna czwarta etatów przeznaczonych dla wojskowych lekarzy pozostawała nieobsadzona. Ale i tak sytuacja jest lepsza niż jeszcze cztery lata temu, gdy wolnych etatów było aż 40 procent. Dziś w armii pracuje 759 lekarzy. Udało się zmniejszyć liczbę lekarzy, którzy chcą odejść ze służby. Rekordowy pod tym względem był rok 2010, gdy z mundurem pożegnały się na własną prośbę aż 164 osoby. Do końca lipca tego roku takich odejść było 41. Jednocześnie przyjęto do służby 33 medyków.

Obecnie MON podlegają 52 zakłady, w tym 49 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Są to cztery szpitale kliniczne, osiem szpitali wojskowych i cztery uzdrowiskowo-rehabilitacyjne, 32 przychodnie lekarskie oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Z danych przedstawionych przez Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia wynika, że w ubiegłym roku aż 43 wojskowe placówki wypracowały zysk w wysokości ponad 16 mln złotych. Zwiększyła się także liczba przyjmowanych przez nie pacjentów. W 2012 roku do wojskowych zakładów trafiło ponad 240 134 osoby, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem o ponad 3 tysiące pacjentów. Średni pobyt chorego wynosił 5 dni.
Wiceminister Czesław Mroczek podkreślał, że zdecydowana większość pacjentów leczonych w wojskowych placówkach to cywile. – Żołnierze stanowią zaledwie 3 proc. pacjentów – mówił wiceminister, dodając, że zadaniem szefa MON nie jest zajmowanie się służbą zdrowia.

Gorsze wyniki finansowe miały instytuty badawcze podlegające szefowi Inspektoratu. Najwięcej strat odnotował Wojskowy Instytut Medyczny. 2012 rok przyniósł ponad 22 mln zł straty, podczas gdy w 2011 roku WIM miał zysk w wysokości ponad 7 mln zł. – Główną przyczyną tak wysokiej straty było nieopłacenie przez NFZ świadczeń wykonanych ponad ustalony z Funduszem limit – tłumaczył gen. Dzięgielewski.

Szef Inspektoratu poinformował posłów, że od 2003 roku, czyli od momentu rozpoczęcia misji polskich żołnierzy w Iraku, do końca sierpnia tego roku ewakuowano 459 osób poszkodowanych podczas pełnionej służby. Od 2003 roku, gdy zaczęto przyznawać legitymację osoby poszkodowanej, taki dokument przyznano 389 osobom, przy czym 102 legitymacje przyznano od marca tego roku, czyli od wejścia w życie ustawy o weteranach.

Posłowie wysłuchali też informacji na temat systemu opieki nad żołnierzami poszkodowanymi podczas pełnienia służby oraz nad rodzinami żołnierzy poległych. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku wydano 1071 decyzji o wypłaceniu odszkodowania dla żołnierzy i członków rodzin żołnierzy, którzy polegli lub zostali poszkodowani podczas pełnienia służby. Do końca czerwca 2013 roku pod opieką psychologów wojskowych było 270 poszkodowanych (udzielono im łącznie 500 konsultacji). Z pomocy psychologów korzystali też członkowie rodzin poległych żołnierzy. Z danych zebranych w pierwszym półroczu wynika, że udzielono już 12 zapomóg na łączną kwotę 17 600 zł. W ubiegłym roku wypłacono weteranom i weteranom poszkodowanym 8 zapomóg na łączną kwotę 25 500 zł.

JT

autor zdjęć: Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Na straży nieba
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO