moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ostatnie takie święto Wojsk Lądowych

Sukces odsieczy wiedeńskiej był możliwy dzięki silnej armii, dobrze przygotowanym żołnierzom i wiarygodnym sojuszom. Po wielu latach ta zasada jest wciąż aktualna – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony, podczas Święta Wojsk Lądowych na warszawskiej Cytadeli. Uroczystość obchodzona jest w rocznicę wiktorii wiedeńskiej.


Na placu przed Cytadelą stanęły poczty sztandarowe jednostek Wojsk Lądowych oraz kompania honorowa. Obchody święta rozpoczęły się od złożenia meldunku wiceministrowi obrony Czesławowi Mroczkowi.

Miniony rok podsumował dowódca Wojsk Lądowych. – Nasi żołnierze służą we wszystkich misjach, w których Polska bierze udział. Dlatego w tym uroczystym dniu chcę podkreślić ich wysiłek. To oni wykazują się bohaterstwem, poświęceniem i oddaniem oraz wielkim profesjonalizmem. Jestem z nich dumny – mówił gen. broni Zbigniew Głowienka.


Życzenia żołnierzom złożył także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który uczestniczył w uroczystościach. – Wojska Lądowe stoją przez licznymi wyzwaniami. Gdy patrzę jednak na kondycję tej formacji, mogę powiedzieć, że to zupełnie nowa, lepsza jakość – mówił gen. Stanisław Koziej. Do Cytadeli przyjechali także gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz dowódcy pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych. Obecny był również pierwszy dowódca Wojsk Lądowych generał broni w stanie spoczynku Zbigniew Zalewski.

Święto było okazją do uhonorowania żołnierzy i pracowników wojska. Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa prezydent odznaczył pośmiertnie Gwiazdą Afganistanu gen. broni Tadeusza Buka. Odznaczenie z rąk ministra Kozieja odebrał syn generała, Mariusz Buk.

Wręczono także medale nadane przez Ministra Obrony Narodowej – „Za Zasługi dla Obronności Kraju” oraz medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz minister wyróżnił gen. bryg. pil. Dariusza Wrońskiego i płk. Jerzego Kociałkowskiego.

Dyplomy uznania od dowódcy Wojsk Lądowych dostały cztery jednostki: 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu, 5 Pułk Chemiczny w Tarnowskich Górach, 1 Batalion Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest od 1996 roku na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego w 1683 roku. Tegoroczne obchody odbyły się po raz szesnasty. To jednak ostatnie święto przed wejściem w życie reformy struktur dowodzenia, która likwiduje Dowództwo Wojsk Lądowych i wprowadza inspektoraty poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojska Lądowe to największy rodzaj Sił Zbrojnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony przed atakiem lądowo-powietrznym w kraju. W ich skład wchodzą wojska pancerne i zmechanizowane, wojska aeromobilne, wojska rakietowe i artyleria, wojska obrony przeciwlotniczej, wojska inżynieryjne, wojska chemiczne, wojska łączności i informatyki. W ich strukturze znajdują się ponadto pododdziały rozpoznania i walki elektronicznej, działań psychologicznych oraz logistyczne. Z Wojsk Lądowych wydzielane są kontyngenty pełniące służbę w najodleglejszych zakątkach świata.

PG

autor zdjęć: chor. Grzegorz Litwin

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO