Dziewięć medali zdobyli reprezentanci Wojska Polskiego na I Otwartych Integracyjnych Wojskowych Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w niemieckim Warendorfie. Biało-czerwoni odnieśli trzy zwycięstwa, pięciokrotnie stanęli na drugim stopniu podium i raz na trzecim.
Trójka najlepszych sprinterów na podium, od lewej: Grzegorz Zimniewicz, Julian Reus i Jefferson Liberato Lucindo.
Rywalizację o medale w pierwszym wojskowym czempionacie Starego Kontynentu rozpoczął konkurs skoku o tyczce, który rozegrano na rynku niemieckiego miasta. Jego zwycięzcą był Niemiec Daniel Clemens, a drugie miejsce zajął szer. Łukasz Michalski z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Do jego srebrnego medalu biało-czerwoni dorzucili podczas sobotnio-niedzielnych zmagań na stadionie w Warendorfie trzy złote medale, cztery srebrne i jeden brązowy.
Pierwszy złoty medal wywalczył dla reprezentacji Wojska Polskiego szer. Marcin Lewandowski. Czwarty zawodnik tegorocznych cywilnych mistrzostw świata w Moskwie na swoim koronnym dystansie nie dał szans rywalom. 800 m pokonał w 1 min 50,05 s. Obok Lewandowskiego z bydgoskiego WZS miejsca na podium zajęli dwaj Brazylijczycy. Drugi był Kleberson da Vide (z czasem 1.50,14), a trzeci Lutimar Abreu Paes (1.50,52).
Dwa pozostałe złote krążki dla reprezentacji Wojska Polskiego wywalczyli: szer. Jakub Szyszkowski z wrocławskiego WZS w pchnięciu kulą i mar. Kacper Kozłowski z gdyńskiego WZS w finale biegu na 400 m.
Szer. Jakub Szyszkowski złoty medal w pchnięciu kulą okrasił rekordem życiowym. 22-letni reprezentant wrocławskiego WZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk wygrał konkurs wynikiem 20,32 m. Tegoroczny młodzieżowy mistrz Europy po raz kolejny w tym sezonie pobił też swój rekord Polski młodzieżowców. Rekordowy wynik uzyskał w drugiej próbie. Niestety, rywale nie zmusili go do większego wysiłku w pozostałych kolejkach. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Wiktor Samoliuk (wynikiem 17,48 m), a trzecie Francuz Stephane Szuster (16,98 m).
W finale biegu na 400 m czołowe role odegrali dwaj Polacy. Z wynikiem 46,55 s triumfował mar. Kacper Kozłowski, a drugi był st. szer. Marcin Marciniszyn. Zawodnik z wrocławskiego WZS stracił do kolegi 0,04 s. Brązowy medal zdobył Turek Yavuz Can (z czasem 46,61 s).
Finał biegu na 100 m mężczyzn. Film: mjr Leszek Korszun
Drugi srebrny krążek na stadionie w Warendorfie wywalczył szer. Grzegorz Zimniewicz z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. W finale biegu na 100 m zajął drugie miejsce z czasem 10,43 s. Triumfował mistrz Niemiec Julian Reus (10,39 s), a brązowy medal wywalczył Brazylijczyk Jefferson Liberato Lucindo (10,48 s). Dwaj pozostali polscy sprinterzy uplasowali się tuż poza podium. St. szer. Robert Kubaczyk był czwarty (10,61), a st. szer. Kamil Masztak piąty (10,81).
Bez medalu zakończyły natomiast rywalizację nasze sprinterki w biegu na 100 m. St. szer. Marika Popowicz finiszowała na czwartej pozycji (11,75), szer. Weronika Wedler na piątej (12,02), a st. mar. Marta Jeschke nie ukończyła biegu. Zwyciężczynią rywalizacji była Ukrainka Maria Riemien (11,30), a dwie kolejne pozycje zajęły Brazylijki: drugą – Franciela das Gracas Krasucki (11,39) i trzecią – Evelyn de Oliveira dos Santos (11,60).
Trzecie srebro na stadionie w Warendorfie zdobył st. szer. Dominik Bochenek. Płotkarz z bydgoskiego WZS był drugi w biegu na 110 m przez płotki. Z wynikiem 14,10 s przegrał o 0,05 z Brazylijczykiem Matheusem Facho Inocencio.
Czwarty srebrny medal w rywalizacji na stadionie wywalczyła kobieca sztafeta 4x100 m. Polki – biegnące w składzie: st. szer. Marika Popowicz, szer. Weronika Wedler, st. szer. Ewelina Ptak i st. mar. Marta Jeschke – z czasem 44,81 s przegrały z Ukrainkami (były lepsze od naszych sprinterek o 0,15 s) i wyprzedziły o 0,34 s Brazylijki.
Jedyny brązowy medal czempionatu w Warendorfie zdobył dla biało-czerwonych st. kpr. Piotr Małachowski. Wicemistrz świata z Moskwy przegrał z odwiecznym rywalem – mistrzem świata Niemcem Robertem Hartingiem – oraz drugim reprezentantem naszych zachodnich sąsiadów – Danielem Jasinskim. Harting już w pierwszej kolejce zaskoczył konkurentów rzutem na odległość 65,49 m. Tego wyniku już nikomu nie udało się poprawić. Tylko Harting, w drugiej mierzonej próbie, w szóstej kolejce posłał dysk na odległość 67,89 m. Jasinski wywalczył srebro wynikiem 62,03 m. Piotr Małachowski miał dwie mierzone próby – pierwszą i czwartą. Uzyskał w nich wyniki: 60,06 i 61,80 m. Czwartą lokatę w konkursie zajął drugi z naszych dyskoboli szer. Przemysław Czajkowski. Zawodnik z bydgoskiego WZS posłał dysk na odległość 59,36 m.
St. szer. Ewelina Ptak w finale biegu na 400 m wynikiem 53,52 s poprawiła swój rekord życiowy. Jednak specjalizująca się w biegach na 100 m zawodniczka z wrocławskiego WZS zajęła czwarte miejsce. Szósta była natomiast szer. Anna Kiełbasińska z poznańskiego WZS (55,41 s). W finale biegu na 200 m najlepsza z Polek – st. szer. Marika Popowicz – była również czwarta. Sprinterka z bydgoskiego WZS uzyskała czas 23,83 s. Triumfowała Brazylijka Franciela das Gracas Krasucki (23,55) przed koleżanką z reprezentacji Evelyn de Oliveira dos Santos (23,69) i Ukrainką Natalią Pygydą (23,71). Szósta była szer. Anna Kiełbasińska (24,29).
Ponadto szer. Adrian Świderski był czwarty w konkursie skoku w dal (z wynikiem 7 m; wygrał Brazylijczyk Rogeiro da Silva Bispo, który skoczył na odległość 7,43 m), a Hubert Pokrop siódmy w biegu na 5000 m (z czasem 14 min 43,76 s; wygrał Brazylijczyk Leandro Prates Oliveira – 14.12,49) i w biegu na 1500 m (3.57,89; triumfował Niemiec Homiyu Tesfaye Heyi – 3.51,89).
autor zdjęć: mjr Leszek Korszun
komentarze