moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Debata o Żandarmerii Wojskowej

Do Krakowa przyjechali szefowie żandarmerii wojskowych z dwudziestu czterech państw. Rozmawiają między innymi o działaniu policji wojskowych państw NATO, szkoleniu żandarmów i ich zaangażowaniu w operacje międzynarodowe. Gospodarzem konferencji jest komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. Mirosław Rozmus.


Film: Jacek Szustakowski / polska-zbrojna.pl

Konferencja Szefów Policji Wojskowych NATO odbywa się co roku w jednym z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska takie spotkanie organizuje po raz drugi. W 2002 roku debata o przyszłości i rozwoju tych formacji toczyła się w Warszawie. Teraz miejscem obrad jest Kraków. – To ważne wydarzenie. Podczas takich konferencji zapadają decyzje dotyczące przyszłości policji wojskowych, wypracowywane są metody i formy szkoleniowe tych formacji – tłumaczy gen. Mirosław Rozmus.

W trzydniowej konferencji biorą udział 33 delegacje z 24 państw, m.in. Austrii, Czech, Słowacji, Chorwacji, Danii, Szwajcarii, Francji, Kanady, Niemiec i USA. Obecni są też przedstawiciele czterech międzynarodowych dowództw, m.in. SHAPE, Naczelnego Dowództwa Sił Połączonych w Europie oraz Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO.

Dowódcy, komendanci i szefowie policji wojskowych państw Sojuszu, państw posiadających status Partnerstwa dla Pokoju oraz dowództw NATO przez trzy dni będą dyskutować o rozwoju zdolności policji wojskowych w związku z walką z terroryzmem oraz o zaangażowaniu żandarmów w misje wojskowe. Będą analizować przepisy Sojuszu o zadaniach policji wojskowych. – Jednym z celów konferencji jest przedstawienie kolejnych doktryn NATO, które regulują działania policji wojskowych. Chodzi tu przede wszystkim o wsparcie przemieszczania się wojsk, postępowanie z osobami zatrzymanymi i o typowe zadania policyjne, czyli zapewnienie przestrzegania prawa i porządku – mówi ppłk Marcin Wiącek, rzecznik prasowy Komendy Głównej ŻW.

To jednak nie wszystko. Polscy żandarmi razem z partnerami zagranicznymi omówią gotowość do działania Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (Polska pełni w nim rolę państwa wiodącego), porozmawiają o zdolnych do szybkiego reagowania Europejskich Siłach Żandarmerii (EUROGENDFOR – EGF). Przedmiotem dyskusji będzie także Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO, które rozpoczęło działalność w 2013 roku w Bydgoszczy.


Gospodarzem konferencji jest komendant główny ŻW gen. Mirosław Rozmus, ale przewodniczy jej szef policji wojskowej armii kanadyjskiej płk Timothy Grubb. Za merytoryczną część debaty odpowiada Holender, doradca dowódcy sił NATO w Europie ds. policji wojskowej płk Willem Koops.

Główne zadania Żandarmerii Wojskowej to: zapewnienie przestrzegania prawa przez żołnierzy, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrona tajemnicy państwowej i służbowej, zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych.

ŻW tworzą: Komenda Główna ŻW, sześć oddziałów terenowych w Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Żaganiu oraz dwa oddziały specjalne ŻW w Mińsku Mazowieckim i Warszawie. Ponadto w strukturze ŻW działa Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej i Oddział Zabezpieczenia ŻW. W sumie szkarłatny beret nosi w Polsce ok. 2800 żandarmów. Biorą oni udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Pełnili już służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Kongo i Czadzie. Obecnie działają w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

MKS

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO