moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowatorski system analizy danych z pola walki

Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informacyjnemu WTS dowódcy wszystkich szczebli mają do dyspozycji szczegółowe informacje o bieżącej sytuacji na polu walki. Wiedzą, gdzie w danym momencie są sojusznicy, gdzie jest nieprzyjaciel, w jakim kierunku i jakimi siłami się przemieszcza. Za swoje nowatorskie rozwiązania ZSI WTS otrzymało na tegorocznym MSPO 2013 nagrodę Defender.


Armie na całym świecie, w tym również polska, rozbudowują swoje systemy rozpoznawcze, kupując m.in. drony, samoloty i radary. Dowódcy nie mogą więc narzekać na brak źródeł „informacji” o tym, co dzieje się na polu walki. Problemem, z którym mierzą się m.in. wojska NATO w Afganistanie, staje się nadmiar danych spływających do sztabów. Komputerowe systemy wsparcia dowodzenia (np. systemy połączonej sytuacji operacyjno-taktycznej – POSO) otrzymują tak dużo danych, że często nie są w stanie na czas przekształcić ich w wytyczne potrzebne dowódcom.

Inżynierowie z bydgoskiego Teldatu podjęli się zbudowania systemu teleinformatycznego, który poradzi sobie z natłokiem danych spływających do stanowisk dowodzenia. Wcześniej opracowali oni system wsparcia dowodzenia Jaśmin, który od kilku lat jest wykorzystywany podczas natowskich ćwiczeń (np. podczas odbywającego się w Polsce ćwiczenia CWIX). Bydgoscy naukowcy współpracowali ze specjalistami z Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 z Zegrza oraz informatykami z firmy Siltec.

Efekt swojej pracy – Zintegrowany System Informacyjny WTS – zaprezentowali na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Z zewnątrz ZSI WTS wygląda niepozornie – to po prostu rozsuwany kontener z kilkoma antenami na dachu. Swoje nieprzeciętne możliwości ujawnia dopiero po włączeniu komputerów. Na umieszczonych w środku monitorach dowódca (danego szczebla) i jego sztab mogą obserwować w czasie rzeczywistym sytuację operacyjno-taktyczną z określonego rejonu działań. Informacje z pozostałych stanowisk dowodzenia, na przykład z pobliskiej brygady czy pułku, automatycznie, bez ingerencji sztabowców, spływają do systemu, gdzie są analizowane. Po przetworzeniu danych na ekranach wyświetlany jest każdy ruch własnych oddziałów. Ale to nie wszystko. Na taktycznych mapach pokazują się również informacje zebrane przez wywiad, a dotyczące przeciwnika. Komputery m.in. obliczają siły wroga i przewidują kierunki, w których może się przemieszczać.


ZSI WTS to efekt pracy konsorcjum trzech polskich firm. Jego lider, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, zbudowały specjalny, szczelny elektromagnetycznie kontener oraz dostarczyły sprzęt do łączności satelitarnej. Firma Siltec opracowała maszyny kryptograficzne oraz urządzenia do ochrony elektromagnetycznej klasy Tempest. Ostatni z partnerów, firma Teldat, dostarczyła system Jaśmin wraz z urządzeniami teleinformatycznymi.

Największą zaletą Zintegrowanego Systemu Informacyjnego WTS jest to, że to gotowy produkt, a nie prototyp lub demonstrator technologii. – WTS jest propozycją opartą na gotowych, istniejących rozwiązaniach, które konsorcjum może zaoferować kompleksowo jako cały system, a nie fragmenty – wyjaśnia Zbigniew Sztakowski, dyrektor techniczny WZŁ nr 1.

Innowacyjność ZSI WTS docenili członkowie jury Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, którzy wyróżnili system i produkujące go konsorcjum WZŁ nr 1, Teldat i Siltec nagrodą Defender.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. WZŁ nr 1

dodaj komentarz

komentarze

~P.Woliński
1379949780
Sprzęt już jest, OK, ale pozostaje jeszcze kwestia dostępności danych dla dowódców. Szczególnie w przypadku współdziałania i wymiany danych z USA czy też ogólnie - z NATO (rozumiem że sprzęt ma taka możliwość), gdzie, aby skorzystać z informacji pochodzących z ich systemu informacyjnego konieczne jest posiadanie utajnienia bodajże NATO Secret co eliminuje większość tych dowódców którzy mogliby z tych informacji skorzystać.
0A-1A-2E-65

Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO