Dwie wojskowe uczelnie przygotowały 160 miejsc na kursach oficerskich. Oferta przeznaczona jest dla podoficerów zawodowych oraz absolwentów niektórych szkół wyższych. Na złożenie dokumentów ci pierwsi mają czas do końca września. Kandydaci na oficerów kształcić się będą m.in. w korpusach wojsk lądowych, rozpoznania, łączności i informatyki, medycznym oraz inżynierii wojskowej.
Przyszłych oficerów kształcić będą Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Szansę na kursy ma 122 podoficerów i 38 cywili, w sumie 160 osób. Tylu bowiem podporuczników w danych specjalnościach potrzebuje polskie wojsko. Limit ten corocznie określa w decyzji minister obrony narodowej.
Do studium oficerskiego dęblińskiej Szkoły Orląt aplikować mogą jedynie żołnierze korpusu podoficerskiego. Sześciomiesięczna edukacja 25 kandydatów na oficerów odbywać się będzie w grupach: pilotów śmigłowców (14 miejsc), nawigatorów naprowadzania (4), inżynieryjno-lotniczej (4) oraz ruchu lotniczego (3).
Wrocławska uczelnia z kolei oferuje miejsca i dla żołnierzy, i dla cywili. – Na kursy trafi do nas w sumie 135 osób, w tym 97 podoficerów – informuje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Ci ostatni przez pół roku kształcić się będą np. w grupach: pancerno-zmechanizowanej (17), aeromobilnej (4), rakietowej i artylerii (3), eksploatacji systemów łączności (8) oraz saperskiej (10).
O pozostałe 38 miejsc ubiegać się mogą cywile. Na jakich specjalistów będą się mogli szkolić? Najwięcej, bo aż 15 miejsc, czeka na nich na 3-miesięcznym kursie dla przyszłych medyków w mundurach. Kwartalny kurs przejść będą musieli także czterej kandydaci do służby w Ordynariacie Polowym WP. 8,5 miesiąca spędzi we Wrocławiu sześciu chętnych do służby w „finansach”, dwóch, którzy pracować będą w grupie orkiestr i zespołów estradowych, oraz trzech przyszłych wojskowych prawników. – Wojsko potrzebuje też ośmiu oficerów do służby w korpusie łączności i informatyki. Dla kandydatów w tej specjalności kurs będzie trwał najdłużej, bo 12 miesięcy – mówi mjr Szczepański.
Kto ma szansę na udział w kursach? W przypadku podoficerów ci, którzy mogą się pochwalić np. doświadczeniem w służbie i nienaganną opinią przełożonych. – Wszyscy kandydaci do studium oficerskiego muszą mieć natomiast wykształcenie zgodne z wybranym kierunkiem szkolenia – tłumaczy mjr Szczepański.
– Chętny ubiegający się np. o miejsce na kursie w grupie inżynierii wojskowej musi posiadać co najmniej licencjat z budownictwa, mechaniki i budowy maszyn lub mechatroniki – wyjaśnia ppłk Tomasz German, starszy specjalista Inżynierii Wojskowej MON. W przypadku cywili chętnych do służby w orkiestrze niezbędna jest ukończona akademia muzyczna w zakresie dyrygentury. Kandydaci na wojskowych lekarzy muszą być z kolei absolwentami studiów medycznych.
Poza odpowiednim wykształceniem ochotnicy muszą przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero pozytywne ich wyniki, określające zdolność do służby wojskowej, będą przepustką do egzaminów wstępnych na studium. Pierwsze odbędą się już w listopadzie. Zdawać je będą podoficerowie oraz cywile ubiegający się o udział w 8,5-miesięcznym szkoleniu w korpusach: finansowym, wychowawczym oraz sprawiedliwości i obsługi prawnej. Co czeka kandydatów? Na początek egzaminy sprawnościowe, potem testy z języka angielskiego. Na koniec z każdym z kandydatów zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna.
Ci, którzy z powodzeniem ukończą naukę w studium oficerskim, otrzymają stopień podporucznika i rozpoczną służbę w jednej z jednostek wojskowych.
Terminy składania dokumentów
6-miesięczny kurs dla podoficerów – wnioski o przyjęcie należy składać w terminie do 30 września 2013 roku; 8,5-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych: obsługi prawnej, ekonomiczno-finansowej, orkiestr i zespołów estradowych – do 30 września 2013 roku; 3-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w korpusach osobowych: medycznym i duszpasterstwa – do 31 stycznia 2014 roku; 12-miesięczne szkolenie przygotowujące do zawodowej służby wojskowej w grupach osobowych projektowo-programowej informatyki, eksploatacji systemów informatycznych – do 15 maja 2014 roku. |
autor zdjęć: WSOWL
komentarze