„Z Warszawy nadchodzi donośne wołanie o broń. Bardzo to polskie wołanie. Polaków nie trzeba zachęcać, by chwytali za broń, gdy jest czas ku temu. [...] Tragizmem Polski jest, że to oręża właśnie brak. Brak go było Kościuszce. Brak go było wszystkim powstaniom polskim. Brak go było we wrześniu 1939. I brak go znów teraz, gdy Armia Krajowa – na długo oczekiwany sygnał – rzuciła się do oswobodzenia Stolicy”
Dziennik Polski i Dziennik Żołnierz, nr 185
Zdalnie sterowany Goliath - na zdjęciu przed czołgiem - służył do niszczenia barykad i umocnień. Fot. arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Niemcy całkowicie odcinają Stare Miasto od Śródmieścia. Ich oddziały opanowują i zabezpieczają linię Wolska – Chłodna – Ogród Saski – Most Kierbedzia. Dochodzi do masowych mordów, grabieży i wykorzystywania ludności cywilnej jako żywych tarcz. Rozpoczyna się silne bombardowanie z powietrza Starego Miasta.
Przeciwko wojskom powstańczym Niemcy wprowadzają do akcji Goliathy – zdalnie sterowane pojazdy służące do niszczenia barykad i umocnień. To opancerzone pojazdy, zdolne do przenoszenia nawet 100 kg materiałów wybuchowych. Operator Goliatha podjeżdżał z takim ładunkiem w pobliże pozycji wroga i detonował go. Jednym z najskuteczniejszych, ale bardzo niebezpiecznych sposobów walki z tymi pojazdami jest przecinanie kabla łączącego pojazd z operatorem.
Rozpoczyna się budowa wykopu i barykady osłaniającej przejście Al. Jerozolimskimi ze strony północnej na południową, czyli z domu nr 20 do domu nr 17. Przejście to do ostatniego dnia Powstania zapewnia łączność oddziałom z obu części Śródmieścia. Dla ludności cywilnej jest jedynym szlakiem ewakuacyjnym.
Swoją pierwszą audycję z Warszawy nadaje John Ward, Brytyjczyk, jeniec wojenny, który po ucieczce z niewoli wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Podczas powstania od 7 sierpnia do 29 września nada do Londynu ponad 100 relacji i depesz o sytuacji w walczącej Warszawie. Obok audycji powstańczej radiostacji „Błyskawica” są one dla zachodniej opinii publicznej głównym źródłem wiadomości o powstaniu.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org