„Walka o Warszawę przeciąga się. Prowadzona jest przeciw wielkiej przewadze nieprzyjaciela. Położenie wymaga niezwłocznego marszu na pomoc stolicy. Nakazuję skierować natychmiast najbardziej pospiesznymi marszami wszystkie rozporządzalne, dobrze uzbrojone jednostki, z zadaniem bicia nieprzyjaciela, znajdujących się na peryferiach i przedmieściach Warszawy, i wkroczenia do walki wewnątrz miasta”
Rozkaz dowódcy AK do komendantów okręgów sąsiadujących z Warszawą
„Szary Wilk” – niemiecki transporter opancerzony SdKfz 251 zdobyty przez powstańców. Fot. Sylwester Braun / Wikimedia.
Podczas walk o Uniwersytet Warszawski powstańcy zdobyli niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz 251/1. Zostaje on przekazany Kolumnie Motorowej por. „Aspiry” i włączony do plutonu samochodów pancernych por. „Wydry”. Dostaje imię „Jaś”. 23 sierpnia, na cześć poległego plut. pchor. Adama Dewicza, powstańcy zmieniają je na „Szary Wilk” – pseudonim dowódcy.
Ewakuacja Szpitala Maltańskiego przy ul. Senatorskiej. Szpital unika masakry, jaka spotkała inne tego rodzaju placówki powstańcze, głównie z powodu opieki, jaką otacza także rannych niemieckich żołnierzy. Jego dyrektor, płk. dr. Leon Strehl „Feliks” organizuje grupę cywilów i personelu, która wynosi obłożnie chorych i rannych. 200-osobowa kolumna przechodzi przez Park Saski w kierunku pozycji powstańczych.
Oddziały Armii Krajowej stacjonujące w Kampinosie otrzymują rozkaz przygotowania się do natarcia w kierunku Powązek i Cmentarza Żydowskiego. Celem tego manewru jest połączenie sił z Kampinosu z oddziałami walczącymi na Muranowie.
Niemcy wyłączają wodę w mieście. W prasie powstańczej pojawiają się komunikaty o konieczności oszczędzania wody, a dowództwo wydaje rozkaz budowania studni.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org