moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Sojusznicza Tarcza

W czerwcu 2015 roku NATO przeprowadzi szereg ćwiczeń wojskowych pod wspólnym szyldem Allied Shield (ang. Sojusznicza tarcza). W ramach tego projektu odbędą się w Polsce ćwiczenia „Noble Jump” – manewry NATO-wskiej szpicy, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości, „Baltops” – międzynarodowe manewry na Bałtyku, w których wezmą udział żołnierze 17 krajów Sojuszu, oraz „Saber Strike” – ćwiczenia wojsk lądowych na terenie Polski i krajów bałtyckich.

NATO ćwiczy na wschodniej flance

„Allied Shield” – tak nazywa się cykl manewrów NATO, które za kilka dni rozpoczną się na poligonach w Drawsku, Ustce, Żaganiu i na Bałtyku. Sojusz, zgodnie z postanowieniami szczytu w Newport, zwiększa aktywność na wschodniej flance. W tym roku w Polsce będzie ćwiczyć blisko 14 tysięcy żołnierzy z 19 sojuszniczych armii i trzech krajów partnerskich.

Allied Shield, dowód wiarygodności sojuszników

Ćwiczenia są jednym z możliwych narzędzi wojskowych, których można użyć w ramach przygotowań do kolektywnej obrony. Są demonstracją wiarygodności Sojuszu, solidarności i wspólnoty nie tylko wizji i wartości, ale przede wszystkim realnych działań pisze wicepremier Tomasz Siemoniak – szef MON.

 

„Baltops 2015”. Rusza faza portowa

Jako pierwsza do portu w Gdyni zawinęła dziś wczesnym rankiem niemiecka fregata FGS „Lübeck”. Po niej do nabrzeży zaczęły przybijać kolejne okręty. W sumie do końca dnia pojawi się ich 41. W ten sposób rozpoczęła się faza portowa NATO-wskiego ćwiczenia „Baltops 2015”.

 

 „Saber Strike” – kolejny sprawdzian NATO

Prawie 2,5 tysiąca żołnierzy z Polski, Danii, Niemiec i USA przyjedzie w czerwcu do Drawska Pomorskiego na NATO-wskie manewry „Saber Strike-15”. Przywiozą kilkaset sztuk sprzętu wojskowego, w tym transportery, czołgi, haubice, wyrzutnie rakiet. Będą też amerykańskie śmigłowce Apache i wielozadaniowe F-16.

„Baltops”, czyli morska demonstracja jedności

Rozpoczynające się właśnie ćwiczenia „Baltops 2015” to wydarzenie wyjątkowe. Po raz pierwszy od dłuższego czasu odbywają się one bez udziału Rosji. W odróżnieniu też od poprzednich edycji, organizatorzy powołują się na artykuł V Traktatu Waszyngtońskiego. Innymi słowy: NATO zamierza zademonstrować, że w razie potrzeby nie zostawi swoich wschodnich sojuszników na pastwę losu – pisze Łukasz Zalesiński, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl 

Szpica NATO w Żaganiu

Na początku przyszłego tygodnia w Żaganiu i Świętoszowie ruszą ćwiczenia o kryptonimie „Noble Jump”. Weźmie w nich udział około 2 tysięcy żołnierzy z Polski, Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier. Będą to manewry związane z tworzeniem tzw. szpicy NATO, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości.

Dzień otwarty przed ćwiczeniami „Baltops”

Blisko dziesięć tysięcy osób pojawiło się dziś w porcie wojennym w Gdyni, by zwiedzić okręty biorące udział w ćwiczeniu „Baltops 2015”. Chętni mogli m.in. wejść na pokład jednej z najnowocześniejszych fregat na świecie – duńskiej HDMS „Peter Willemoes”, czy okrętu dowodzenia natowskim zespołem przeciwminowym FGS „Donau”.

„San Antonio” odsłonił swoje tajemnice

Demonstracja jedności i gotowości do wspólnego działania oraz dbania o bezpieczeństwo w regionie – tak o celach ćwiczenia „Baltops 2015” mówił dziś na pokładzie desantowca USS „San Antonio” wiceadmirał James Foggo, który stoi na czele Dowództwa Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO.

„Baltops”: lotnictwo gotowe do ćwiczeń

Sześćdziesiąt jeden samolotów i śmigłowców z kilkunastu państw weźmie udział w ćwiczeniach „Baltops 2015”. Część z nich przez najbliższe dni będzie stacjonować w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.  Polscy lotnicy pierwsze zadanie wykonają jeszcze dziś. Z pokładu uszkodzonego okrętu podejmą rannych i przerzucą na inną jednostkę.

„Baltops” dziś i wczoraj

Gdy polscy marynarze obserwowali ćwiczenia „Baltops”, zazdrościli żołnierzom NATO sprzętu i wyszkolenia. Teraz to w Polsce rozpoczynają się te wielkie morskie manewry Sojuszu. I są otwartą demonstracją wsparcia dla partnerów ze wschodniej flanki – pisze komandor Janusz Walczak, oficer marynarki wojennej.

Żołnierze szpicy w Polsce

Na pokładzie niemieckich i holenderskich samolotów transportowych C-130 Hercules i C-160 Transall do Polski przylecieli pierwsi żołnierze szpicy NATO. – W ten sposób rozpoczęliśmy międzynarodowe ćwiczenie „Noble Jump” – mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 Międzynarodowe poszukiwania ORP „Kondor”

Polski śmigłowiec SH-2G brał udział w poszukiwaniach okrętu podwodnego ORP „Kondor”. Współpracował przy tym z fregatami z Wielkiej Brytanii i Danii oraz niszczycielem rakietowym ze Stanów Zjednoczonych. Spokojnie, to tylko jedno z ćwiczeń w ramach „Baltops 2015”.

 3 Flotylla ma bardzo odpowiedzialne zadanie

Jestem dumny, że jedynym okrętem podwodnym biorącym udział w manewrach „Baltops 2015” jest ORP „Kondor”, jednostka wchodząca w skład 3 Flotylli Okrętów. Co więcej jestem też przekonany, iż okręty nawodne, które uczestniczą w manewrach, będą miały spore trudności z wykryciem „Kondora” – pisze kontradmirał Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów.

Saber Strike 2015 – siła Sojuszu

Bombardowanie przeprowadzone przez polskie i amerykańskie samoloty F-16, potem nawała ogniowa niemieckich wyrzutni Mars II i armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm. Na koniec uderzenie duńskich Leopardów 2A5, amerykańskich Abramsów i polskich T-72. NATO podczas ćwiczeń „Saber Strike 2015” pokazuje swoją siłę.

 

 Trenuj tak, jak walczysz 

Stara amerykańska maksyma brzmi: Train as you fight, czyli trenuj tak, jak walczysz. Dlatego podczas ćwiczenia „Saber Strike-2015” żołnierze uczą się, jak wykorzystywać na polu walki artylerię, lotnictwo i rozpoznanie, które mają do dyspozycji podczas wielonarodowych operacji – pisze płk Piotr Bieniek, kierownik ćwiczenia „Saber Strike-2015”, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej.

„Noble Jump” – armie ruszyły na Żagań

Na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia o kryptonimie „Noble Jump”. Samolotami, koleją oraz drogami w rejon manewrów dotarło ponad 1600 żołnierzy z Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier oraz 500 sztuk różnego uzbrojenia, pojazdów i innego sprzętu.

 Szpica – gotowi do walki

Na poligonie w Świętoszowie i Żaganiu rozpoczęła się najważniejsza część ćwiczeń Noble Jump. Pododdziały 9 armii szykują się do walki. Do akcji ruszą m.in. Leopardy 2A4, samoloty F-16, śmigłowce szturmowe Mi-24, wojska specjalne i aeromobilne. Na jutrzejsze ćwiczenia Szpicy został zaproszony sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szpica NATO sprawdziła się

Manewry „Noble Jump” pokazały zgranie i profesjonalizm biorących w nich udział żołnierzy z dziewięciu państw Sojuszu – mówił Jens Stoltenberg, szef NATO, podczas konferencji na poligonie w Świętoszowie. Ćwiczenia Szpicy oglądał dzisiaj razem z wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem.

Szpica nabrała kształtu

Jeszcze na początku czerwca słowo „szpica”, które robiło prawdziwą medialną furorę, było głównie hasłem czekającym na nadanie mu treści. Stało się tak za sprawą ćwiczenia „Noble Jump” (Szlachetny skok) – pisze Jacek Matuszak z Zespołu Rzecznika Prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Baltops podsumowany

Regionalne bezpieczeństwo wymaga ustabilizowania i utrwalenia relacji – tak wiceadmirał James Foggo, dowódca Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO), podsumowuje zakończone właśnie manewry „Baltops”. Przyciągnęły one rekordową liczbą uczestników z 17 państw.

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO