moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Szczyt NATO w Warszawie

Odbywające się 8–9 lipca w Warszawie spotkanie przywódców państw NATO jest ukoronowaniem siedemnastoletniego członkostwa naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jak powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz: – Mamy nadzieję, że szczyt zmieni charakter obecności Polski w NATO raz na zawsze. Zakończy tę długą drogę i uczyni Polskę i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej pełnoprawnymi członkami NATO.
Wspólnie tworzymy więcej - film nakręcony w 2014 roku z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do NATO. Źródło: MON

Jednym z podstawowych celów spotkania było wypracowanie skutecznej polityki wobec zagrożeń płynących zza wschodniej i południowej granicy Sojuszu. Polska, wraz z innymi krajami wschodniej flanki Paktu, uzyskała decyzję o zwiększeniu wojskowego zaangażowania w naszym rejonie Starego Kontynentu. – NATO musi pokazać, że jest gwarantem porządku, dlatego musi być wzmocniona militarna obecność Sojuszu w Europie Wschodniej – mówił niedawno prezydent Andrzej Duda, otwierając spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.Film: NATO

     
  Rząd zadowolony z organizacji i efektów szczytu NATO w Warszawie

Szczyt NATO w Warszawie przejdzie do historii, bo rysuje nową mapę bezpieczeństwa w Europie. Jego polityczno-wojskowe efekty są nawet większe niż oczekiwaliśmy – mówiła dzisiaj premier Beata Szydło, podsumowując zakończone w weekend spotkanie przywódców NATO. Minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział zwiększenie wydatków na obronność z 2 do 3% PKB.
     
  RAP, czyli przygrywka do szczytu w Warszawie

Wdrożyliśmy już największy od lat plan wzmocnienia sojuszniczego systemu bezpieczeństwa. Dziś poszliśmy krok dalej – tak Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podsumował proces, jaki rozpoczął się dwa lata temu na poprzednim szczycie Sojuszu. Decyzje podjęte w Warszawie są rozwinięciem idei z Newport.
   

 

 

 

NATO silniejsze i bardziej solidarne po szczycie w Warszawie

W ciągu dwóch dni podjęliśmy decyzje, które znacząco wzmocniły nasze zdolności obronne i potencjał odstraszania. NATO pokazało, że jest źródłem pokoju i stabilności na świecie – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, na zakończenie szczytu Sojuszu w Warszawie. Przez dwa dni Polska gościła najważniejszych polityków i dowódców wojskowych świata.

 

   

 

 

 

NATO wesprze Ukrainę i Gruzję

Podczas drugiego dnia szczytu w Warszawie przywódcy Sojuszu przyjęli pakiet pomocy dla Ukrainy. – Wesprzemy reformę ukraińskiej armii tak, aby doprowadzić ją do standardów NATO – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Podobne zapewnienia usłyszała także Gruzja, która ubiega się o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim.

 

   

 

 

 

Dialog i odstraszanie, czyli relacje NATO–Rosja

Pokój na wschodniej flance można utrzymać tylko dwoma sposobami: poprzez podjęcie działań odstraszających oraz prowadzenie dialogu z Moskwą – uznali eksperci podczas debaty na temat relacji NATO–Rosja. Konferencję Warsaw Summit Experts Forum, która towarzyszyła warszawskiemu szczytowi, zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i GLOBSEC.

 

   

 

 

NATO będzie dłużej w Afganistanie

Około 13 tysięcy żołnierzy NATO będzie brało udział w misji „Resolute Support” także w przyszłym roku. Na szczycie w Warszawie Sojusz zdecydował o dalszym zaangażowaniu wojskowym w Afganistanie. Do 2020 roku obowiązywał będzie także pakiet wsparcia polityczno-ekonomicznego warty 5 miliardów dolarów rocznie.

   

 

 

 

Polska aktywna na południowej flance

Dziś na szczycie Sojuszu zapadną kluczowe decyzje w sprawie utworzenia w Rumunii NATO-wskiej wielonarodowej brygady. Polska jest jednym z państw, które zgłosiło gotowość jej współtworzenia. To nasz wkład w zapewnienie bezpieczeństwa południowej flanki NATO. Od września polscy lotnicy będą też strzec nieba nad Bułgarią i Rumunią w ramach misji „Air Policing”.

   

 

 

Pierwszy dzień szczytu – najważniejsze decyzje

Wyzwaniom XXI wieku czoła może stawić tylko nowoczesny i zjednoczony Sojusz Północnoatlantycki – powiedział Jens Stoltenberg, podsumowując pierwszy dzień obrad szczytu NATO w Warszawie. Dziś przywódcy Paktu podjęli decyzję m.in. o wysłaniu na wschodnią flankę, w tym do Polski, czterech batalionowych grup bojowych.

   

 

 

Wojskowe pokazy na szczycie

Pokaz AGS, czyli natowskiego systemu rozpoznania opartego na bezzałogowcach Global Hawk, wystawa uzbrojenia i wyposażenia polskiej armii oraz defilada lotnicza samolotów z ośmiu państw – te atrakcje czekały na ministrów obrony i szefów sztabów z 28 krajów NATO. Tak zakończyli oni pobyt na Stadionie Narodowym w pierwszym dniu szczytu Sojuszu w Warszawie.

   

 

 

 

W Warszawie o przyszłości NATO

Musimy pozostać zjednoczeni i pokazać jedność. Musimy uczynić kolejny krok na rzecz obrony NATO na wschodniej flance. Sojusz musi potwierdzić zasadę niepodzielności swojego terytorium – powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając warszawski szczyt. Dziś i jutro przywódcy Sojuszu rozmawiają o przyszłości Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego.

 

   

 

 

Stoltenberg na Forum Ekspertów: Nie chcemy nowej zimnej wojny

NATO nie szuka konfrontacji, nie chcemy nowej zimnej wojny. Chcemy dialogu z Rosją, bo jest ona częścią światowego bezpieczeństwa – deklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas Forum Ekspertów Szczytu Warszawskiego. – Zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie są kraje i narody, ale polityka siły – dodał prezydent Andrzej Duda.

   

 

 

Szczyt NATO – koncert i wystawy w stolicy

Koncert wojskowej orkiestry, pokaz musztry paradnej, a później widowisko „Warszawskie syreny” – w piątek wieczorem w Multimedialnym Parku Fontann odbędą się imprezy zorganizowane z okazji szczytu NATO. Warszawiacy i goście będą też mogli obejrzeć na ulicach stolicy wystawy poświęcone historii Polski i tradycji polskiego oręża.

   

 

 

NATO w obronie pokoju

Dwa lata temu agresja na Ukrainę naruszyła ład międzynarodowy. W imię próby ponownego narzucenia światu logiki stref wpływów i koncertu mocarstw podważona została zasada nienaruszalności granic w Europie. Znów agresję zbrojną zastosowano jako instrument polityki zagranicznej. Świat miał zaakceptować tezę, że na obszarze byłego Związku Sowieckiego nie obowiązuje już prawo międzynarodowe, ale prawo pięści. Społeczność międzynarodowa potępiła agresję i nie akceptuje jej skutków. Ale dopóki nie zostanie przywrócone status quo, musimy liczyć się z zagrożeniem pokoju spowodowanym przez próby podziału świata na strefy wpływów. Właśnie dlatego potrzebujemy kolektywnego działania na rzecz wspólnego bezpieczeństwa, po to, by już nigdy nie powtórzyła się sytuacja z przeszłości, gdy państwa demokratyczne jedno po drugim ginęły z rąk autorytarnych najeźdźców. W tym przecież celu powstał Sojusz Północnoatlantycki – by wspólnie bronić pokoju.

   

 

 

 

Wojska NATO w Polsce to najpewniejsza gwarancja bezpieczeństwa

Od 17 lat Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, tego samego, który przez dziesięciolecia był przez komunistyczną propagandę przedstawiany jako symbol zachodniego imperializmu. Jednak dla wszystkich Polaków pragnących niepodległości i wolności NATO zawsze było wielką nadzieją na spełnienie dążeń narodowych, na powrót do wielkiej rodziny narodów wolnego świata. Dążenia te wyrażał polski ruch niepodległościowy, który nigdy nie zaprzestał swojego działania, wyrażającego się najpierw w walce zbrojnej, później w demonstracjach robotników i młodzieży akademickiej, a wreszcie w wielkim ruchu odrodzenia społecznego i narodowego „Solidarność". Plan odzyskania wolności, zarysowany około 40 lat temu przez środowisko niepodległościowe, obejmował także przyszłe członkostwo Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim jako gwarancję bezpieczeństwa i wsparcia niepodległości naszego kraju.

 

   

 

 

Tomasz Szatkowski: Polska właściwie rozumie pojęcie solidarności

Szczyt w Warszawie zmieni charakter obrony wschodniej flanki. Opierać się ona będzie nie tylko na deklaracji, że w razie kryzysu wojska NATO przyjdą nam z odsieczą. One będą w Polsce stacjonowały, by zwiększać potencjał odstraszania – mówi Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej.

     
 
   

Eksperci: Jakie będzie NATO po szczycie w Warszawie?

Amerykański batalion będzie w Polsce stacjonował tak, aby mógł obronić przesmyk suwalski – powiedział Antoni Macierewicz, który dziś otworzył Warsaw Summit Experts Forum, towarzyszące szczytowi NATO. Dodał, że państwa Wyszehradzkiej Grupy Bojowej będą rotacyjnie utrzymywały kompanię wojska w państwach bałtyckich, a Polska wysłała już tam kompanię pancerną.

  Warszawa i NATO gotowe do szczytu

NATO udowodni w Warszawie, że zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nadal obowiązuje – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. W piątek rozpoczynają się obrady największego w historii szczytu NATO.
     
  Michał Jach: Nie ma bezpiecznego świata bez NATO

Na warszawskim spotkaniu NATO udowodni, że nie wyczerpało swego potencjału. Podjęte decyzje na trwałe odmienią oblicze Sojuszu – uważa Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Podkreśla, że dotąd za swoją solidarność i udział w misjach NATO Polska nie dostawała nic w zamian. Teraz oczekujemy takiego samego wsparcia – wzmocnienia wschodniej flanki.
     
  NATO nie tylko w Warszawie

Przeloty śmigłowców, skoki spadochronowe, zwiedzanie okrętu podwodnego, pokaz wojskowego uzbrojenia oraz występy orkiestr i zespołów reprezentacyjnych – między innymi takie atrakcje szykuje dla mieszkańców 16 miast Polski. 8 i 9 lipca odbędą się tam imprezy plenerowe z okazji tegorocznego szczytu NATO, który odbywa się w Warszawie.
     
 

 Loty dronów zakazane w czasie szczytu NATO

Drony, motolotnie czy balony w czasie warszawskiego szczytu NATO muszą zostać na ziemi. Od 7 do 10 lipca w promieniu 100 km od Stadionu Narodowego będzie mógł latać wyłącznie sprzęt wojskowy, pogotowia ratunkowego oraz innych służb porządku publicznego. Zakaz nie dotyczy również samolotów pasażerskich.

     
 

 

Lotnicza defilada podczas szczytu NATO

Polskie TS-11 Iskra, F-16, MiG-29, a do tego tureckie F-16, niemieckie maszyny Eurofighter Typhoon, czeskie i węgierskie Gripeny – to tylko kilka samolotów, które wezmą udział w defiladzie lotniczej w Warszawie. Podniebny pokaz jest organizowany z okazji szczytu NATO odbywającego się w stolicy Polski. Maszyny przelecą wzdłuż Wisły w piątek wieczorem.

     
 

Bezpieczeństwo na szczycie

Na początku lipca warszawiacy muszą się liczyć nie tylko ze zmianami w komunikacji miejskiej, ale też zaostrzonymi kontrolami bezpieczeństwa. W czasie szczytu NATO pojawią się patrole żandarmerii i policji, przestrzeni powietrznej strzec będą samoloty. Z ruchu zostaną wyłączone niektóre ulice, autobusy będą kursować objazdami. Obowiązywać będzie zakaz zgromadzeń i noszenia broni.

     
 

Najważniejsza dla NATO jest solidarność

Polska nie tylko oczekuje pomocy od sojuszników z NATO, lecz także sama jej udziela, m.in. uczestnicząc w misjach Air Policing czy włączając się w walkę z ISIS – mówił wiceminister obrony Tomasz Szatkowski podczas konferencji „NATO. The Enduring Alliance 2016”. Międzynarodowi eksperci rozmawiali także o wpływie Brexitu na bezpieczeństwo Europy i przyszłości NATO.

     
  Szef MON: Szczyt NATO w Warszawie odmieni Sojusz

Powołałem specjalny zespół roboczy składający się z szefów służb podległych MON, który przeanalizuje konsekwencje rozesłania w nieszyfrowanej korespondencji planów zabezpieczenia szczytu NATO. Dokona również ich zmiany – poinformował minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON dodał, że Polska chce włączyć się w tworzenie jednej z grup batalionowych NATO.
     
  Pieniądze za służbę w czasie szczytu NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej organizacji lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Dokument zakłada m.in.: wypłatę pieniędzy mundurowym, którzy między 15 czerwca a 15 lipca będą wykonywali dodatkowe zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas tego międzynarodowego wydarzenia.
     
 

MSWiA wprowadzi czasowy zakaz noszenia broni

W lipcu i sierpniu przez kilka dni będzie obowiązywać w Warszawie oraz w Małopolsce i na Śląsku czasowy zakaz noszenia broni. Rozporządzenie w tej sprawie wydało MSWiA. Resort chce wyeliminować sytuacje, które mogłyby sprzyjać zakłóceniom porządku podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Zakaz dotyczy również broni pneumatycznej czy miotaczy gazu.

     
  Polska dołącza do koalicji walczącej z ISIS

Jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie polskie myśliwce F-16 rozpoczną misję rozpoznawczą na Bliskim Wschodzie – poinformował dziś minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Przygotowania lotniczego kontyngentu są zakończone. Wniosek o użycie sił zbrojnych czeka na podpis prezydenta. Szef MON brał udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.
     
  W Brukseli o przyszłości NATO

Cztery bojowe grupy batalionowe wojsk NATO, zdolne do samodzielnego działania, zostaną rozmieszczone w Polsce i krajach bałtyckich. To założenia przyjętego we wtorek planu wysuniętej obecności Sojuszu na wschodniej flance. Pododdziały mogą trafić do Europy Wschodniej już na początku przyszłego roku.
     
  Wnioski na szczyt NATO. Bezpieczeństwo wymaga też kontrpropagandy

Wojna na Ukrainie pokazała, że Europa jest bezradna wobec zastosowanej w niej propagandy i wojny informacyjnej – to jedna z ocen, jakie padły podczas pierwszego eksperckiego Forum Militarnego w Warszawie. Dlatego obradujący wskazywali, że trzeba nie tylko wzmocnić wschodnią flankę NATO, lecz także zwiększyć wydatki na kontrpropagandę, ochronę cybernetyczną oraz działania PR.
     
  NATO szykuje się do warszawskiego szczytu

Od jutra ministrowie obrony państw NATO będą obradowali w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ich ostatnie spotkanie przed szczytem w Warszawie. Omawiają m.in. wzmocnienie wschodniej flanki. – Estonia, Łotwa, Litwa i Polska, państwa NATO czujące się najbardziej zagrożone przez Rosję, zostaną wzmocnione wielonarodowym batalionem – zapowiedział Jens Stoltenberg.
     
  Szef MON o szczycie NATO i spotkaniu ministrów obrony

Polska jest dobrze przygotowana do szczytu NATO. To będzie przełomowe wydarzenie – powiedział minister Antoni Macierewicz, podkreślając, że spotkanie w Warszawie może przejść do historii jako rozstrzygające o bezpieczeństwie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska liczy, że decyzje o rozlokowaniu 4 bojowych grup batalionowych zapadną jeszcze przed lipcowym szczytem.
     
  Polityczna zgoda w sprawie szczytu NATO

O wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i większej obecności wojsk sojuszniczych w Polsce mówimy jednym głosem – powiedział prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Prezydent zaznaczył, że omawiano stanowisko Polski na szczyt Sojuszu w Warszawie.
     
     
  Rozpoczęły się ćwiczenia „Anakonda-16”

Manewry „Anakonda-16” mają charakter defensywny i służą sprawdzeniu zdolności krajów Sojuszu do obrony wschodniej flanki – mówił minister Antoni Macierewicz, otwierając największe w tym roku manewry NATO w Europie. W ćwiczeniach, które potrwają do 17 czerwca, bierze udział 31 tys. żołnierzy z 24 krajów.
     
  Manewry „Baltops 2016”

Kilkadziesiąt okrętów, samolotów i śmigłowców z 17 państw NATO i krajów partnerskich weźmie udział w rozpoczynających się właśnie manewrach „Baltops 2016”. Dziś w Tallinie rozpoczyna się faza portowa, za dwa dni ćwiczący wyjdą w morze, a za dwa tygodnie na poligonie w Ustce zostanie przeprowadzona operacja desantowa.
     
  Korpus ze Szczecina gotowy do dowodzenia szpicą NATO

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie, odpowiadający za bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, może już dowodzić sojuszniczymi siłami szybkiego reagowania. Potwierdził to dziś podczas ćwiczeń „Brilliant Capability 16”. – To dowód, że NATO się zmienia, jest mobilne, działa szybko i skutecznie – ocenił gen. Salvatore Farina, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum.
     
  Stoltenberg: NATO będzie broniło swoich granic

Podczas 17 lat obecności w NATO Polska ewoluowała z pozycji „nowego członka” do lidera Sojuszu – przekonywał Jens Stoltenberg w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim. Sekretarz generalny NATO gościł w Polsce z dwudniową wizytą. To element ostatnich przygotowań przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się na początku lipca w Warszawie.
     
  Operacja GROM-u na Stadionie Narodowym

Desant ze śmigłowca, pościg za terrorystami, ewakuacja śmigłowcem ciężko rannego – dziś na Stadionie PGE Narodowym odbyły się ćwiczenia antyterrorystyczne. Brali w nich udział funkcjonariusze BOR, ABW i strażacy, wspierali ich żołnierze GROM-u i Żandarmerii Wojskowej. Służby przygotowują się do lipcowego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
     
  Stoltenberg: NATO wzmocni wschodnią flankę

Sojusz Północnoatlantycki zwiększy swoją obecność na wschodzie dzięki ustanowieniu wielononarodowych sił rotacyjnych – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO po spotkaniu z ministrem obrony Antonim  Macierewiczem. W Polsce oraz w krajach bałtyckich mają stacjonować 4 bojowe grupy batalionowe. Szczegóły w tej sprawie zostaną ustalone w lipcu na szczycie NATO.
     
  NATO zwiększy wojskową obecność w Polsce

W Polsce będzie stacjonowało więcej sojuszniczych żołnierzy, by wysłać jasny sygnał każdemu potencjalnemu agresorowi: atak na Polskę to atak na całe NATO – zapowiedział dziś Jens Stoltenberg, rozpoczynając swą wizytę nad Wisłą. Sekretarz generalny Sojuszu rozmawiał dziś z prezydentem Andrzejem Dudą o zbliżającej się naradzie przywódców NATO Warszawie. We wtorek spotka się z premier Beatą Szydło i ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.
     
  Przygotowania do szczytu NATO w pełni

Nie ma zagrożeń dotyczących organizacji szczytu NATO, wszystko idzie zgodnie z planem – poinformował Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Na Stadionie PGE Narodowym, gdzie odbędzie się spotkanie przywódców Sojuszu, rozpoczęły się przygotowania. Resort obrony do zabezpieczenia szczytu zaangażuje m.in. samoloty F-16, MiG-29 i śmigłowce. W Polsce będzie też działał system AWACS.
     
  Ćwiczenie „Brilliant Jump 2016” na finiszu

Dziś widzimy, że siły natychmiastowej odpowiedzi NATO, tak zwana szpica, są gotowe do szybkiego przemieszczenia wojsk i sprzętu w rejon konfliktu – powiedział gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na lotnisku we Wrocławiu i na poligonie w Żaganiu odbyły się pokazy wyszkolenia żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach „Brilliant Jump 2016”.
     
  Żandarmeria gotowa na szczyt NATO

Ewakuacja osób znajdujących się na stadionie, sprawdzanie pirotechniczne trybun i obezwładnianie napastnika – na Stadionie Narodowym odbyła się prezentacja wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Żandarmi razem z innymi służbami mundurowymi będą zabezpieczali lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Ćwiczenia obserwował szef MON.
     
  Żandarmi ćwiczą przed szczytem NATO

Hotel Victoria zaatakowali terroryści. W jednej z sal przetrzymują dwóch zakładników. Do akcji wkraczają żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz funkcjonariusze policji, BOR-u i ABW. To scenariusz jednego z ćwiczeń, jakie odbyły się w Warszawie. Tak Żandarmeria Wojskowa i inne służby przygotowują się do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
     
  „Brilliant Jump 2016” na półmetku

Od tygodnia na lotnisku Strachowice we Wrocławiu lądują samoloty z żołnierzami Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Wczoraj z Wielkiej Brytanii przyleciało 140 wojskowych, a z Hiszpanii – 20 ton sprzętu i wyposażenia pododdziałów hiszpańskich. W Polsce trwają ćwiczenia „Brilliant Jump”.
     
  Szczeciński Korpus będzie dowodził operacją lądową

Reakcja na wojnę hybrydową i cyberataki – to tylko niektóre z działań podczas „Anakondy-16”, największych ćwiczeń NATO w Europie. Wśród najtrudniejszych zadań będzie także przekazanie dowodzenia ze stanowisk polskich do Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO w Izmirze. Większością sił lądowych będzie wtedy kierował Wielonarodowy Korpus ze Szczecina.
     
 

„Brilliant Jump 2016”: Wojska szpicy NATO są już w Polsce

Hiszpańscy żołnierze z sił NATO bardzo wysokiej gotowości wyładowali dziś w szczecińskim porcie pojazdy i kontenery. Potem ruszyli w drogę do Żagania. Tam rozpocznie się druga część operacji „Brilliant Jump 2016”. – Zaczynamy ćwiczenia, które udowodnią gotowość do działania szpicy – mówi gen. Hans van Griensven, zastępca szefa sztabu Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum.

  NATO ćwiczy przerzut szpicy

Dziś do Szczecina zawinął „Morning Celesta”, na którego pokładzie znajduje się sprzęt szpicy. Jutro żołnierze rozpoczną rozładunek, a następnie sprzęt zostanie przetransportowany do Żagania. To element ćwiczeń „Brilliant Jump 2016”, mających sprawdzić, jak szybko NATO może przerzucić do Polski siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF).
     
  Szpica NATO we Wrocławiu

Prawie 200 żołnierzy hiszpańskiej 7 Brygady Piechoty Lekkiej „Galicia” przyleciało dziś po południu do Wrocławia. To grupa przygotowująca ćwiczenia „Brilliant Jump 2016”, w ramach których siły bardzo wysokiej gotowości, czyli tzw. szpica NATO, przeprowadzą pierwszy w swej historii tak duży przerzut na miejsce reagowania. W tym wypadku – z Hiszpanii do Polski.
     
  Szczegóły ćwiczeń „Anakonda-16”

Udział baterii Patriot w ćwiczeniach w Ustce, przelot kilkudziesięciu śmigłowców – m.in. Apache i Blackhawk – ze Świdwina do Wędrzyna, desant pod Toruniem tysiąca amerykańskich „Krzyczących Orłów” – to niektóre elementy „Anakondy-16”. Poznaj scenariusz największych manewrów w historii polskiej armii po 1989 roku pod względem liczby uczestniczących wojsk i państw NATO.
     
  Spadochroniarze NATO desantują się w Polsce

Największe manewry wojsk powietrznodesantowych NATO odbędą się w Polsce. Na początku czerwca nad Toruniem pojawi się około 30 samolotów, z których desantuje się 2 tys. żołnierzy. Będą np. zdobywali most w centrum miasta. W ramach ćwiczeń „Swift Response” wspólny trening z polską 6 Brygadą przejdą m.in. Amerykanie i Brytyjczycy.
     
 

Polska wzmacnia system obrony powietrznej

Podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu lotniczym nad Warszawą, Krakowem, Częstochową, Oświęcimiem i Brzegami. Dotyczy to głównie lotnictwa aeroklubowego i rekreacyjnego. Całkowicie zakazane zostanie używanie dronów, motolotni, paralotni czy balonów. Karą za złamanie zakazu może być nawet więzienie.

     
 

Dragoni będą m.in. w Suwałkach, Lublinie i Katowicach

Znamy już trasę amerykańskich kawalerzystów, którzy przejadą przez Polskę w ramach ćwiczeń „Dragoon Ride II” oraz „Anakonda”, sprawdzających sojusznicze wojska przed szczytem NATO w Warszawie. Transportery Stryker, ciężarówki i humvee wraz z prawie półtora tysiącem amerykańskich żołnierzy spotkają się m.in. z mieszkańcami Lublina, Chełmna, Katowic, Suwałk i Olsztyna.

     
  Polskie okręty, samoloty i śmigłowce na „Baltops 16”

W czerwcu odbędą się największe w tym roku ćwiczenia sił morskich w północnej Europie. „Baltops” już tradycyjnie organizuje Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO. Ostatnie szczegóły przedsięwzięcia dogrywano podczas zakończonej właśnie konferencji planistycznej w Tallinie.
     
  W Polsce trwają ćwiczenia NATO „Trident Joust 16”

Naruszanie przestrzeni powietrznej, blokowanie statków na Bałtyku, cyberataki czy zamachy terrorystyczne – walkę z takimi elementami wojny hybrydowej ćwiczą żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno–Wschodniego. „Trident Joust 16” rozpoczyna cykl szkoleń przygotowujących Korpus do dowodzenia w 2017 roku siłami tzw. szpicy.
     
  Minister Antoni Macierewicz w NFIU

Szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz otworzył dziś w Bydgoszczy nową siedzibę natowskiej jednostki łącznikowo-koordynacyjnej. Ma ona odpowiadać za sprawny przerzut do Polski i pobyt w naszym kraju jednostek Sił Odpowiedzi NATO. W NATO Force Integration Unit – NFIU służy obecnie 42 żołnierzy z czternastu państw.
     
  Amerykańska kawaleria znów przejedzie przez Polskę

Transportery Stryker, pojazdy HMMWV i dziesiątki ciężarówek – żołnierze 2 Regimentu Kawalerii znów pojawią się na polskich drogach. Amerykanie wyruszą 27 maja z bazy w Niemczech. Najpierw wezmą udział w ćwiczeniach „Anakonda”, a następnie w manewrach NATO „Saber Strike” w Estonii. To drugi „Dragoon Ride”, który przejedzie przez Polskę, pierwszy odbył się rok temu.
     
  Szef MON i generałowie o przygotowaniach do „Anakondy”

Przygotowania do największych manewrów wojskowych w Polsce po 1989 roku realizowane są zgodnie z planem – zapewniał dziś minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w Drawsku Pomorskim, związanej z przygotowaniami do ćwiczeń „Anakonda-16”. Szef MON spotkał się tam m.in. z generałem Benem Hodgesem, dowódcą wojsk lądowych USA w Europie.
     
  Armia chce wynająć 300 pojazdów na szczyt NATO

Wojsko będzie odpowiadać za transport gości podczas szczytu NATO w Warszawie. 2 Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła właśnie przetarg na wynajem 40 autobusów, ponad 200 mikrobusów oraz 75 aut dostawczych. Potrzebnych będzie również 740 kierowców i kilkudziesięciu koordynatorów. Zamówienie warte jest kilkaset tysięcy złotych.
   

 

 

Brygada US Army na wschodniej flance

Pentagon zapowiedział, że na wschodniej flance NATO, ma zostać ulokowana nowoczesna brygada pancerna US Army. W Europie będzie stacjonować 4,5 tys. żołnierzy oraz kilkaset sztuk ciężkiego sprzętu. Informacje, 100 dni przed szczytem NATO, potwierdził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

     

Film: MON
     
  MON zapewnia: szczyt NATO w Warszawie będzie bezpieczny

Na 107 dni przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie chciałbym zapewnić, że wszystkie służby związane z bezpieczeństwem państwa już od dłuższego czasu przygotowują się, by nie zdarzyło się nic nieprzewidzianego – powiedział minister obrony Antonii Macierewicz na konferencji zorganizowanej na PGE Stadionie Narodowym. Obiekt ten będzie miejscem lipcowego spotkania przywódców Sojuszu.
     

Film: MON
     
  Nowe mapy polskich poligonów

Wkrótce powstaną nowe mapy najważniejszych polskich poligonów. Pracują nad nimi specjaliści z geografii wojskowej. To element przygotowań do czerwcowych ćwiczeń „Anakonda-16”, ostatnich z cyklu szkoleń, które poprzedzą szczyt NATO w Warszawie. Odświeżone mapy posłużą zarówno żołnierzom z Polski, jak i z państw sojuszniczych.
     
  Hiszpańska szpica NATO będzie ćwiczyć w Polsce

Przerzut szpicy przeprowadzony zostanie w ramach ćwiczeń „Brilliant Jump 2”, które są jednym z ostatnich sprawdzianów przed szczytem NATO w Warszawie i zamykają nasze przygotowanie do dowodzenia szpicą – mówi rzecznik Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie ppłk Marcin Walczak. – Wojsko z Hiszpanii do Polski będzie przerzucane od 17 maja, tego dnia sprzęt wejdzie na okręcie do portu w Szczecinie.
     
  Służby szykują się na szczyt NATO. Będą podlegały jednemu szefowi

Organizacja szczytu NATO w Warszawie jest już na końcowym etapie – zapewnił dziś Antoni Macierewicz po spotkaniu sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych. Minister obrony narodowej, a także szefowie specjalnych służb wojskowych i cywilnych poinformowali posłów o stanie przygotowań do spotkania szefów państw Sojuszu.
   

 

 

17 lat Polski w NATO

Wejście do NATO było nadrzędnym celem polskiej polityki zagranicznej od początku transformacji ustrojowej. Został on osiągnięty w 1999 roku. – Cały naród polski stoi na gruncie sojuszniczej jedności i obrony przed możliwą agresją, bez względu na to, z którego kierunku ona nastąpi – mówił minister obrony Antoni Macierewicz z okazji 17. rocznicy tego wydarzenia.

 

Poważne wyzwania wymagają zdecydowanych odpowiedzi

Po siedemnastu latach od wstąpienia naszego kraju do NATO przekonujemy się jeszcze dobitniej, jak doniosły i niezbędny był to akt dla bezpieczeństwa Polski. Dla tak dumnego, ale i ciężko doświadczonego przez historię narodu nie ma większego dobra niż suwerenność, niepodległość i integralność państwa. Musimy rozwijać i szanować własną silną armię, ale też wzmacniać gwarancje sojuszniczej pomocy w przypadku zagrożenia. W wymiarze bezpośrednim NATO pozostaje głównym zewnętrznym filarem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

  Prezydent Duda: Jest polityczna zgoda w sprawach bezpieczeństwa Polski

W podstawowych sprawach związanych z bezpieczeństwem Polski i obywateli stanowisko całej sceny politycznej jest jednorodne – mówił Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Były to pierwsze obrady RBN zwołane przez obecnego prezydenta. Na spotkaniu rozmawiano m.in. o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie.
     
  Senatorowie o planach MON w 2016 roku

Zmiany w systemie dowodzenia i kierowania armią, utworzenie obrony terytorialnej oraz powiązanie programów modernizacyjnych z polskim przemysłem obronnym – to zdaniem wiceministra Bartosza Kownackiego najważniejsze zadania resortu obrony w 2016 roku. Największe wyzwania, jakie czekają wojsko i MON, to szczyt NATO oraz ćwiczenia „Anakonda”.
     
  Cykl ćwiczeń przed szczytem NATO

Przed lipcowym szczytem NATO na polskich poligonach odbędzie się cykl ćwiczeń potwierdzających gotowość Sojuszu do sprawnej reakcji na współczesne zagrożenia. Do końca czerwca Polacy będą gościć kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z 21 państw. Najbliższe ważne przedsięwzięcie szkoleniowe rozpocznie się już 9 marca.
     
  Wschodnia flanka NATO chce mówić jednym głosem

NATO musi pokazać, że jest gwarantem porządku w naszej części świata, dlatego musi być wzmocniona militarna obecność Sojuszu w Europie Wschodniej – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
     
  Ambasadorowie przy NATO: wzmacniamy wschodnią flankę

Najważniejsze jest teraz to, jak zwiększyć obecność NATO w tej części Europy. Kwatera w Szczecinie i jednostki integracyjne są kluczowym elementem tego systemu – zapowiedział sir Adam Thomson, ambasador Wielkiej Brytanii przy NATO. Wraz z przedstawicielami USA i Polski odwiedził on Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni.
     
  Dyplomaci o przyszłości NATO

Szczyt w Warszawie będzie początkiem nowej polityki, a więc i nowej historii Sojuszu – uważają dyplomaci reprezentujący przy NATO Polskę, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone Ameryki. Podczas dzisiejszego spotkania ambasadorowie debatowali o bezpieczeństwie w Europie oraz perspektywach Sojuszu.
     
  Prezydent: najważniejsze dla Polski jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO

Chciałbym, aby na wschodniej flance NATO, a więc także w Polsce, powstały stałe bazy sprzętowe oraz stałe bazy dla wojsk. To może być obecność o charakterze rotacyjnym, ale na tyle intensywna, by w praktyce oznaczała stałą obecność – mówił polski prezydent w Monachium. Andrzej Duda wziął udział w Międzynarodowej Konferencji ds. Bezpieczeństwa.
     
  Antoni Macierewicz na spotkaniu ministrów obrony NATO

Wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona poprzez zwiększenie rotacyjnej obecności żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego, inwestycje infrastrukturalne oraz częstsze niż dotychczas ćwiczenia – to najważniejsze ustalenia, jakie zapadły dziś podczas spotkania ministrów obrony NATO. W dwudniowych rozmowach w Brukseli bierze udział Antoni Macierewicz, szef MON.
     
  Szef MON buduje sojusz przed warszawskim szczytem

Minister obrony Antoni Macierewicz zabiega na arenie międzynarodowej o poparcie polskiego postulatu, by zwiększyć obecność wojskową NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON rozmawiał już o tym w najważniejszych stolicach europejskich: Londynie, Berlinie, Paryżu i Amsterdamie. W przyszłym tygodniu weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.
     
  Strategiczne kalkulacje

Z Beatą Górką-Winter o naszych oczekiwaniach wobec warszawskiego szczytu NATO i trudnych relacjach sojuszu z Rosją rozmawia Małgorzata Schwarzgruber.
     
  Flota aut na szczyt NATO

W szczycie NATO w Warszawie wezmą udział przywódcy niemal 65 państw oraz liderzy najważniejszych organizacji partnerskich Sojuszu. Polska armia musi im zapewnić środki transportu, m.in. mikrobusy, autobusy czy opancerzone limuzyny. Ponieważ ma ich ograniczoną liczbę, a koszt zakupu nowych jest zbyt wysoki, w grę wchodzi wynajęcie ponad 600 pojazdów.
     
  „Anakonda-16” – sprawdzian sił przed szczytem NATO

„Anakonda” to największe ćwiczenia zaplanowane przez polskie siły zbrojne w tym roku. Próbie zostanie poddanych około 26 tysięcy żołnierzy z 23 państw. Będą wykonywali zadania na lądzie, morzu oraz w powietrzu. Manewry odbędą się w czerwcu, tuż przed szczytem NATO w Warszawie.
     
  Spotkanie kwadrygi w Edynburgu

Powołanie grupy, która przygotuje wspólne, polsko-brytyjskie stanowisko na szczyt NATO, a także zwiększenie obecności wojsk Sojuszu w Polsce – to główne tematy spotkania szefów resortów obrony oraz spraw zagranicznych z Warszawy i Londynu. W tym roku w manewrach w Polsce weźmie udział tysiąc Brytyjczyków, fregata rakietowa HMS „Iron Duke”, śmigłowcowiec HMS „Ocean” i niszczyciel min.
     
  Prezydent prowadzi rozmowy o szczycie NATO

Bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu musi być większe niż dzisiaj. Wymaga to obecności wojsk oraz systemu wsparcia przed aktami agresji – mówił Andrzej Duda w Brukseli po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem, szefem NATO. Polski prezydent rozpoczął dziś cykl rozmów przed lipcowym szczytem przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie.
     
  Siła w żołnierzach

Zaopatrzenie armii, związane z jej działaniami na polu walki, nie wygląda najlepiej. Korekt wymaga również system dowodzenia. Nie należy jednak przesadzać z krytycznym spojrzeniem – zapowiada Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”. Mówi też m. in. o piątym rodzaju sił zbrojnych, czyli trzech brygadach obrony terytorialnej na wschodniej granicy.
     
  Natowski krajobraz

Polska będzie zabiegać o stałe stacjonowanie na jej terytorium wojsk NATO. Niezależnie od tego, jakie decyzje w tej sprawie zapadną podczas lipcowego szczytu w Warszawie, w 2016 roku struktury sojusznicze w naszym kraju istotnie się rozrosną.
     
  NATO potrzebuje strategii globalnej

Podczas warszawskiego szczytu NATO powinny zapaść decyzje budujące nową strategię bezpieczeństwa regionalnego i globalnego – podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji Warsaw Security Forum. Wicepremier Tomasz Siemoniak dodał, że Sojusz musi odpowiedzieć na zagrożenia na wschodzie Europy, ale powinien też dyskutować o tych płynących z południa.
     
  W Bukareszcie odbył się miniszczyt NATO

Przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej chcą większej obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance. Politycy w ostrych słowach potępili też rosyjską agresję na Ukrainę i uznali, że Moskwa „podkopuje bezpieczeństwo w Europie”. W Bukareszcie odbył się miniszczyt NATO poświęcony bezpieczeństwu, którego współorganizatorem była Polska.
     
  Szczyt NATO w Warszawie najważniejszy od 25 lat

Ponad 2,5 tysiąca delegatów, 1500 dziennikarzy i około 500 ekspertów przyjedzie na szczyt NATO, który odbędzie się 8–9 lipca 2016 roku w Warszawie. Spotkanie, na którym mają zapaść decyzje dotyczące dalszego wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, ma kosztować 155 milionów złotych. Rząd przyjął dziś plan przygotowań do szczytu.
     
  Na Akademii o przygotowaniach do szczytu NATO

Zarządzanie kryzysowe i wojna hybrydowa – to tematy, którym poświęcono dwudniowe seminarium zorganizowane z okazji 25-lecia Akademii Obrony Narodowej. W spotkaniu wzięli udział eksperci do spraw obronności, dowódcy, wykładowcy z Polski i zagranicy. Dyskusja toczyła się wokół przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.
     
  Jens Stoltenberg: Polska jest silnym partnerem w NATO

Militarnie wzmacniamy obronę kolektywną. Naszą siłą jest solidarność, dzięki której każdy sojusznik jest wspierany w razie agresji, a atak na jednego jest atakiem na wszystkich – mówi w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Dziękuję Polsce za zaangażowanie w działania Sojuszu. Polska jest silnym partnerem w NATO – dodaje.
     
  Grupy integracyjne NATO rozpoczęły działalność

Mają wspierać działania sił szybkiego reagowania Sojuszu i ułatwić przyjęcie „szpicy”. Sześć nowych dowództw, nazwanych grupami integracyjnymi NATO, rozpoczęło działalność w krajach południowo-wschodniej Europy. W uroczystości w Wilnie uczestniczył sekretarz NATO Jens Stoltenberg.
     
  Co chcemy osiągnąć na spotkaniu NATO

Ten szczyt traktujemy jako najważniejsze wydarzenie od wejścia Polski do NATO. Naszym celem jest zapewnienie trwałej obecności wojsk Sojuszu na terenie naszego kraju – mówił wicepremier Tomasz Siemoniak podczas sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Szef MON rozmawiał z posłami o przygotowaniach do spotkania NATO w Warszawie.
     
  RBN o szczycie NATO w Warszawie

To jest bardzo ważny szczyt z punktu widzenia perspektyw bezpieczeństwa Polski, z punktu widzenia całości problemu wschodniej flanki Sojuszu, ale także z punktu widzenia kierunku, który przyjmie Sojusz Północnoatlantycki jako ścieżkę strategicznego rozwoju – mówił prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
     
  Odprawa kadry testem przed szczytem NATO

W 2016 roku Warszawa będzie gospodarzem spotkania przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odprawa kadry resortu obrony ma być próbą przed tym wyjątkowym dla Polski wydarzeniem. Chcemy przetestować możliwości organizacyjne – mówi gen. dyw. Anatol Wojtan, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
     
  Szczyt w Newport

Zwiększenie obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance, organizacja sił najwyższej gotowości oraz reforma szczecińskiego Korpusu Północno-Wschodniego – to reakcja NATO na eskalację konfliktu na Ukrainie. Te działania są elementem Readiness Action Plan, przyjętego na szczycie Sojuszu w Newport.

Abramsy w pętli
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO